1LJM: Górnicy uporali się z jednym z faworytów (foto)

Akademicy z Krakowa postawili Górnikom poprzeczkę naprawdę wysoko. To zresztą jeden z nielicznych rywali, który z wieliczanami podjął otwartą grę i potrafił przekuć to na groźne akcje.

Krakowianie zagrożenie na bramkę Świerczyńskiego zsyłali głównie prostopadłymi podaniami, po których kilkakrotnie, m.in rosły Kowalczyk mieli okazję ku temu, by pokonać golkipera. Po jednym z nich w 11 minucie Kowalczyk huknął z prawej strony pola karnego, a po interwencji Świerczyńskiego oberwał jeszcze piłką rykoszetem i mało brakowało, a piłka znalazłaby jeszcze drogę do bramki. W 23 minucie po podobnym zagraniu, goście nawet zdobyli gola ale asystent dopatrzył się spalonego i radość krakowian była bardzo krótka. W 29 minucie kapitalną prostopadłą piłkę posłał z kolei Drąg, adresat Balcer uprzedził nawet golkipera ale Książek ofiarną interwencją tuż przed linią bramkową zapobiegł utracie gola.

Bierni oczywiście nie pozostawali miejscowi. Oni także sporo pracowali pod polem karnym rywala. Dużo zagrożenia stwarzały wrzutki lewonożnego Manaseryana, który a to z rożnych, a to z rzutów wolnych posyłał kapitalne piłki na przedpole bramkowe Osiki. Sam też stanął przed znakomitą okazją bramkową w 8 minucie ale po wygraniu wyścigu o piłkę z obrońcą AP21, trafił z narożnika pola karnego w słupek bramki gości. Bliski szczęścia był też Głowacki i to dwukrotnie, właśnie po wrzutkach Manaseryana. W obu przypadkach główkował z niewielkiej odległości, w obu minimalnie pudłował ale przy pierwszej okazji był na spalonym.

Najbardziej produktywny przy stałych fragmentach okazał się Piątek. Ten w 9 minucie bajkowo przymierzył nad murem z rzutu wolnego z 25 metrów i Osika nie miał najmniejszych szans na udaną interwencję. Fenomenalne trafienie pomocnika wieliczan.

Podpieczni Piotra Pasternaka w drugiej połowie umiejętnie jednak zneutralizowali atuty krakowian i osiągnęli to, co zazwyczaj jest ich wizytówką: kontrolowanie środka pola. O wiele bardziej skuteczny i waleczny w środku pola, pod nieobecność po pauzie Kurzawińskiego - był zwłaszcza Piątek. Miejscowi znacznie ograniczyli pole rażenia krakowian i pod ich bramką działo się już naprawdę niewiele. Bramkowe szanse i to już nie tylko ze stałych fragmentów gry mnożyły się za to po stronie górników. W 43 minucie po znakomitym podaniu Góralczyka, Kubik miał okazję przetestować siłę rąk Osiki. Wyborną okazję miał też w 45 minucie Głowacki ale tego tuż przed polem karnym powalił Kołodziejczyk. Arbiter podyktował rzut wolny ale tym razem Piątkowi piłka nie siadła już tak jak przed przerwą. Kilka chwil później Głowackiemu już nikt nie przeszkodził i z jego podania Kubik podwyższył prowadzenie miejscowych na 2:0 soczystym uderzeniem między nogami bramkarza. Wiele więcej emocji podbramkowych już nie doczekaliśmy się. Duża w tym zasługa także defensorów Górnika którzy bezbłędnie przerywali każdą kontrę Akademików. Pierwszy i chyba jedyny po zmianie stron błąd przytrafił im się w 80 minucie gdy bezkarnie w szesnastkę z piłką przedarł się Drąg ale Hebda spisał się bez zarzutu.

FUTMAL MVP przypadło po raz drugi w tej rundzie Maksymilianowi Kubikowi. Zdobycie gola na 2:0 było zwieńczeniem jego kolejnego dobrego występu na prawej stronie boiska.

I liga juniorów młodszych (Kraków-mistrzowska), 09.04.2017
Górnik Wieliczka - AP21 II Kraków 2:0 (1:0)
Piątek 9, M.Kubik 48

Sędziował: Paweł Milka (Kraków)
Górnik: Świerczyński (41 Hebda) - Książek (41 Płonka), Hrabia, Urbańczyk - Kurzawiński (41 Morawski) - Manaseryan (41 Janas), Kapusta, Góralczyk, M.Kubik - Piątek - Głowacki.
AP21 II: Osika (53 Oleksy) - Wywiał (47 Marchewczyk), Janicki (41 Zgierski), Kardas, Pabian - Doroz (49 Gałka), Surma, Drąg, Kołodziejczyk, Balcer - Kowalczyk.
FUTMAL MVP: Maksymilian Kubik

Marcin Piątek (pomocnik Górnika): - Zdawaliśmy sobie sprawę przed tym meczem, że ekipa AP 21 będzie jednym z najgroźniejszych naszych rywali na wiosną. Mieliśmy też skrojone pod ten mecz przygotowania przez cały tydzień. Dużo pracowaliśmy nad wykańczaniem sytuacji strzeleckich i masę pracy włożyliśmy w szlifowanie stałych fragmentów gry. Myślę, że szczególnie właśnie te stałe fragmenty gry były naszym największym atutem w pierwszej połowie. Dużo groźnych wrzutek posłał Manaseryan. Cieszymy się z tej wygranej bo krakowianie mają zespół w Makroregionalnej Lidze Juniorów Młodszych i posiłkowiali się kilkoma graczami z pierwszego zespołu. Co było kluczem do zwycięstwa? Myślę że druga połowa, w której udało nam się złapać właściwy rytm gry. W pierwszej, goście nieco nas zaskoczyli ofensywnym stylem gry i troszkę czasu nam zajęło, zanim udało nam się opanować zwłaszcza środek pola.

Dominik Góralczyk (pomocnik Górnika): - Potwierdzam, że Akademię 21 uznawaliśmy za najgroźniejszego obok Tramwaju rywala w walce o awans. Akademicy wygrali swoją grupę jesienną więc musieliśmy brać ich pod uwagę jako faworytów. Podobnie Tramwaj, z tym że ten drugi zespół preferuje bardziej siłowy futbol, ma bardziej rosłych graczy. Akademia z kolei gra ładnie technicznie, taki dorosły futbol i trzeba było mocno się napracować, by ich dzisiaj ograć. Myślę, że udało się to w dużej mierze dzięki naszej waleczności i zaciętości. Czy czymś nas rywal zaskoczył? W sumie liczyliśmy, że będzie nieco łatwiej, ale z drugiej strony mieliśmy świadomość, że krakowianie będą wzmocnieni graczami z Makroregionu noi na pewno z szacunkiem podchodziliśmy do tego pojedynku. Wygrana cieszy więc tym bardziej i myślę, że powinniśmy być z siebie zadowoleni. Faktem jest, że łatwiej grało nam się dopiero po przerwie ale to pewnie efekt też tego, że mieliśmy prowadzenie, rywal musiał mocniej zaatakować by nie pozwolić sobie na stratę punktów, które mogą okazać się kluczowe w walce o pierwsze miejsce w grupie. Oczywiście rywale próbowali i tak odkuć się groźnymi kontrami ale wydaje mi się, że byliśmy i na ten wariant dobrze dziś przygotowani. Środkowi obrońćy umiejętnie asekurowali tych bocznych i nie powstawały luki, z których rywal mógł skorzystać. Mamy zgrany zespół, jesteśmy świadomi swojej siły i wierzymy, że możemy wygrać grupę mistrzowską. Czemu nie ogladamy w składze Kuby Sikory? Otóż trener Piotr Pasternak ogromny nacisk kładzie na naszą postawę nie tylko na boisku ale i poza nim. Kuba niestety nie do końca poprawnie zachowuje się w szkole i trener postanowił go na jakiś czas odsunąć od gry w meczach mistrzowskich. Liczymy jednak, że Kuba szybko się poprawi i wróci do gry bo jest bardzo ważnym ogniwem naszej drużyny.