facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Dragosz na stażu w FC Porto!

Marek Dragosz, szkoleniowiec Orła Myślenice odbył ośmiodniowy staż szkoleniowy w FC Porto.

 

 

Marek Dragosz, szkoleniowiec Orła Myślenice odbył ośmiodniowy staż szkoleniowy w FC Porto podglądając pracę sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny, w którym znajdują się takie legendy europejskiej piłki jak Jesualdo Ferreira, José Gomes, Joao Pinto czy Rui Barros oraz poznając strukturę szkolenia w grupach młodzieżowych tego klubu.

Mistrz Portugalii to klub z absolutnego światowego topu, regularnie biorący udział w Champions League. W poprzednim sezonie Porto sięgnęło po mistrzostwo Portugalii. A zupełnie niedawno „Smoki” pokonały zespół Pacos de Ferreira i po raz szesnasty sięgnęły po triumf w przedsezonowym spotkaniu o superpuchar kraju. Nie jest prostą rzeczą móc oficjalnie przyjrzeć się pracy w tym klubie więc radość Dragosza z odbytego stażu szkoleniowego jest spora: - Trudno nie być zadowolonym. Ten pobyt to ogromny bagaż doświadczeń, materiału do przemyśleń a przy okazji spora dawka wrażeń. Nie codziennie jest przecież nam dane uczestniczyć w przygotowaniach do meczu z Chelsea, nie zawsze oglądamy na żywo najlepszych piłkarzy europejskich lig. Owszem stresik był ale chyba dałem radę… Jesualdo Ferreira mimo swojego surowego oblicza okazał się szalenie miłym człowiekiem, podobnie jak pozostali szkoleniowcy – szczególnie pomógł mi Wil Coort, holenderski trener bramkarzy oraz Pepijn Lijnders, jego rodak, który koordynuje pracę z młodzieżą w Porto. Świetnymi, pozbawionymi gwiazdorskich manier ludźmi są Helton, Raul Meireles, Hulk czy Bruno Alves. Wspólnie z moim kolegą Danielem Pawłowskim, któremu bardzo dziękuję za pomoc w wyjeździe spędziłem tam naprawdę ogromnie wartościowy czas. Tego co zyskałem w czasie stażu nie zabierze mi nikt. Wiem, że sporo jest prześmiewców tego rodzaju wyjazdów twierdzących, że celem są wspólne fotografie z gwiazdami zespołu jednak z tymi, którzy naprawdę szukają nowych rozwiązań chętnie podzielę tym co widziałem.

W czasie stażu myślenicki szkoleniowiec miał możliwość uczestniczyć w zajęciach, odprawach i konferencjach pierwszego zespołu, niemal cały czas spędzał na boiskach Estadio Dragao, Porto Gaia i Vitalis Park – trzech kompleksów sportowych, na których trenują piłkarze „Smoków”. – Obiekty, baza treningowa, sposób pracy a także rozmach i konsekwencja wszystkich przedsięwzięć robią niesamowite wrażenie. – relacjonuje Marek Dragosz - Od najmłodszych – a w Porto zaczyna się pracę z czterolatkami – aż po seniorów wszyscy mają do dyspozycji pełny komfort treningu. Trenerzy ogromną wagę przywiązują do analizy video każdego zarejestrowanego meczu, każdej sesji treningowej, każdego wręcz zachowania piłkarza. Takie elementy jak zakaz wstępu rodzica młodego piłkarza na trening, jak gra dwóch na dwóch w szatni, jak obowiązkowe, codzienne zajęcia indywidualne, jak wstępna część treningu w sali do rozgrzewek, jak transmisje rozgrywek młodzieżowych w ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych nie są u nas raczej spotykane. Nie dziwi więc, że umiejętności techniczne, tempo gry, podejście do obowiązków, meczu i swojego miejsca w zespole jest w każdego zawodnika Porto na niewyobrażalnie wysokim poziomie.

Trener Orła znalazł czas również na odwiedziny u pogrążonego w kłopotach lokalnego rywala „Smoków” jakim jest Boavista Porto oraz w czasie podróży do Portugalii na wizytę w czasie treningu Eintrachtu Frankfurt.

Dla Futbol-Małopolska: Marek Dragosz

Dodano: 2009-09-25 17:20:24


Galeria zdjęć

 

Komentarze


I liga oldbojów (Kraków)

Garbarnia Kraków
1:1
Prądniczanka Kraków
24.06.2019
19:30
Cracovia Kraków
3:3
Dąbski
24.06.2019
18:00
Opatkowianka Opatkowice
3:1
Wanda Kraków
24.06.2019
18:00
Orzeł Piaski Wielkie
1:1
Grębałowianka Kraków
24.06.2019
18:00
Wanda Kraków
2:3
Dąbski
25.06.2019
 

II liga oldbojów (Kraków)

Victoria Kobierzyn
1:4
Borek Kraków
24.06.2019
18:00
Armatura Kraków
1:2
Krakus Swoszowice
24.06.2019
18:00
Strzelcy
2:2
Prokocim Kraków
24.06.2019
18:00
Wieczysta Kraków
3:1
Clepardia Kraków
24.06.2019
18:00