facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

W gminie Łapanów wsparcie nader skromne

W gminie Łapanów wsparcie nader skromne

Malowniczo położona gmina Łapanów przeżywa swoje trudne chwile. Złe prowadzenie spowodowało kontrolę Regionalnej Izby Obrachunkowej, a w konsekwencji drastyczne cięcie kosztów, by gmina wyszła z pętli zadłużenia. Nie czas i miejsce na snucie przyczyn takiego stanu rzeczy, fakty są takie, że największe "cięcia" dotkneły klubów sportowych działających w bocheńskiej gminie.

Nie są to byle jakie kluby, bo dla przykładu lekkoatleci Fajfera Łapanów to jedna z najmocniejszych grup w Małopolsce, a medali piłkarskich ekip z Sobolowa nawet trudno dokładnie policzyć. Od stycznia wszystkie kluby nie otrzymały na szkolenie dzieci i młodzieży ani złotówki. Jest kwiecień i dopiero teraz gmina rozpisała konkurs na sportowe granty, ale wiadomo, że kluby ubiegać się mogą jedynie o około 20 procent tego, co otrzymywały w poprzednim roku i 10 procent tego, co kilka lat temu. Jak więc kluby mają funkcjonować, gdy na rok otrzymają za kilka tygodni po 8 tysięcy złotych?

- Jeden wyjazd na mecz II ligi kobiet kosztuje klub około dwóch tysięcy złotych. Dziekuję Bogu, że koszty sędziowskie pokrywa na tym szczeblu PZPN, bo inaczej pewnie wycofalibyśmy zespół - mówi Piotr Bukowiec, trener żeńskich ekip Naprzodu Sobolów. - Zła sytuacja w gminie sprawiła, że odezwali się sponsorzy i ludzie dobrej woli, którzy wpłacają pewne kwoty. Z tego żyjemy od stycznia. Oczywiście wspiera nas ksiądz Stanisław Jachym, który kategorycznie stwierdził, że nie będzie pobierał składek od dziewcząt. Na temat męskiej drużyny Naprzodu wiele mówić nie chcę, ale jest jednak ważna rzecz, bo chłopakom grozi awans do IV ligi. Sami się organizują, grają za darmo. Sam kiedyś byłem piłkarzem, tak po ludzku jest mi ich cholernie żal.


Dzięki sponsorom funkcjonuje też Piast Łapanów, ale klub ten zmuszony był wprowadzić składki w grupach młodzieżowych. Po 50 złotych miesięcznie. - Mam osiem drużyn w klubie, nasi seniorzy właśnie awansowali do finału Pucharu Polski w PPN Wieliczka - mówi prezes Paweł Daniec. - Sponsorom dziękuję, gminie za te osiem tysięcy także, jednak ta sytuacja musi się odbić na szkoleniu. Nie stać mnie będzie na trenerów, sukcesem będzie, gdy to "pociągniemy" do końca. Program naprawczy w gminie ma trwać do 2021 roku, czy damy radę tyle "dziadować"?

 

 

Źródło: Paweł Panuś

Dodano: 2019-04-05 20:58:25


Zobacz też: Klasa A (Wieliczka)

Piast Łapanów  Naprzód Sobolów 

Komentarze