facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

70 lat w dolinie Cedronu

70 lat w dolinie Cedronu

Działalność Parafialnego Klubu Sportowego Cedronka jest kontynuacją działalności Ludowego Zespołu Sportowego powstałego w 1948 roku i działającego z małymi przerwami do 1989. Nazwa klubu powstała od rzeki Cedron przepływającej przez  miejscowość Wolę Radziszowską. W tym roku Cedronka świętuje jubileusz 70 lecia działalności.


Cedrnka to klub, który zawsze jest na uboczu, najpierw gdy działał w strukturach PPn Myslenicach, teraz, gdy jest w strukturach PPN Kraków. Malowniczo położone boisko, piekna historia oraz fakt, że w klubie grają wyłacznie Wolanie sprawia, że stworzył się tu od lat specyficzny futbolowy mikroklimat. Każdy, kto choć raz gościł w tej miejscowości wie, że można tu odpocząć i zobaczyć dobry mecz.

Aby klub mógł funkcjonować niezbędny był teren na którym można było rozgrywać zawody i prowadzić treningi . Według informacji uzyskanych z opowieści przekazywanych przez osoby starsze można było się dowiedzieć o historii lokalizacji obecnego boiska sportowego z których wynika, że ksiądz Oprzędkiewicz, ówczesny Proboszcz Parafii podarował łąki na których obecnie znajduje się boisko.

Duże zaangażowanie działaczy i członków klubu oraz pasjonatów i ludzi mu oddanych spowodował że ten klub funkcjonował tyle lat mimo tylu nieraz przeciwności. Dużym zaangażowaniem w tym okresie (lata 50.) w organizowaniu dla młodzieży imprez sportowych i kulturalnych, a także klubu sportowego odznaczyli się Maria i Józef Gajowie, a w latach 60. Wacław Woźniak, który był również wieloletnim prezesem klubu.

Doczekano się też pierwszych sędziów piłkarskich którymi byli Zdzisław Wardyła i Wacław Woźniak. Zarówno w latach 60. jak i 70. drużyna piłkarska nie odnosiła znaczących awansów i występowała w klasie C jednak zawsze utrzymywała swą pozycję w czołówce, a nawet robiła niespodzianki wygrywając z zespołami wyżej notowanymi. Poważnym problemem z którym rokrocznie przychodziło się zmierzyć były pobory do wojska do tzw. zasadniczej służby wojskowej, szczególnie te wiosenne. Często zdarzało się tak, że gdy drużyna jesienią uzyskała dobre miejsce i marzyła o awansie, to na wiosnę trzeba było ją budować na nowo z powodu licznego wcielania zawodników do wojska.

W latach 70. i 80. klub działał prężnie dzięki dużemu zaangażowaniu Prezesów Mariana Starca, Franciszka Maślanki, Ignacego Woźniaka, Marka Bogdanowicza oraz działaczy i członków zarządów Stanisława Uchacza, Ludwika Szczyrbaka, Władysława Szczyrbaka, Mieczysława Bogdanowicza, Józefa Grabca, Mirosława Stefaniaka, Bogusława Szczyrbaka, Sylwestra Woźniaka, Antoniego Mańka i Henryka Gaja.

W roku 1983 był pierwszy awans w historii klubu drużyny seniorów do klasy B. Awans wywalczyli następujący zawodnicy: Antoni Maniek, Marek Bogdanowicz – kapitan drużyny, Janusz Bucki, Włodzimierz Szczyrbak, Bogdan Szczyrbak, Józef Zwoliński, Wieńczysław Bucki, Mirosław Stefaniak, Mieczysław Zwoliński, Piotr Chromy, Henryk Gaj, Jan Marek i Jacek Bucki.

Należy wspomnieć że klub w tym okresie wychował i wypromował też kilku zawodników którzy później grali w klasie Okręgowej (odpowiednik dzisiejszej V ligi) – m.in. Eugeniusz Szczyrbak, Piotr Uchacz i Józef Zwoliński grali w Tramwaju. Utworzono w tym czasie również drużynę juniorów, a jeden z naszych wychowanków Michał Jezioro trafił do TKS Skawinka by później awansować z nią do III ligi.

Niestety pod koniec lat 80 klub dosięgnął kryzys organizacyjny i sportowy. Nastąpił spadek drużyny seniorów do kl. C, zakończyło grę kilku zawodników a z pracy w Zarządzie Klubu zrezygnowali niektórzy działacze. To spowodowało że w następstwie tego od 1989 roku Ludowy Zespól Sportowy Cedronka zawiesił działalność i zginął na kilka lat z mapy sportowej regionu.

W 1993 odradza się Cedronka jako Parafialny Klub Sportowy Cedronka w Woli Radziszowskiej z inicjatywy lokalnej młodzieży, która zainspirowała księdza Prałata Józefa Kanię Proboszcza Parafii do zorganizowania klubu sportowego w miejscowości. Znaczącym wsparciem w tym czasie dla nowopowstałego klubu było przekazanie przez księdza Kanię budynku parafialnego tzw. ,,Ochronki” na siedzibę klubu oraz terenu na którym w niedługim czasie wybudowano z inicjatywy proboszcza boiska do siatkówki , koszykówki i tenisa ziemnego oraz boisko treningowe do piłki nożnej.

Rozpoczęto pracę z dziećmi i młodzieżą z zakresu gry w piłkę nożną w trzech grupach wiekowych seniorów, juniorów i trampkarzy i z grupą dziewcząt gimnastykę. Pojawiły się pierwsze trofea w klubie gdyż młodzież i dzieci uczestniczyły w parafiadach organizowanych dla klubów PKS i nieźle sobie radziły. Przyszły też pierwsze awanse i porażki drużyny seniorów piłki nożnej awans 1996 do klasy B. Drużyna grała wówczas w składzie: Grzegorz Racut, Mirosław Racułt, Rafał Stefaniak, Bogusław Leniartek, Grzegorz Leniartek, Andrzej Maślanka, Grzegorz Maślanka, Grzegorz Kudela, Rafał Maślanka, Robert Jezioro I, Robert Jezioro II, Rafał Daniel, Rafał Kurański, Józef Jezioro, a grającym trenerem był Marek Bogdanowicz.

W 2002 drużyna wywalczyła pierwszy awans do klasy A, a po raz drugi uczyniła to w 2005, by cztery lata póxniej do końca bić się o awans do klasy okręgowej.

Parafialny Klub Sportowy Cedronka aby przetrwać musiał się też zmagać z żywiołami , ale atak odparł i działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego choć w roku 1997 i 2001 Wolę Radziszowską nawiedziła powódź zalewając liczne tereny i zabudowania w tym także i obiekty sportowe klubu . Kolejnym Zarządom klubu oraz działaczom i zawodnikom przyszło się zmierzyć z ogromną pracą społeczną związaną z usuwaniem skutków tego żywiołu żeby doprowadzić obiekty sportowe do takiego stanu, aby dalej można było z nich korzystać i prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi i młodzieżą. Była to walka o przetrwanie .Usuwano naniesiony muł i gałęzie oraz inne zanieczyszczenia ,odbudowano zrujnowaną infrastrukturę . Klub dalej istniał pomimo tych przeciwności chociaż ta lokalizacja obiektów sportowych w bliskim sąsiedztwie rzeki Cedron nieraz już dawała się we znaki i jeszcze da o sobie znać w niedalekiej przyszłości.  Tak było i w 2010 roku gdy przez miejscowość przeszła kolejna fala powodziowa która zrujnowała całe boisko i od nowego sezonu swoje mecze drużyna seniorów rozgrywała w Rzozowie, a drużyna juniorów i trampkarzy w Borku Szlacheckim, Rzozowie lub Radziszowie.


Obecnie pogoda stała się łaskawsza, wypiękniał obiekt, a klub finansowo stanął na nogi.Najwybitniejsi działacze otrzymali nagrody z rąk prezesa MZPN Ryszarda Niemca oraz wiceprezesa PPN Kraków Łukasza Krupy. Obchody jubileuszu zakończyło spotkanie pokoleń, odbyła się wystawa klubowych trofeów.

 

 

Źródło: Paweł Panuś

Dodano: 2018-11-29 22:49:55


Zobacz też: Klasa A (Kraków III)

Cedronka Wola Radziszowska 

Komentarze


III liga, gr. IV

Wiślanie Jaśkowice
2:0
Hutnik Kraków
21.05.2019
17:00
Hutnik Kraków
:
Orlęta Radzyń Podlaski
24.05.2019
16:00
KSZO Ostrowiec Św.
:
Chełmianka Chełm
24.05.2019
19:29
Motor Lublin
:
Podhale Nowy Targ
25.05.2019
17:00
Stal Kraśnik
:
Wólczanka Wólka Pełkińska
25.05.2019
17:00
Podlasie Biała Podlaska
:
Spartakus Daleszyce
25.05.2019
17:00
Czarni Połaniec
:
Avia Świdnik
25.05.2019
17:00
Wisła Sandomierz
:
Stal Rzeszów
25.05.2019
17:00

IV liga (Kraków-Wadowice)

Clepardia Kraków
:
MKS Trzebinia
25.05.2019
11:00
Unia Oświęcim
:
Dalin Myślenice
25.05.2019
18:00
Beskid Andrychów
:
KS Olkusz
25.05.2019
18:00
Jutrzenka Giebułtów
:
Orzeł Piaski Wielkie
25.05.2019
11:00
Wiślanka Grabie
:
Kaszowianka Kaszów
25.05.2019
18:00

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Glinik Gorlice
:
LKS Szaflary
25.05.2019
17:00
BKS Bochnia
:
Poprad Muszyna
25.05.2019
16:00
Barciczanka Barcice
:
Watra Białka Tatrzańska
25.05.2019
17:00
Sandecja II Nowy Sącz
:
Limanovia Limanowa
25.05.2019
11:00
Tarnovia Tarnów
:
Dunajec Zakliczyn
25.05.2019
17:00
Unia Tarnów
:
GKS Drwinia
25.05.2019
17:00

Klasa Okręgowa (Kraków I)

Grębałowianka Kraków
:
Przebój Wolbrom
25.05.2019
18:00
Prądniczanka Kraków
:
Spójnia Osiek
25.05.2019
17:00
Pogoń Miechów
:
Prądnik Sułoszowa
25.05.2019
17:00

Klasa Okręgowa (Kraków II)

Prokocim Kraków
:
Bronowianka Kraków
25.05.2019
17:00
Borek Kraków
:
Skawinka Skawina
25.05.2019
11:00
Świt Krzeszowice
:
Wiślanie II Jaśkowice
25.05.2019
17:00
Nadwiślan Kraków
:
Hutnik II Kraków
25.05.2019
17:00

Klasa Okręgowa (Kraków III)

Gdovia Gdów
:
Gościbia Sułkowice
25.05.2019
17:00
Czarni Staniątki
:
Raba Dobczyce
25.05.2019
17:00
Wiarusy Igołomia
:
Wróblowianka Wróblowice
25.05.2019
18:00
Tempo Rzeszotary
:
LKS Śledziejowice
25.05.2019
17:00
Dziecanovia Dziekanowice
:
Karpaty Siepraw
25.05.2019
18:00

Klasa Okręgowa (Wadowice)

Niwa Nowa Wieś
:
Nadwiślanin Gromiec
25.05.2019
16:00
Garbarz Zembrzyce
:
Sosnowianka Stanisław Dln
25.05.2019
17:00
Zatorzanka Zator
:
KS Chełmek
25.05.2019
17:00
Halniak Maków Podhalański
:
Victoria Jaworzno
25.05.2019
17:00
Arka Babice
:
Brzezina Osiek
25.05.2019
17:00
LKS Żarki
:
Tempo Białka
25.05.2019
17:00
LKS Rajsko
:
Kalwarianka Kalwaria Z.
25.05.2019
17:00

Klasa Okręgowa (Tarnów I)

Novi/Rzezawianka Rzezawa
:
Rylovia Rylowa
25.05.2019
18:00
Olimpia Kąty
:
Jadowniczanka Jadowniki
25.05.2019
16:00
Strażak Mokrzyska
:
Radłovia Radłów
25.05.2019
18:00
Olimpia B.
:
Raba Książnice
25.05.2019
18:00
LKS Gnojnik
:
Raba Książnice
25.05.2019
18:00

Klasa Okręgowa (Tarnów II)

Metal Tarnów
:
Wola Radłowska
25.05.2019
17:00
Polan Żabno
:
KS US Śmigno
25.05.2019
18:00
LUKS Skrzyszów
:
Pogórze
25.05.2019
15:00
Dunajec Zbylitowska Góra
:
Ciężkowianka Ciężkowice
25.05.2019
17:00

Klasa Okręgowa (Nowy Sącz)

Kolejarz Stróże
:
Orzeł Wojnarowa
25.05.2019
17:00
KS Tymbark
:
Sokół Słopnice
25.05.2019
18:00
Gród Podegrodzie
:
Ogniwo Piwniczna Zdrój
25.05.2019
18:00
Jarmuta
:
LKS Łużna
25.05.2019
18:00
Zalesianka
:
Laskovia
25.05.2019
17:00
LKS Rupniów
:
Wierchy Rabka Zdrój
25.05.2019
17:00

Klasa A (Kraków I)

Michałowianka Michałowice
:
Partyzant Dojazdów
25.05.2019
17:00
Wierzbowianka Wierzbno
:
Spartak Wielkanoc
25.05.2019
17:00

Klasa A (Kraków II)

Lotnik Kryspinów
:
Wisła Czernichów
22.05.2019
18:00
Lotnik Kryspinów
:
Dragon Szczyglice
25.05.2019
16:00
Tęcza Piekary
:
Kmita Zabierzów
25.05.2019
16:00
Sokół Rybna
:
Orlęta Rudawa
25.05.2019
17:00
JKS Zelków
:
Wisła Czernichów
25.05.2019
16:00

Klasa A (Kraków III)

Iskra Krzęcin
:
Dąbski Kraków
25.05.2019
17:00
Wanda Nowa Huta
:
Cedronka Wola Radziszowska
25.05.2019
11:00
Bieżanowianka Kraków
:
Podgórze Kraków
25.05.2019
17:00
Tramwaj Kraków
:
Radziszowianka II
25.05.2019
17:30

Klasa A (Wieliczka)

Nadwiślanka Nowe Brzesko
:
Contra Sułków
25.05.2019
18:00
Strażak Kokotów
:
Zieloni Niegowić
25.05.2019
17:00
UKS Sygneczów
:
Wolni Kłaj
25.05.2019
17:00
Wieliczanka Wieliczka
:
Wilga Koźmice Wielkie
25.05.2019
18:00

Klasa A (Myślenice)

Iskra Głogoczów
:
Beskid Tokarnia
22.05.2019
18:00
Orzeł Nowa Wieś
:
Clavia Świątniki Górne
22.05.2019
18:00
Jordan Sum Zakliczyn
:
Iskra Brzączowice
22.05.2019
18:00
LKS Trzebunia
:
Hejnał Krzyszkowice
22.05.2019
18:00
Topór Tenczyn
:
Zielonka Wrząsowice
22.05.2019
18:00
Orzeł Nowa Wieś
:
Topór Tenczyn
25.05.2019
17:30
Iskra Głogoczów
:
Clavia Świątniki Górne
25.05.2019
17:30
Lubomir Wiśniowa
:
Zielonka Wrząsowice
25.05.2019
17:00
Jordan Sum Zakliczyn
:
LKS Rudnik
25.05.2019
17:00

Klasa A (Olkusz)

Laskowianka Laski
:
Promień Przeginia
25.05.2019
17:00
Unia Jaroszowiec
:
Bolesław Bukowno
25.05.2019
17:30

Klasa A (Chrzanów)

Błyskawica Myślachowice
:
Tęcza Tenczynek
25.05.2019
17:00
Fablok Chrzanów
:
MKS Alwernia
25.05.2019
17:00
Start Kamień
:
Korona Lgota
25.05.2019
17:00
Victoria Zalas
:
SPRiN Regulice
25.05.2019
17:00

Klasa B (Kraków I)

Słomniczanka II Słomniki
:
Olimpia Czaple Wielkie
25.05.2019
17:00
Sparta Skrzeszowice
:
Agricola Klimontów
25.05.2019
17:00

Klasa B (Kraków II)

Niegoszowianka
:
Iskra Czułów
25.05.2019
17:00
Potok Więckowice
:
Wisła Rząska
25.05.2019
17:00

Klasa B (Kraków III)

Prądniczanka II Kraków
:
Clepardia II Kraków
25.05.2019
18:00
Bronowicki/Bratniak Kraków
:
Kabel
25.05.2019
15:30

Klasa B (Kraków IV)

Grom Kraków
:
Pychowianka Kraków
22.05.2019
18:00
Rzozovia Rzozów
:
Pychowianka Kraków
25.05.2019
17:00

Klasa B (Wieliczka)

Rożnowa
:
Sokół Chorągwica
25.05.2019
18:00
Naprzód Ochmanów
:
Start Brzezie
25.05.2019
18:00
Gwiazda Brzegi
:
Wiarusy II
25.05.2019
16:00

Klasa B (Myślenice I)

Orzeł II Myślenice
:
Szczebel Lubień
25.05.2019
17:00

Klasa B (Myślenice II)

Jawor Jawornik
:
Raba II Dobczyce
25.05.2019
17:00
Dukla Bysina
:
Staw Polanka
25.05.2019
16:00
Gościbia II Sułkowice
:
Radwan Skomielna Czarna
25.05.2019
17:00

Klasa B (Olkusz I)

Stare Bukowno
:
Przemsza II Klucze
25.05.2019
17:00

Klasa B (Olkusz II)

Cobra Wężerów
:
Zryw Przesławice
25.05.2019
12:00

Klasa C (Wieliczka)

Górnik II Wieliczka
:
Promień Zakrzowiec
25.05.2019
01:00

Centralna Liga Juniorów

Elana Toruń
:
Legia Warszawa
25.05.2019
 
Jagiellonia
:
Motor Lublin
25.05.2019
 
Zagłębie Lubin
:
Pogoń Szczecin
25.05.2019
15:30
Cracovia Kraków
:
Lech Poznań
25.05.2019
 
Arka G.
:
Wisła Kraków
25.05.2019
15:30
GKS Bełchatów
:
Escola Varsovia Warszawa
25.05.2019
14:30
Korona Kielce
:
Górnik Zabrze
25.05.2019
12:00

Centralna Liga Juniorów Młodszych (gr.D) - wiosna

Stal Mielec
:
Wisła Kraków
25.05.2019
11:00
Cracovia Kraków
:
Resovia Rzeszów
25.05.2019
 
BKS Lublin
:
Korona Kielce
25.05.2019
 
Motor Lublin
:
Podgórze Kraków
25.05.2019
 

Centralna Liga Trampkarzy (gr.D) - wiosna

Resovia Rzeszów
:
Wisła Kraków
25.05.2019
12:30
TOP 54 Biała Podlaska
:
KKP Korona
25.05.2019
 

Małopolska Liga Juniorów

Zatorzanka Zator
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
25.05.2019
10:00
Sokół Słopnice
:
Dunajec Nowy Sącz
25.05.2019
10:00
Okocimski Brzesko
:
Unia Tarnów
25.05.2019
10:00
Puszcza Niepołomice
:
Limanovia Limanowa
25.05.2019
10:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Górnik Wieliczka
25.05.2019
10:00

I Małopolska Liga Juniorów Młd - wiosna

Sandecja Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
25.05.2019
12:30
Pcimianka
:
Hutnik Kraków
25.05.2019
 
Soła Oświęcim
:
Dąb P.
25.05.2019
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Garbarnia Kraków
25.05.2019
10:00

II Małopolska Liga Juniorów Młd - wiosna

Unia Oświęcim
2:1
Podhale Nowy Targ
24.05.2019
15:00
Limanovia Limanowa
:
Dunajec Nowy Sącz
25.05.2019
14:00
Sandecja II Nowy Sącz
:
Dalin Myślenice
25.05.2019
14:00
Profi Zielonki
:
Unia Oświęcim
25.05.2019
 
MUKS TAP Tarnów
:
Podhale Nowy Targ
25.05.2019
11:30

I Małopolska Liga Trampkarzy - wiosna

Dunajec Nowy Sącz
:
Unia Tarnów
25.05.2019
10:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Glinik
25.05.2019
11:00
AS Progres Kraków
:
Unia Oświęcim
25.05.2019
11:00

II Małopolska Liga Trampkarzy - wiosna

Limanovia
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
25.05.2019
10:00
Soła
:
MKS Trzebinia
25.05.2019
10:00
Raba Dobczyce
:
Podhale Nowy Targ
25.05.2019
11:00
Krakus Nowa Huta
:
Górnik Wieliczka
25.05.2019
12:15

Ekstraliga Kobiet

AZS UJ Kraków
4:1
AZS Wrocław
21.05.2019
14:00
SMS Łódź
:
Górnik Łęczna
25.05.2019
12:00
Czarni Sosnowiec
:
GKS Katowice
25.05.2019
13:00

II liga małopolska kobiet

Łysica Bodzentyn
:
GKS Majdan Sieniawski
25.05.2019
11:00
Widok Lublin
:
LKS Wierzchowiska
25.05.2019
14:30
Prądniczanka Kraków
:
UKS Staszkówka Jelna
25.05.2019
11:00
Naprzód Sobolów
:
KSP Kielce
25.05.2019
13:00

III liga małopolska kobiet

Prądniczanka II Kraków
:
Tuchovia Tuchów
25.05.2019
14:00
Piast Skawina
:
Górnik Wieliczka
25.05.2019
 
Pogorzanka Pogorzyce
:
Bronowianka Kraków
25.05.2019
14:00
Podgórze Kraków
:
FSA Kraków
25.05.2019
10:00

IV liga małopolska kobiet (zachód)

Victoria Gaj
:
Queens Witanowice
25.05.2019
 
Burza Roczyny
:
Wisła Brzeźnica
25.05.2019
 
Jedynka Krzeszowice
:
Victoria Zalas
25.05.2019
 

IV liga małopolska kobiet (wschód)

Dąb Zabierzów Bocheński
:
Zielonka Wrząsowice
25.05.2019
 
Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska
:
Tarnovia II
25.05.2019
 
Nieszkowianka Nieszkowice
:
Szreniawa Nowy Wiśnicz
25.05.2019
 
Uran Łukowica
:
Piast Łapanów
25.05.2019
 

Myślenicka Liga Firm

Maan
:
Nembud
24.05.2019
20:00
Mako
:
Pod Blachą
24.05.2019
20:00
Arch VR
:
ZISiBO
24.05.2019
21:00
Netfox
:
Polplast
24.05.2019
21:00