Salt Mine Cup rozpoczęte! (foto)

Za nami pierwszy dzień prestiżowego, Międzynarodowego Turnieju piłkarskiego Salt Mine Cup dla drużyn z rocznika 2002. Impreza odbywa się na boisku Małopolskiej Areny Lekkoatletycznej w Wieliczce, gdzie toczy się rywalizacja w dwóch grupach. W grupie A w walce oglądamy Newcastle United, Wisłę Kraków, Legię Warszawa oraz Lokomotiv Kijów. W grupie B zaś Nottingham Forrest, Karpaty Krosno, Polonię Warszawa oraz gospodarzy Górnika Wieliczkę.

W piątek rozegrano po dwie kolejki w obu grupach. Liderami zostali Wisła i Nottingham. Krakowianie uporali się ze Srokami ale jedynie zremisowali bezbramkowo z Lokomotivem Kijów. Lepszy bilans bramkowy od Legii (która zremisowała z Newcastle i ograła Lokomotiv) daje Białej Gwieździe fotel lidera przed sobotnimi zmaganiami. W grupie B natomiast na inaugurację obejrzeliśmy pojedynek gospodarzy turnieju z Nottingham Forrest. Brytyjczycy z Thomasem w składzie pokonali pierwszą przeszkodę, a uporali się także i w drugim meczu po bardzo zaciętym meczu z Polonią Warszawa. Na tą chwilę to właśnie Poloniści wydają się zespołem, który może z Nottingham powalczyć o prym w tej grupie. Poniżej komplet piątkowych wyników oraz relacje z dwóch wybranych spotkań grupowych, a także bogata galeria zdjęć. W sobotę ciąg dalszy zmagań, których finał obejrzymy w niedzielę.

MECZE TRWAJĄ 2x23 MINUTY

GRUPA A:

Newcastle United - Wisła Kraków 0:2 (0:0)
Wydra 35, Buksa 45
Newcastle: Marshall - Lowery, Barclay, Carlyon, Brannen - Harrison, Gilchrist, Anderson, White, Oliwer - Reed oraz De Bone, Hodgson, Banda, Stephenson.
Wisła: Witek - Warczak, Konik, Zima, Pishinger - Chmiel, Buksa, Szywacz, Leśniak, Muniak - Wydra oraz Dudek, Płonka, Wolak, Kulma, Nocoń.

Pierwsze starcie polskich ekip z brytyjskimi wypadło całkiem okazale. Wiślacy przez większość meczu potrafili dominować nad Srokami ale na efekty bramkowe trzeba było jednak dość długo czekać. Wiślacy znacznie większą przewagę optyczną nad rywale mieli w pierwszej, bezbramkowej połowie. Wtedy grali szybciej, bardziej zdecydowanie i wręcz okupowali połowę rywala. Nie przekładało się to na wyborne okazje bramkowe, a krakowianie zadowolić musieli się na dobrą sprawę tylko nieśmiałym uderzeniem Muniaka w 13 minucie. Groźniejszą, ale jedną jedyną okazję mieli za to Anglicy. W 10 minucie Harrison ładnie przedarł się pod bramkę lewą stroną boiska ale Witek umiejętnie skrócił pole rywalowi i wygrał ten pojedynek.

Sroki przebudziły się nieco po zmianie stron. Odparli nieco ciężar gry z własnej połowy i nawet niedługo po wznowieniu gry po podaniu Oliwera, do siatki trafił Reed ale arbiter dopatrzył się ofsajdu i wiślacy otrzymali tylko ostrzeżenie. Zareagowali jednak znakomicie. W 35 minucie środkiem boiska szarżował Szywacz, był nawet tam faulowany ale zdołał posłać piłkę prostopadle do Wydry. Arbiter pozwolił kontynuować akcję, a Wydra wygrał pojedynek z bramkarzem Newcastle. Krakowianie mieli więc mecz pod kontrolą. Chwilę później mogło być i 0:2 ale po zaskakującym strzale Chmiela z narożnika szesnastki piłka odbiła się od słupka tuż pod spojeniem. I choć przed końcem meczu Reed po raz drugi pokonał Witka i po raz drugi odgwizdano mu ofsajd, to wiślacy po raz drugi rywalowi się odgryźli. W niemal ostatniej akcji meczu najlepszy na boisku Szywacz wymanewrował dwóch rywali przy końcowej linii boiska i wypatrzył nieobstawionego na 10 metrze Buksę, który dopełnił formalności. Wisła pewnie i zasłużenie pokonała Newcastle 2:0.

GRUPA B
Nottingham Forrest - Górnik Wieliczka 3:0 (2:0)
Thomas 11, Back 15, Darlington 46
Nottingham: Gadomski - Watson, Mclean, Bello, Small - Thomas, Back, Olly, Will, Calrick - Darlington oraz Morgan, Farweather, Warrick, Munakanoafa.
Górnik: Jaszczyk - Wyligała, Mączka, Pietrzyk, Rybicki - Pajdak, Słabosz, Nowak, Jawień, Palonek - Rządzik oraz Olszewski, Żółtowski, Brągiel, Leśniak, Radwański, Maciołek, Filo, Wójciak, Miśkiewicz, Kądziołka, Majka.

Drugie starcie angielsko-polskie wypadło już zdecydowanie na korzyść przyjezdnych. Anglicy z rosłym Kyronem Thomasem w ofensywie, wyraźnie dominowali nad wielicką ekipą. Przybysze z Wysp Brytyjskich górowali dyscypliną taktyczną i grą bez piłki. Powodowało to, że momentami wieliczanie po prostu biegali za piłką. Ale były to tylko momenty. Zespół Karola Nędzy także potrafił wykreować kilka akcji i choć nie zagrażały specjalnie Gadomskiemu, to ambitna gra i wysoki pressing, mógł się w wykonaniu górników podobać. Niemniej jednak, piłkarsko lepiej prezentowali się zawodnicy Nottingham i wynik o tym dobitnie świadczy. Kilka akcji anglików wypracowanych szybkimi podaniami z pierwszej piłki nie pozostawiały złudzeń. Już w 8 minucie powinno być 1:0 dla przyjezdnych ale Back choć minął już bramkarza to uderzał ze zbyt ostrego kąta by zmieścić piłkę między słupkami. Chwilę później do siatki trafił co prawda Calrick ale uczynił to ze spalonego i gol nie został uznany. Nie o samą bramkę tu jednak chodzi, a o kolejną akcję rosłego Thomasa, który znów wygrał pojedynek na łokcie w polu karnym, uwolnił się od krycia kilku graczy i uderzył soczyście pośrednio asystując przy wspomnianym strzale Back'a. Thomas dostał jednak w końcu to czego chciał. W 11 minucie dostał świetną piłkę za plecy obrońców i takiej okazji nie zmarnował. Górnicy przegrywali 0:1, a wkrótce dostali drugi cios. Sęk w tym, że mógł zostać zadany przy wyniku remisowym. W 12 minucie bowiem po dośrodkowaniu Palonka, wyborną okazję na 6 metrze kiksem zmarnował Rządzik. Zemściło się to chwilę potem gdy Thomas pognał z akcją lewą flanką, wymieszał kilku graczy Górnika i jeszcze zdołał dośrodkować precyzyjnie na nogę Back'a, a ten ustalił wynik pierwszej odsłony.

Po zmianie stron niewiele się zmieniło. Obie jedenastki przeszły małe metamorfozy kadrowe ale i tak Anglicy dominowali. Swoją przewagę, uwiecznili w ostatniej minucie golem Darlingtona, który wykończył koronkową akcję Back'a z Olly.

Polonia Warszawa - Karpaty Krosno 1:0