Awans z przytupem (foto)

Od początku meczu było widać kto ma jakie zadania do wykonania. Borek, który miał do odrobienia niebotyczną, bo czterobramkową stratę - rzucił się do ataków i przez pierwsze 30 minut zwyczajnie dominował na murawie. Gdyby krakowianie byli zabójczo skuteczni kto wie... może jeszcze podjęliby rękawice w boju o awans do Małopolskiej Ligi Juniorów. Groźny był zwłaszcza Zawisza, który po stałych fragmentach gry prokurował spore zamieszanie pod bramką Świerczyńskiego. Tak było w 5 minucie gdy nieznacznie spudłował celując z rzutu wolnego z 25 metrów, tak było i trzy minuty później gdy dorzucił piłkę idealnie na głowę Sowy ale ten minimalnie przestrzelił. Bardzo niebezpiecznie zrobiło się też po strzale Zapały z narożnika szesnastki w 15 minucie ale wieliczanie wciąż pozostawali nietknięci.

A krakowianie? Podopieczni Mirosława Mycy znów trzymali się dzielnie do pierwszego poważnego błędu. Tym razem przytrafił się on Heldowi, który w 33 minucie w kuriozalny trochę sposób stracił piłkę na rzecz Rembeckiego. Snajpera gospodarzy trochę już taktycznie faulować/powstrzymywać za wszelką cenę musiał Zapała i arbiter podyktował jedenastkę. Karnego na gola zamienił Kłys i był to poczatek końca dobrej gry przyjezdnych. Jeszcze co prawda chwilę potem Świerczyński musiał wykazać się po groźnych uderzeniach Darczuka ale miejscowi i tak przed przerwą zdążyli jeszcze dołożyć kolejną cegiełkę do kolejnego zwycięstwa. W 42 minucie fenomenalnie z 20 metrów lewą nogą przymierzył Piątek i piłka po słupku wtoczyła się do siatki. A do szatni miejscowi mogli schodzić z prowadzeniem nawet i trzybramkowym ale po świetnym podaniu Piątka i dośrodkowaniu Rembeckiego, fatalnie z 5 metrów spudłował Ptak.

Górnicy tak naprawdę dopiero nabierali tempa, więc egzekucja nie została odwołana. Nastąpiła dosłownie od razu po przerwie. Piotr Pasternak wymienił niemal pół składu, i rezerwowi "pociągnęli" temat rozbijania przeciwnika. Wejście smoka zaliczyło w zasadzie czterech graczy. Najpierw Morawski, który niedługo po wznowieniu gry zabrał się z piłką na prawej flance i dośrodkował precyzyjnie do Rutkiewicza, a Górnik tym samym szybciutko podwyższył prowadzenie na 3:0. Nie minęło kolejnych 100 sekund, a ponownie błysnął Rutkiewicz. Tym razem solową akcją i asystą przy golu kolejnego rezerowego - Żychowicza. Nokautu dopełnił po kolejnych 3 minutach Rembecki, który swobodnie wykorzystał sytuację sam na sam. Na poklask z trybun zapracował i Płonka, który pierwszy swój kontakt z piłką zwieńczył finezyjną serią zwodów gubiąc przy tym dwóch rywali przy bocznej linii boiska, a na koniec solową akcją zakończoną dośrodkowaniem.

Szybko zatem stało się jasne, że Borek w Wieliczce nie ma co myśleć nawet o remisie i w zasadzie już po golu Rembeckiego oba zespoły spuściły z tonu. Gra stała się bardziej swobodna, nie brakowało prób sforsowania defensywy rywala, doczekaliśmy się jeszcze kilku groźniejszych akcji ale w zasadzie wszystko co najistotniejsze mieliśmy już za sobą. Z ważnych kwestii warto poruszyć kilka kolejnych zmarnowanych okazji Rembeckiego, kilka szarż Rutkiewicza, trafienie Kłysa w poprzeczkę w 80 minucie czy gola Sowy w 76 minucie, honorowego gola którego zdobył dobijając piłkę po akcji Bartkówa (bramkarza który w rewanżu wszedł z ławki jak lewoskrzydłowy).

Górnik z przytupem przypieczętował awans do ligi wojewódzkiej, a wszystko przy kapitalnej oprawie wielickich fanów, którzy na ten mecz przygotowali pokaz rac dymnych w barwach Górnika, nie zabrakło klubowych flag i gromkiego dopingu przez cały mecz. Po wszystkim, na murawie lał się szampan, w powietrzu fruwał szkoleniowiec Piotr Pasternak, a piłkarze rozpoczynali "mistrzowską" fetę.

I liga juniorów (baraż o 2MLJ), 23.06.2018
Górnik Wieliczka - Borek Kraków 5:1 (2:0)
Kłys 33 (k), Piątek 42, Rutkiewicz 48, Żychowicz 50, Rembecki 53 - Sowa 76

Sędziowali: Szymon Nowak - Przemysław Grochal, Piotr Łukasz Nowak
Żółta kartka: Żychowicz
Widzów: 100
Górnik: Świerczyński (46 Hebda) - Zajadlik (46 Płonka), Hrabia, Józefek, Polus (46 Krusinowski) - Kubik (46 Morawski), Kurzawiński (46 Rutkiewicz), Piątek (46 Żychowicz), Ptak (55 Wątor), Kłys - Rembecki.
Borek: Mazur - Zięba (82 Froncisz), Zapała, Held, Bosman (82 Sarga) - Warchoł (75 Kolbusz), Zawisza (46 Żurek), Rojek (82 Ziębura), Rzegost (65 Bartków) - Sowa, Derczuk.
Pierwszy mecz: 4:1
Awans: Górnik Wieliczka.

Piotr Pasternak (trener Górnika): - Bardzo cieszymy się z tego awansu. Liczymy, że awansowaliśmy do ligi, w której jest nasze miejsce, w której miejmy nadzieję będziemy sobie dobrze radzić. Jak to wszystko będzie wyglądało to czas pokaże. Na dziś i tak na gorąco, chciałbym serdecznie podziękować całej kadrze juniorskiej Górnika. Nie tylko tym piłkarzom, którzy walczyli w barażach ale wszystkim chłopcom, którzy przez ten sezon przewinęli się przez I-ligowy zespół Górnika. Mowa tu także o tych zawodnikach, którzy walczyli o mistrzostwo drugiej ligi w drugiej drużynie i wspierali nasz zespół wielokrotnie w trakcie sezonu zasadniczego. Odnosząc się jeszcze do samego dwumeczu powiem że byłem generalnie spokojny o losy tej batalii. Jestem świadomy pracy jaką wykonali moi podopieczni na treningach i siły jaka drzemie w zespole Górnika. Co by się nie działo w pierwszym meczu, i tak byłem przekonany o tym, że u siebie, na fajnie przygotowanym placu zagramy tak by zapewnić sobie awans. Cieszy to, że moi zawodnicy znakomicie poradzili sobie na także na trudnym boisku przy Żywieckiej i u siebie trzeba było już jedynie dopełnić formalności.