facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Młode Orły z Piasków Wielkich!

Młode Orły z Piasków Wielkich!

Na sportowej mapie południowego Krakowa nie brakuje w ostatnich latach nowopowstałych prywatnych i komercyjnych szkółek oraz akademii piłkarskich. Część z nich to krótkie epizody, część z nich zmaga się z problemami egzystencji - nie rozwijając się ponad kameralny wymiar, jest też kilka ośrodków, które nabierały tempa i dziś widać już, iż na stałe, w sposób zdecydowany zadomowiły się w środowisku piłkarskim. Są to zazwyczaj szkółki czy akademie powstałe przy klubach z tradycją, mające swoją rozpoznawalną bazę i miejsce w sportowej świadomości Krakowa, gdzie głównym celem jest edukacja piłkarska, rozwój sportowy młodzieży i działanie non-profit.

Do takich podmiotów zaliczyć trzeba Akademię Piłkarską Orzeł Piaski Wielkie, która na bazie współpracy i koegzystencji z KS Orzeł rozrosła się i wypiękniała przy ul. Niebieskiej 2 w Krakowie. W każdym tego typu przypadku musieli też zadziałać konkretni ludzie, najczęściej związani ze sportem, z klubem, z miejscem - mający pasję, zdolności menedżerskie i organizacyjne. Tak też było na Piaskach, gdzie w 2009 roku pan Adam Kociołek, były zawodnik Orła, urodzony piaszczanin, którego cała rodzina od zawsze była związana z dzielnicą i klubem (ojciec przez kilkanaście lat współtworzył Klub, będąc członkiem zarządu, kierownikiem pierwszej drużyny, dziś rolę tę w grupach młodzieżowych pełni Witold, brat Adama) postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Sprawny przedsiębiorca, mający duże doświadczenie w biznesie, motywowany pasją do piłki, także swojego syna postanowił stworzyć piłkarską akademię, która podniesie po latach posuchy szkolenie dzieci i młodzieży w tym zasłużonym, podgórskim klubie.

Organizację wraz z kilkoma rodzicami rozpoczęto od grup naborowych i skompletowania grupy trenerów, w dużej mierze zawodników Orła, absolwentów AWF Kraków. Duży wkład w rozwój i dobór kadry trenerskiej miał trener I zespołu Marek Holocher. Ilość dzieci i młodzieży, w dużej mierze z rozrastających się osiedli w Swoszowicach, Kurdwanowie, Rżące i przede wszystkim Piaskach Nowych zaczęła przeradzać się także w coraz zdolniejszy narybek piłkarski, niemal w każdej rundzie przybywała nowa grupa.

- Obserwowałem rozwój naszej Akademii ze zdziwieniem i radością. W miejscu, które zawsze kojarzyło mi się z piłką nożną seniorską, juniorską i trampkarską narodził się futbol dzieciecy, który w dzisiejszych czasach jest bazą każdego, szanującego się klubu piłkarskiego. I u nas tak się właśnie stało - komentuje Adam Kociołek, założyciel Akademii Orła.

- Mamy w naszej szkółce 9 zespołów dziecięco-młodzieżowych, od skrzata po juniora starszego, w każdej niemal rundzie lub sezonie dochodzi kolejna grupa. W zasadzie już wiemy, że w następnym sezonie będziemy prowadzić kompletnych 11 zespołów, staramy się przy tym, w oparciu o młodzież z Podgórza odbudować ostatnie brakujące ogniwo łańcucha szkoleniowego - zespół juniora młodszego. W młodszych kategoriach wiekowych prowadzimy po 2 roczniki - kontynuuje pan Karol Kaczmarek.

Akademia zrobiła więc w 7 lat swojego istnienia świetne podwaliny pod stworzenie w niedalekiej przyszłości zespołu seniorów, który mógłby opierać się w dużej mierze o swoich wychowanków. Taki jest cel - aby klub odzyskał swój lokalny charakter, odbudował szkolenie i dostarczał młodych, zdolnych zawodników do IV-ligowej drużyny seniorów. Akademia zatrudnia dziś sporą grupę trenerów, w tym znanych w środowisku piłkarskim: trenera - kordynatora Macieja Antkiewicza, trenera juniorów Grzegorza Trelę czy trenera trampkarzy Tomasza Szczytyńskiego. Koordynatorem grup naborowych jest Marcin Ciepły, a z bramkarzami Akademii pracuje Sławomir Szymacha.

- Mamy dalsze plany, nie stoimy w miejscu. Współpracujemy z kilkoma szkołami w naszej dzielnicy, gdzie prowadzimy zajęcia dla uczniów, często naszych zawodników równocześnie. Staramy się o boisko treningowe, które pozwoliłoby nam rozwinąć jeszcze bardziej skrzydła. Za plecami naszych zespołów jest kilku rodziców-przedsiębiorów, którzy są naszymi sponsorami, bardzo nam pomagając. Opieramy swoją działalność na składkach rodzicielskich, nie ma co ukrywać - to jest nasze źródło utrzymania. Myślę jednak, iż wszyscy wkoło widzą, iż jakość szkolenia wzrasta, nasza oferta jest na coraz wyższym poziomie - komentuje Adam Kociołek. - Wprowadziliśmy grupy młodzieżowe do II lig i one rywalizują tam z powodzeniem. Myślę, że niebawem doczekamy się kolejnych awansów, gdyż w młodszych rocznikach mamy coraz więcej zdolnych chłopaków, którzy robią postępy. Nie wpadamy w wynikomanię, bez obaw - to się dzieje, to jest poprostu kolejny wykładnik naszej dobrej pracy - kontynuuje założyciel Akademii.

Jeżeli uda się zrealizować poprawę bazy treningowej i praca nadal będzie szła w tym kierunku, klub nie musi bać się o swoją przyszłość. - Chcielibyśmy odbudować silny zespół seniorów Orła Piaski Wielkie. Już niebawem doczekamy się kilku ciekawych wychowanków lub zawodników którzy doszli do nas do grup młodzieżowych. Będzie ich coraz więcej z każdym sezonem, bo jesteśmy w środowisku coraz bardziej cenieni. Mam wsparcie kilku prężnych firm z południa Krakowa. Będziemy chcieli budować tu zespół z aspiracjami III-ligowymi, nic nie stoi na przeszkodzie. W klubach z mniejszym potencjałem potrafiono to zrobić, nie widzę powodu, dla którego nam miałoby się nie udać - podsumowuje Adam Kociołek. Widząc jego zapał i efekty pracy rozpoczętej tu kiedyś u podstaw, możemy stwierdzić - trzymamy za słowo!

 

 

Źródło: własne/aporzel

Dodano: 2017-05-18 15:32:51


AP Orzeł 

Komentarze


I liga polska

Wigry Suwałki
:
Puszcza Niepołomice
23.03.2018
17:00
Chrobry Głogów
:
Pogoń Siedlce
23.03.2018
18:30

Klasa A (Wieliczka)

Błękitni Bodzanów
:
Strażak Kokotów
21.03.2018
13:00

Klasa C (Kraków III)

Sankowia Sanka
:
Nadwiślan II Rusocice
21.03.2018
16:00

Małopolska Liga Juniorów

Dunajec Zakliczyn
:
Sandecja Nowy Sącz
21.03.2018
15:30

Centralna Liga Juniorów Młodszych (gr.D - wiosna)

Stal Mielec
:
Cracovia Kraków
21.03.2018
15:00

Futsal Ekstraklasa

AZS UŚ Katowice
2:5
Gatta Zduńska Wola
19.03.2018
20:05

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny