Cenny gol "do szatni" (foto)

Cenny gol

Trochę nerwowo zrobiło się w końcówce niedzielnej potyczki UKS Sygneczów z liderem tabeli Górnikiem Wieliczka. Na kwadrans przed końcem miejscowi z rzutu karnego zrobyli gola kontaktowego i tchnęło to w zespół Dawida Góry nadzieję na urwanie faworytowi punktów. A była ku temu okazja, bo wielicka lokomotywa tym razem nie była nadmiernie rozpędzona i naprawdę można było ją tego dnia zatrzymać. Podopieczni Piotra Pasternaka grali milej dla oka, lepiej w ataku pozycyjnym, dłużej utrzymywali się przy piłce ale niewiele z tego wynikało. Miejscowi, dobrze na ten mecz przygotowani, wspierani aktywnie przez całe spotkanie przez trenera Górę naprawdę solidnie trzymali dyscyplinę taktyczną w defensywie. Efekt był taki, że mimo zmuszenia miejscowych do gry defensywnej, wyprowadzili oni kilka akcji które mogli śmiało zamienić na gole. Tak było choćby w 10 minucie po stracie Płonki, podaniu Więcławia i groźnym uderzeniu Nalepy po którym Potępa ratował sytuację ofiarną interwencją. Nie mniej groźnie było i w 29 minucie gdy po wrzutce Kaczora z kornera, w zamieszaniu podbramkowym z bliska uderzał Tyrpuła i znów Potępa musiał poświęcać się w tumanach kurzu.

Górnik mimo tych ostrzeżeń, nie stracił gola, mniej też męczył się grając atakiem pozycyjnym, a w dodatku był skuteczny pod bramką Nowaka. Goście w zasadzie na trzy groźne strzały w kierunku bramki miejscowych, zdobyli dwa gole które wystarczyły do zgarnięcia pełnej puli. W 21 minucie po akcji Polusa z prawej strony boiska, z pierwszej piłki płasko z 20 metrów uderzył Głowacki. Strzał pozornie niegroźny ale element nieprzewidywalności dołożył stojący na drodze lotu piłki Rembecki. I to właśnie jego ruch do piłki zmylił ostatecznie Nowaka zmuszjąc go do kapitulacji. Drugi gol to efektowne uderzenie Polusa z rzutu wolnego. Przymierzył kapitalnie z 17 metrów nad murem i niemal w samo okienko dobijając miejscowych tzw golem do szatni. A okazję do pokonania Nowaka miał jeszcze Krusinowski po kolejnym świetnym podaniu Głowackiego z głębi pola ale wykończenie tej akcji pozostawiało sporo do życzenia.

Po przerwie nieco się na boisku pozmieniało. Sygnał ostrzegawczy tuż po wznowieniu gry wysłali miejscowi. Groźnie dorzucał na długi słupek w 47 minucie Kaczor, a gdyby do piłki tuż przed bramką dopadł Stefanik lub Nalepa (być może nawet sobie wzajemnie przeszkodzili) gol dla gospodarzy byłby pewnie formalnością. Ta akcja zwiastowała odważniejszą grę gospodarzy. Sygneczów przeniósł ciężar gry na połowę Górnika i niestety dla widowiska w zasadzie zakończyło to na długie minuty jakiekolwiek emocje podbramkowe. Niemniej jednak Górnik wyraźnie spuścił po przerwie z tonu i narażał się na ryzyko utraty gola choćby poprzez kilka uderzeń rywala z dystansu. I choć długo zanosiło się na to, że w tym marazmie mecz zakończy się porażką miejscowych 0:2, na kwadrans przed końcem pojedynek jeszcze nam się rozkręcił. Po faulu Urbańczyka, z rzutu karnego kontaktowego gola zdobył Nalepa. Miejscowi uwierzyli w siebie i mogli śmiało pokusić się o kolejnego gola. W doliczonym czasie gry minimalnie pudłował w pełnym biegu Nalepa, a w ostatnim akcencie meczu, w 90+4 minucie o włos spudłował z wolnego Stefanik. Górnik także kąsał w końcówce bo i sam Kubik miał dwie świetne okazje by dobić rywala ale zmarnował je i wieliczanie musieli drżeć o wynik do ostatniego gwizdka.

FUTMAL MVP przyznajemy Kamilowi Polusowi. Nie jest to wybór jednoznaczny bo żaden z piłkarzy nie zagrał świetnej partii. Na pewno momentami przytomnością umysłu w środku pola wykazywał się Głowacki (bo tam trafił w trakcie gry zamieniając się pozycją z Krusinowskim) ale chyba Polusowi należy zapisać więcej plusów. Nie notował strat, dorzucił kilka świetnych, ciętych piłek z prawej flanki, noi kapitalnie przymierzył z wolnego zdobywając być może kluczowa dla zwycięstwa bramkę.