facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Trzech triumfatorów Krakowska Metropolia Cup

Trzech triumfatorów Krakowska Metropolia Cup

Na początku był pomysł. Wpadł na niego Piotr Opiłka, który chciał zrobić cos fajnego dla młodzieży chcącej grać w piłkę. Turniejów jest coraz więcej, po ich zakończeniu rozdawane są puchary, medale, nagrody rzeczowe. Potrzebny był impuls, by stworzyć coś szczególnego, co zyska uznanie wśród rodziców oraz akceptację przy decydowaniu o środkach z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. 

 

 

Udało się i jedno i drugie, a kulminacja nastąpiła w minioną niedzielę w Zabierzowie.

- Główną nagrodą w naszych zawodach są vouchery dla wszystkich zawodników na specjalistyczne badania w Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii
– mówi Piotr Opiłka. - Kiedy dowiadujemy się, że tak naprawdę dziecko nie powinno uprawiać sportu? Niestety wówczas, gdy jest już za późno. U nas też były puchary, dyplomy i medale, ale najważniejsze jest to, że dzieciaki zostaną gruntownie przebadane, a wiedza ta trafi do ich trenerów i klubowych działaczy. Napisaliśmy wniosek o wsparcie dla drużyn z tzw. subregionu, w skład którego wchodzą drużyny z powiatów krakowskiego ziemskiego, miechowskiego, proszowickiego i wielickiego – dodaje Opiłka.

W zawodach wystartowało 25 drużyn klubowych i 2 reprezentujące inne stowarzyszenia. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych na pięciu boiskach równocześnie. Oprócz wsparcia z Budżetu Obywatelskiego imprezę wsparły władze samorządowe, dzięki temu wszystkie drużyny otrzymały także sprzęt sportowy. - Jestem zbudowany postawą samorządowców, którzy dołączyli do naszej akcji – mówi poseł Ireneusz Raś. Wtóruje mu burmistrz Skały Tadeusz Durłak. - Budżet Obywatelski to wspaniały projekt, który pozwala włączyć się w samorządność mieszkańcom. Ten turniej został świetnie zorganizowany, cieszy fakt, że młodzież zostanie dokładnie przebadana. Na to poszły największe środki, więc z kolgami burmistrzami i wójtami chętnie wsparliśmy tę akcję.


Najliczniej w zawodach reprezentowane były zespoły w najmłodszych kategoriach. Rywalizacje ułożono tak, by zespoły rozegrały jak najwiekszą liczbę spotkań. Klasyfikacja była sprawa drugorzędną, liczyło się to, że tak młodzi chłopcy, wspierani dopingiem przez rodziców, mieli możliośc podniesienia swoich umiejętności w rywalizacji z zespołami, z którymi nie grają w swoich okręgach. Sportowo poziom był bardzo zróżnicowany, Zielonka Wrząsowice wystawiła nawet mieszany zespół, w którym występowały zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Rywalizacja toczona była jednocześnie aż na sześciu boiskach, odpowiednio dostosowanych do poszczególnych kategorii wiekowych (rozmiar, rodzaj bramek i wielkość boiska). Nikt zatem na nudę narzekać nie mógł, bo w każdej części obiektu w Zabierzowie trwała wielka piłkarska zabawa, w której nici rywalizacji rzecz jasna nie brakowało. Jak to w najmłodszych kategoriach wiekowych bywa, młodzi adepci niezwykle wylewnie okazywali emocje. Nie brakowało więc szalonej radości ale i smutku po stracowych golach. Nieocenioną rolę w tych chwilach odgrywali opiekunowie i trenerzy, którzy wpajali chłopcom że o zabawę i rywalizację, a nie o triumfy chodzi. Wszyscy bawili się świetnie, a w przerwach między pojedynkami posilić mogli się w kąciku cateringowym, w którym poza zimnymi napojami, otrzymywali ciepłe posiłki. 

W najstarszej kategorii, trampkarzy, wygrała Puszcza Niepołomice. - Gramy systematycznie w ligach wielickich i małopolskich. Choć nie przyjechaliśmy w najmocniejszym składem, to chcieliśmy pokazać, że w Puszczy jest dobre szkolenie. Wygraliśmy pewnie, czego chłopakom serdecznie gratuluje – powiedział trener Puszczy Andrzej Pałka. W jego ekipie występowali: Oskar Bulczyński, Filip Uryga, Mateusz Sendor, Kacper Piwosz, Szymon Gaweł, Mateusz Łazarek, Wiktor Piekarz, Krystian Biernat oraz Kacer Fabicki.

Akademia Futbolu Pasternik Ochojno odniosła sukces w grupie orlików. To efekt kilkuletniej pracy sztabu szkoleniowego i zaangażowania rodzców. - Odkąd mamy bardzo dobre warunki do treningów zwiększyła się liczba trenujących dzieci. To zaś przekłada się na wyniki – komentuje prezes AF Pasternik Bogdan Thier. W ekipie prowadzonej przez Macieja Brożka grali: Przemysław Majtyka, Przemysław Dudek, Karol Piórecki, Jakub Śliwa, Szymon Kuzera, Piotr Kozłowski, Igor Kaźnica, Jan Karwan i Michał Pudlik. Szczególną uwagę przykuwała postawa Jakuba Śliwy, to zawodnik którego instynkt strzelecki i wysokie umiejętności odpowiedniego ustawiania się na boisku pozwoliły mu bacznie przyczynić się do sukcesu całej drużyny, a jemu samemu wygrać w swojej kategorii wiekowej klasyfikację strzelców całego turnieju.

Marcin Oszczypała, opiekun żaków Michałowianki, informuje, że nowy zarząd klubu stawia na pracę z młodzieżą. - Po wycofaniu ekipy seniorów z IV ligi postawiliśmy na młodzież. Szkolić mamy z myślą o własnych potrzebach, bowiem od jesieni zgłaszamy zespół seniorów do klasy A. Zaczynamy od podstaw i liczymy, że ci chłopcy w przyszłości poprowadzą nasz klub do kolejnych sukcesów. W ekipie Michałowianki grali: Bartłomiej Szydłowski, Maciej Szydło, Mateusz Kowalski, Szymon Jaskółka, Piotr Broś, Mikołaj Broś, Szymon Kopeć, Przemysław Balik, Antoni Kuchno oraz Wojciech Tomaszewski.


Na koniec pomysłodawca Piotr Opiłka podziękował wszystkim za udział w zabawie i przedstawił wszystkich oficjeli, którzy wsparli całą inicjatywę i objęli patronatem honorowym imprezę. Słowa uznania dla uczestników oraz szczegółowe informacje, a później już same nagrody w ręce uczestników - kierowali m.in poseł Ireneusz Raś czy  Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Sylwia Grzesiak Ambroży. Nagrody wręczali także pozostali goście: Radny Powiatu Krakowskiego Łukasz Krupa, Burmistrz Skały Tadeusz Durłak, Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk, Sekretarz Gminy Zabierzów Bartosz Barański, Dyrektor OSR Zabierzów Adam Liss, Prezes Fundacji "Aktywnie Razem" ze Świątnik Górnych Witold Gawor, sam Piotr OpiłkaKrzysztof Czernicki z Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii oraz dobry duch turnieju z UMWM Grzegorz Małodobry.


Wyniki

Trampkarze:
Tempo Rzeszotary – Nadwiślan Rusocice 3-0
Zielonka Wrząsowice – Puszcza Niepołomice 0-3
Tempo – Zielonka 2-2
Nadwiślan – Puszcza 0-9
Tempo – Puszcza 1-1
Nadwiślan – Zielonka 5-0

1. Puszcza 3 7 13-1
2. Tempo 3 5  6-3
3. Zielonka 3 1 2-10
4. Nadwiślan 3 0 0-17


Król strzelców
: Michał Kuc.
MVP: Oskar Mólczyński.
Najlepszy bramkarz: Filip Uryga.


Żaki, grupa mistrzowska:
Kmita Zabierzów – Michałowianka 2-2
Kmita – Champions Miechów 4-1
Michałowianka – Champions 1-0

1. Kmita 2 4 6-3
2. Michałowianka 2 4 3-2
3. Champions 2 0 1-5


O miejsca 4.-6.
:
Orlęta Rudawa – Iskra Krzęcin 4-3
Orlęta – Pogoń Miechów 6-1
Iskra – Pogoń 1-8

4. Orlęta 2 6 10-4
5. Pogoń 2 3  9-7
6. Iskra 2 0 4-12


O miejsca 7.-9.
:
Wyłącz TV Tenczynek – Kaszowianka 2-2
Wyłącz TV – Maszycanka 0-4
Kaszowianka – Maszycanka 0-4

7. Maszycanka 2 8-0  
8. Kaszowianka 2 2-6  
. Wyłącz TV 2 2-6  


O miejsca 10.-12.
:
Wierzbowianka – Galicja Raciborowice 1-7
Wierzbowianka – Tecza Piekary 3-3
Galicja – Tęcza 2-0

10. Galicja 2 6 9-1
11. Tęcza 2 1 3-5
12. Wierzbowianka 2 1 4-10


Król strzelców:
Mikołaj Banach.
MVP: Mikoaj Broś.
Najlepszy bramkarz: Jakub Gara.


Orliki, grupa I:
Kmita Zabierzów – Milenium Skawina 1-1
Skalanka – Pasternik 1-9
Kmita – Sankowia 3-2
Milenium – Skalanka 2-1
Kmita – Skalanka 3-0
Kmita – Pasternik 1-4
Skalanka – Sankowia 0-3
Milenium – Pasternik 1-5
Pasternik – Sankowia 5-0
Mlenium - Sankowia 3-0

1. Pasternik 4 12 23-3
2. Kmita 4  7  8-7
3. Milenium 4  7  7-7
4. Sankowia 4  3  3-10
5. Skalanka 4  0  2-18


Orliki, grupa II
:
Proszowianka – Wolanka Wola Filipowska 0-3
Lotnik Kryspinów – Wolanka 1-0
Lotnik – Piast Skawina 1-4
Lotnik – Wieliczanka 2-0
Wolanka – Wieliczanka 2-3
Lotnik – Proszowianka 1-1
Piast – Wieliczanka 1-2
Proszowianka – Wieliczanka 2-6
Piast – Wolanka 2-0
Proszowianka - Piast 0:6

1. Wieliczanka 4 9 11-7
2. Piast 4 9 13-3
3. Lotnik 4 7  5-5
4. Wolanka 4 3  5-5
5. Proszowianka 4 1  3-16

 

Półfinały:
Pasternik – Piast 3-2
Wieliczanka – Kmita 2-2, karne 8-9.

O IX miejsce:
Skalanka – Proszowianka 3-2.

O VII miejsce:
Sankowia – Wolanka 0-1.

O V miejsce:
Milenium – Lotnik 2-1.

O III miejsce:
Piast – Wieliczanka 3-1.

Finał: AF Pasternik – Kmita 6-0


W wielkim finale błyszczał szczególnie wspomniany wyżej Jakub Śliwa, strzelał gole ja na zawołanie i na dobrą sprawę już po 7 minutach meczu dzięki temu graczowi wynik rywalizacji został przesądzony.

Król strzelców: Jakub Śliwa.
MVP: Bartosz Pąchalski.
Najlepszy bramkarz: Michał Stefański.Rozmowa z Ireneuszem Rasiem, szefem sejmowej Komisji Sportu, patronem Krakowska Metropolia Cup.- Skąd pomysł na taki turniej, w którym główną nagrodą są lekarskie badania?

- Wpadł na niego pracownik mojego biura poselskiego Piotrek Opiłka. Postanowiliśmy zrealizować ten projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Ktoś może powiedziec, że to był może dziwny pomysł. Jednak zyskał akceptację środowiska, bo to nie działacze, nie politycy, nie radni decydowali, kto wygra w BO, tylko głównie rodzice tych chłopaków, którzy dziś rywalizowali w Zabierzowie. Badania lekarskie są ważne. Każdy, kto miał jakikolwiek kontakt ze sportem wie, jak one wyglądają. Nie mówi się o tym głośno, ale jest jak jest. Dokładne badania są jednak niezbędne. Jasne, 99 procent dzieci i młodzieży może bez kłopotów uprawiać ulubioną dyscyplinę. Chodzi jednak o ten jeden procent, o którym nie wiemy, że powinien się leczyć. Potem zaś dochodzi do tragedii.

- Cel zawodów był jasny. A jak ocenia Pan ich poziom?

- Jak w każdych zawodach młodzieżowych, był zróżnicowany. Na pewno zobaczyliśmy, ile tej młodzieży chce grać i jak ważne jest, by miała ona gdzie grać. Za chwilę będzie mundial i tych dzieci będzie jeszcze więcej. Zadaniem nas, starszych, jest więc organizowanie turniejów, wspomaganie klubów, by w przyszłości z tego zapału zrodziły się nowe gwiazdy polskiej piłki. Nie ma innej drogi, ale ktoś musi pomóc tym młodym chłopcom na początku ich karier. Dlatego tak ważna jest diagnostyka medyczna. Już w wieku orlika czy żaka. Na widzy nikt jeszcze nie stracił.

- To druga edycja turnieju, który widać, że się rozwija. Jakie plany na kolejną edycję?

- Po pierwsze znowu projekt musi zyskać akceptację środowiska i wygrać Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Dwa lata temu organizowane były zawody w hali. Już wiemy, że lepszym rozwiązaniem jest gra w okresie wiosennym lub letnim na dużym boisku. Mam swoje spostrzeżenia i pomysly, jak usprawnić te zawody, ale za wcześnie, by o tym teraz mówić. W pierwszej edycji nagrodami był sprzęt, teraz badania, za rok wymyślimy coś nowego.

- Znajdziemy nowego Roberta Lewandowskiego?

- Każdy powinien odpowidać za swoją działkę. Ja odpowiadam, powiedzmy politycznie, ale ogrom pracy wykonują działacze, trenerzy, rodzice. Musimy się wspierać w celu, jakim jest rozwój polskiej piłki. Ogrom pracy wykonują samorządowcy, którzy budują nowoczesne obiekty, wspierają kluby, samych zawodników. Mam nadzieję, że przełoży się to na sukcesy w kolejnych latach. 


RELACJA WYKONANA W RAMACH USŁUGI FUTMAL PREMIUM
WWW.FUTMAL.PL/PATRONAT

 

Źródło: Paweł Panuś (tekst), Piotr Kwiecień (foto)

Dodano: 2018-05-21 18:11:04


Galeria zdjęć

 

Metropolia Cup 

Komentarze


Heiro Rzeszów
:
Odra Futsal Opole
16.02.2019
18:00

Ekstraklasa

Pogoń Szczecin
3:1
Górnik Zabrze
15.02.2019
18:00
Piast Gliwice
4:0
Lech Poznań
15.02.2019
20:30
Jagiellonia Białystok
:
Wisła Płock
16.02.2019
15:30
Korona Kielce
:
Lechia Gdańsk
16.02.2019
20:30
Zagłębie Sosnowiec
:
Arka Gdynia
16.02.2019
18:00
Zagłębie Lubin
:
Miedź Legnica
17.02.2019
15:30
Legia Warszawa
:
Cracovia Kraków
17.02.2019
18:00
Wisła Kraków
:
Śląsk Wrocław
18.02.2019
18:00

Halowa Liga Oldbojów (Kraków)

Wanda Kraków
0:5
Hutnik Kraków
15.02.2019
19:30
walkower, brak gospodarzy
Garbarnia Kraków
5:2
Grębałowianka Kraków
15.02.2019
19:30
Orzeł Piaski Wielkie
1:3
Opatkowianka Opatkowice
15.02.2019
20:30
Wisła Kraków
7:10
Cracovia Kraków
15.02.2019
20:30
Clepardia Kraków
7:2
Dąbski
15.02.2019
21:30
Wieczysta Kraków
9:3
Prokocim Kraków
15.02.2019
21:30