Stało się! Jutrzenka trzecioligowcem! (foto/video)

A jednak! Uznawany przez wielu za faworyta zespół Unii Tarnów nie podołał zupełnie mistrzowi zachodniej grupy IV ligi - Jutrzence Giebułtów! Oto, co wydarzyło się w rewanżu dwumeczu barażowego, który miał we wtorek miejsce w Tarnowie.

A jednak! Stało się to, na co się zanosiło już po pierwszym barażowym meczu w Giebułtowie. Na dość trudnym tereniem Unia nie była w stanie się odnaleźć, rozwinąć skrzydeł i w Tarnowie była duża nadzieja na to, że na większym boisku Jaskółek, losy meczu będą toczyć się już pod dyktando miejscowych. I pierwsze 10 minut faktycznie zwiastowało taki scenariusz. Tarnowianie rzucili się do ataku i nawet wypracowali wyborną okazję już w 3 minucie ale Biały nieczysto trafił w dośrodkowaną na 5 metr przez aktywnego bardzo Wardzałę piłkę. Było jeszcze kilka groźnych dośrodkowań, które dawały miejscowym nadzieję ale w 12 minucie goście z zimną krwią popsuli Jaskółkom plan działania. A zaczęło się wszystko od szybkiej kontry środkiem pola. Wieńczył akcję szybki i silny fizycznie (i koniec końców największa zmora tarnowian w barażach) Tomasz Kawa, po akcji którego piłkę na rzut rożny sparował obrońca. Kawa sam dośrodkował z kornera na tyle idealnie, że nadbiegający Michalec ze spokojem skierował głową piłkę do siatki.

Ten gol wyraźnie zdjął presję z przyjezdnych, a spotęgował ją u tarnowian. Ci ostatni grali nerwowo, bez pomysłu, często niedokładnie, a podopieczni Piotra Powroźnika nękając co rusz pressingiem obrońców Jaskółek, potęgowali niemoc miejscowych. Zresztą już w 16 minucie będący pod presją rywala Lisak wybił piłkę wprost pod nogi Kawy i gdyby jego lob był odrobinę lżejszy, mogło być już 0:2.

Podopieczni trenera Daniela Bartkowskiego walczyli, próbowali, szukali różnych wariantów ale przez niezniszczalnych fizycznie i zdyscyplinowanych graczy Jutrzenki w zasadzie w każdej formacji, po prostu ciężko było wypracować jakąkolwiek okazję strzelecką. Udało się w zasadze dwukrotnie. W 23 minucie po pięknej wrzutce Wardzały, Popiela efektownym wolejem omal nie zaskoczył Ilińskiego i podobnie było w 51 minucie gdy rosły napastnik Unii główkował z niewielkiej odległości.

Im dalej w mecz, tym bardziej bezradni wydawali się miejscowi. Giebułtowianie forsowali tempo falami, oszczędzając siły gdzie się da, ale oszczędzali je także dłuższym utrzymywaniem się przy piłce, próbami gry atakiem pozycyjnym, a bezcenna dla wytrzymałości formacji obronnej była też mozolna praca Michniaka na szpicy, który opóźniał powrót piłki na połowę Jutrzenki.

Goście wyraźnie byli lepiej fizycznie przygotowani do tego dwumeczu (i do sezonu?). Dzięki temu też wyższa była skuteczność dyscypliny taktycznej. To wszystko sprawiło, że w dwumeczu piłkarsko lepsza okazała się Jutrzenka, Jutrzenka która w 73 minucie podwyższyła prowadzenie na 2:0 za sprawą Kawy (i rykoszetu od obrońcy), a mogła i dobić rywali gdyby Michniak w dziecinny sposób nie zmarnował sytuacji sam na sam z Lisakiem w 54 minucie meczu.

FUTMAL MVP wędruje do Tomasza Kawy z Jutrzenki Giebułtów. Jego asysta przy golu na 0:1 i gol na 0:2 oraz problemy jakie generował po prawej stronie boiska z perspektywy tarnowian (a może i też trochę za zasługi z pierwszego meczu) stanowiły ogromny wkład w końcówy sukces dwumeczu barażowego. Dobrą partię rozegrało też kilku innych graczy (Balawender - super asysta przy bramce na 0:2, Zieliński - walka w środku pola, pojedyńcze zrywy Litewki noi formacja defensywna z Ilińskim na czele).