Ważą się losy Jagiellonek (foto/video)

Sezon zasadniczy Ekstraligi Kobiet dobiega końca. Ważą się losy awansu do strefy mistrzowskiej, o który przed tą kolejką walczyły jeszcze Jagiellonki, SMS Łódź oraz GKS Katowice. Los sprawił, że krakowianki w dwóch ostatnich kolejkach mierzą się właśnie z obydwoma bezpośrednimi rywalami.

W teorii faworytkami w nich nie są bo pierwsze mecze zarówno z katowiczankami jak i łodziankami przegrały ale w tym ostatnim dwumeczu wystarczą Jagiellonkom trzy punkty, w szczególności w ostatniej serii gier - w Katowicach.

Środowy mecz z łodziankami nie należał do najciekawszych. Ogromna stawka meczu sprawiła, że nikt nie chciał prowadzić otwartej gry i w efekcie nie doczekaliśmy się nadmiaru emocji. Ta pierwsza połowa była jeszcze dość wyrównana. Groźna w szeregach przyjezdnych była zwłaszcza Karczewska, która potrafiła ukąsić strzałem z dystansu czy bezkarnie wdzierać się z piłką w pole karne miejscowych. Karczewskiej dotrzymywały kroku jeszcze Zbyrad i Filipczak. Ten tercet powodował, że Jagiellonki musiały mieć się na baczności. U krakowianek aktywna była Włodarczyk. To ona zainicjowała w pierwszym kwadransie dwie akcje, z której jedną miejscowe zamieniły na gola. Jeszcze w 13 minucie Zapała przestrzeliła z 17 metrów ale już w 15 minucie po centrze Włodarczyk z końcowej linii boiska, sprytnie piłkę trąciła po drodze Zapała i Bartosiewicz pozostało jedynie wepchnąć piłkę do siatki.

Łodzianki nie dały się jednak zdominować. Nieco wyższy presing wystarczył, by krakowianki nie poszły za ciosem. Najpierw był nieśmiały strzał Jedlińskiej z dystansu ale potem, w 23 minucie ponownie Karczewska dała o sobie znać. Wpadła w pole karne niepowstrzymana przez dwie kolejne zawodniczki AZS UJ i wycofała ją na 15 metr do Zbyrad, a ta wcisnęła jakoś piłkę do siatki mimo gąszczu nóg przed bramką Klabis.

Przed przerwą oba zespoły mogły dać sobie jeszcze po razie. W 34 minucie po przytomnym zgraniu piłki głową przez Sitarz, fatalnie przestrzeliła Zapała, a w 40 minucie groźnie z 18 metrów tuż nad poprzeczką huknęła Zbyrad.

Druga odsłona uwidoczniła już lepszą dyspozycję łodzianek. Podopieczne Marka Chojnackiego osiągnęły znaczącą przewagę w posiadaniu piłki, a co za tym idzie i kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami. Pewności siebie zdecydowanie dodał gol w 65 minucie, który dał przyjezdnym prowadzenie. Po akcji Filipczak ze Zbyrad, Karczewska przytomnie zamknęła dośrodkowanie na dalszy słupek i wynik 1:2 stał się faktem. Jagiellonki nie były już w stanie poważniej napsuć krwi ekipie SMS, a jedynym zagrożeniem okazał się minimalnie niecelny strzał Wilk z wolnego z 80 minucie. Łodzianki świetnie broniły się atakując, dzięki czemu masę czasu w drugiej połowie spędziły na terenie Jagiellonek. Nie przekuło się to może na dziesiątki okazji strzeleckich ale przede wszystkim nie doprowadziło do groźnych akcji zdeterminowanych krakowianek. Ale miejscowe tego dnia nie były w stanie choćby pogrozić palcem. Kilka kluczowych podań było zdecydowanie za długo dopieszczanych, czasem zabrakło porządnego przyjęcia piłki, takie detale powodowały, że wiele okazji gospodyń przepadło w decydującym momencie.

Łodzianki dowodzone przez rewelacyjnie grającą bez piłki Karczewską i wspierane przez Filipczak i Zbyrad umiejętnie rozegrały partię w Krakowie i tym zwycięstwem zagwarantowały sobie awans do grupy mistrzowskiej. Na szczęście dla Jagiellonek, swój mecz przegrał i GKS Katowice, dzięki czemu, w ostatniej serii gier pojedynek GieKSy z AZS UJ będzie decydował o tym, kto dostanie się do grupy mistrzowskiej. Jagiellonki jednak, muszą ten mecz tylko i wyłącznie wygrać.

FUTMAL MVP dla Nikoli Karczewskiej z SMS Łódź, zawodniczki nieokiełznanej przez defensywę krakowianek. Świetnie czuła się w polu karnym rywalek zarówno z piłką, jak i bez niej. Znakomicie "ukrywała się" w szesnastce unikając krycia w kluczowych momentach pojedynku. Do tego gol oraz asysta - więc miano FUTMAL MVP należy się tej zawodniczce bezdyskusyjnie.