Górnicy sięgnęli po puchar

Górnik Wieliczka triumfuje w Pucharze Polski w Podokręgu Wieliczka. W meczu finałowym pokonał 5:0 Start Brzezie. Piłkarze z Wieliczki zwyciężyli bez trudu. O wyniku zadecydowała różnica klas widoczna, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania.

Puchar Polski PPN Wieliczka (finał), 23.04.2014
Start Brzezie - Górnik Wieliczka 0:5 (0:1)
Pazurkiewicz 10, Ptak 49, 67, Szczepański 53, Machowski 70

Sędziował: Janusz Chmielewski
Żółte kartki: Szewczyk - Kozieł
Widzów: 50
Start: Drab - Kukiełka (55 Marzec), Kowalski (55 Czajkowski), Krystjan, Ordyk, Goguła, Dobosz, Łopuszyński (55 Golarz), Drabina, Szewczyk (78 Zaręba), Kruczkowski
Górnik: Zachariasz - Nowak (46 Zając), Szczepański, Przetocki (65 Jasiołek), Potańczyk, Kwieciński, Filipowski (46 Ślęczka), Kozieł, Rudzik, Ptak, Pazurkiewicz (56 Machowski)

Górnik z pucharem! Piłkarze z Wieliczki bez trudu zwyciężyli w finałowym spotkaniu. O wyniku zadecydowała różnica klas widoczna, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania.

Pierwsza połowa była w miarę wyrównana, obie drużyny stworzyły kilka okazji do zdobycia gola. Już pierwsza dobra akcja Górnika zakończyła się bramką. Rudzik przeprowadził akcję skrzydłem, odegrał do stojącego w polu karnym Ptaka, ten znalazł jeszcze lepiej ustawionego Pazurkiewicza, który bez trudu umieścił piłkę w siatce. Cztery minuty później mogło być już 2:0 dla gości. Piłkę w pole karne dośrodkowywał Pazurkiewicz, wyskoczyło do niej kilku zawodników i gdy wydawało się, że piłka trącona przez graczy Górnika opuści plac gry, ta obiła się od poprzeczki. W 20 minucie spotkania pierwszy raz bramce Zachariasza starali zagrozić się piłkarze Startu. Najpierw niecelne uderzenie z dystansu oddał Dobosz, chwilę później również niecelnie na bramkę strzelał Kruczkowski. W 37 minucie fatalny błąd popełnił Zachariasz, który wręcz podał piłkę Szewczykowi. Zawodnik Startu, chyba zaskoczony otrzymanym prezentem, oddał bardzo niecelny strzał na bramkę. Zdecydowanie najlepszej okazji do wyrównania, w 39 minucie nie wykorzystał Kruczkowski. Otrzymał on bardzo dobre podanie od Drabiny, znalazł się w sytuacji sam na sam, oddał dobre uderzenie na bramkę, ale tym razem świetną interwencją popisał się Zachariasz.

Po pierwszej połowie nic nie zapowiadało tego co wydarzyło się w drugiej. Tuż po rozpoczęciu gry piłkę do siatki strzałem głową skierował Ptak. W 53 minucie było już 3:0 dla Górnika. Precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Szczepański. Były to dwa ciosy, które położyły gospodarzy na deski. Różnica trzech bramek oraz różnica klas spowodowały, że piłkarze Startu przestali wierzyć w możliwość osiągniecia korzystnego wyniku. Gospodarze mieli co prawda szanse na zdobycie kontaktowego gola, ale piłka po strzałach z dystansu jaki i po akcji Szewczyka zakończonej uderzeniem nie chciała znaleźć drogi do bramki. Bramki zdobywali za to goście. W 67 minucie, swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Ptak. Pierwszy jego strzał na bramkę zablokowali obrońcy, przy drugim uderzeniu piłka znalazła drogę do siatki. Trzy minuty później gospodarzy dobił ustalając tym samym wynik meczu, wprowadzony w drugiej części gry Machowski. W końcówce spotkania, oba zespoły miały jeszcze szanse na zdobycie gola. Najlepszej okazji nie wykorzystał Machowski, który po dośrodkowaniu w pole karne z 5 metrów oddał strzał wysoko nad bramką.

Po meczu odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowego pucharu triumfatorowi rozgrywek. Puchar z rąk wiceprezesa podokręgu wielickiego pana Tadeusza Widomskiego odebrał kapitan Górnika – Bartosz Szczepański.

Górnik awansował do dalszy gier. Mecze półfinałowe okręgu krakowskiego zaplanowane są na 7 maja. Półfinałowe pary utworzą zwycięzcy podokręgów: Hutnik Nowa Huta (Kraków) Górnik Wieliczka (Wieliczka) Dalin Myślenice (Myślenice) Promień Przeginia (Olkusz).

Źródło: Dariusz Grochal

Dodano: 2014-04-24 20:31:46