facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Życie z gwizdkiem (13) - Kontrowersje

Życie z gwizdkiem (13) - Kontrowersje

Z uwagi na dużą ilość otrzymanych od Państwa wiadomości e-mail z prośbą o wyjaśnienie słuszności podejmowanych przez sędziego decyzji lub wskazanie ewentualnego błędu, postanowiłem przedstawić swój pogląd na wymieniane w wiadomościach sytuacje.

 

 

Jako pierwsze spotkanie pozwolę sobie przedstawić mecz Korony Kielce z Lechią Gdańsk prowadzone przez najlepszego małopolskiego sędziego, Tomasza Musiała. Już na początku bardzo spodobało mi się podejście kolegi Musiała do zawodników – liczne uśmiechy (całej trójki sędziowskiej), luźny ton rozmowy, lekkie spoufalenie z zawodnikami (m.in. mówienie do zawodników w trybie grzecznościowym używając imienia np. Panie Sebastianie) pozwoliło, w moim odczuciu, zdobyć sympatię. 
 
Pierwsza krytykowana przez liczne grono osób decyzja o pokazaniu zawodnikowi Lechii (Gersonowi) żółtej kartki powoduje moje zdziwienie, gdyż w mojej ocenie ta sytuacja w pełni wyczerpuje znamiona sytuacji korzystnej do zdobycia bramki, a wyblok gdańszczanina na zawodniku Korony powoduje uniemożliwienie dalszego kontynuowania gry i utrzymania się przy piłce. Biorąc także pod uwagę, że piłka nie znajduje się w zasięgu zdarzenia poznajemy dokładny cel i intencje zawodnika Lechii, jakim jest atak na przeciwnika. Zatem decyzja Tomka Musiała jest w 100% słuszna i prawidłowa.

Niestety, inaczej interpretuję decyzję z 47 minuty, gdy Gerson fauluje wychodzącego na czystą pozycję piłkarza Korony. Zdarzenie mające miejsce na około 20 metrze od bramki gdańszczan w sytuacji, gdy napastnik opanowując piłkę wychodzi sam na sam z bramkarzem, idealnie na wprost bramki, nie może nie skończyć się bezpośrednim wykluczeniem faulującego z gry. I osobiście nie przyjmuję tłumaczenia, że drugie napomnienie także skutkuje wykluczeniem z gry, gdyż obrońca winien ponieść konsekwencje wynikające z faulu czyli zawieszenie na co najmniej jeden kolejny mecz, a w sytuacji dwóch żółtych kartek tak owego nie poniesie. Nie mówiąc już o karze finansowej. Zatem w mojej ocenie był to błąd całego zespołu sędziowskiego.

Kapitalnie natomiast zachował się Kolega Sebastian Krasny, kiedy kilkadziesiąt sekund później podpowiedział sędziemu głównemu podyktowanie ewidentnego rzutu karnego za zagranie ręką stojącego w murze piłkarza gości. Jakież to życie jest przewrotne i pokazuje, jak silną psychikę muszą mieć sędziowie, i jak powinni być otwarci na konstruktywną krytykę.

Przypomnijmy sobie mecz Legii z Jagiellonią, doliczony czas gry i rzut karny podyktowany przez Pawła Gila na wyraźne wskazanie Piotra Sadczuka. Myślę, że nie znajdzie się ani jedna osoba w kręgu osób ze środowiska piłkarskiego, która by oszczędziła wówczas Kolegę Piotra, a w skrajnych i nieodpowiedzialnych i głupich zarzutach potrafił nawet wyczytać zarzuty celowego forowania warszawian. 

Dzisiaj nie tylko staje się wzorcem dla młodych sędziów asystentów, ale przede wszystkim ukazuje prawdziwą istotę fachu sędziego. Jeden błąd, nie ważne jak wielki i istotny, nie może być rozpamiętywany i wpływać na postawę sędziego w kolejnych meczach, bowiem jedną z najważniejszych cech osobowościowych arbitra jest odwaga przy podejmowanych decyzjach. Telewizyjni fachowcy mają kilka powtórek telewizyjnych do podjęcia krytycznej decyzji, zespół sędziowski natomiast ma zaledwie ułamek sekundy.

Na pytanie dotyczące kary napomnienia za zagranie piłki ręką, nie jest bardziej skomplikowana niż się wszystkim wydaje. Gdyby do sytuacji podejść zgodnie z literą PGwPN, zawodnik Lechii zasłużył na karę napomnienia za powiększanie swojego obrysu ciała, w końcu odbija piłkę lecącą w światło bramki, gdzie stoi jeszcze Damian Łukasik i bramkarz Maric, więc o karze wykluczenia nie może być w ogóle mowy. Błąd ten jest jednak można zrozumieć, gdyż sędzia Musiał sytuacji nie widział, a nie dostał stosownej podpowiedzi.

Kolejną długo dyskutowaną i poruszaną w wiadomościach sytuacją jest zagranie piłki ręką przez obrońcę Legii Warszawa w meczu w Lubinie. Niestety zmartwię wszystkich tych, którzy doszukują się kolejny już zresztą raz faworyzowania stołecznej drużyny przez sędziów, ponieważ uważam, że w żadnym wypadku drużynie Zagłębia nie należał się rzut karny.
 
Aby zrozumieć istotę tej sytuacji, należy zagłębić się w zrozumieniu istoty dyktowania rzutu wolnego za zagranie piłki ręką. Po pierwsze musi mieć miejsce tak owe zagranie, które dodatkowo musi być celowe, zamierzone, i musi mieć miejsce ruch ręki do piłki. Czy w tej konkretnej sytuacji możemy mówić o spełnieniu tych warunków? Zawodnik Zagłębia zagrywa piłkę w pole karne, gdzie obrońca Legii chcąc ją wybić trafia we własną rękę. Ułożenie ręki jest naturalne, warszawski zawodnik w żaden sposób nie próbuje opanować piłki, a jego intencją nie jest podanie nogą do ręki celem przyjęcia futbolówki, lecz (nieudolna) próba jej wybicia. Dla przypomnienia, podobna sytuacja miała miejsce kilka lat wcześniej w meczu pomiędzy Legią a Białą Gwiazdą, kiedy to bodajże Tomasz Jodłowiec podobnie nieszczęśliwie skiksował, i podobnie jak w tym meczu sędzia słusznie puścił grę.

O ile zagranie piłki ręką bądź niecelowy jej kontakt z górną kończyną zawodnika jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji, jakie musi podjąć sędzia na boisku, to już forowanie wyroków o celowym faworyzowaniu którejś drużyny jest moim zdaniem co najmniej nieuzasadnione. Jak wiemy błędy zdarzają się wszystkim, tyle że jedne są bardziej, a drugiej mniej nagłaśniane.

Ostatnią omawianą sytuacją jest zdarzenie ze szlagieru Bundesligi, a mianowicie przerwanie zawodów przez sędziego meczu Bayer Leverkusen – Borussia Dortmund. Na pytanie, czy sędzia miał prawo przerwać mecz i udać się do szatni odpowiadać nie muszę, gdyż już oficjalne stanowisko zajęła w tej sprawie niemiecka federacja. Postanowiłem jednak ustosunkować się do słów Pana Tomasza Hajty i innych fachowców i wielkich znawców sędziowskiego rzemiosła. Otóż Panie i Panowie, musicie Państwo wiedzieć, że nigdzie w PGwPN nie jest napisane, że sędzia ma obowiązek wytłumaczyć zawodnikowi, trenerowi czy komukolwiek na boisku sens i argumentację podjętej przeze zespół sędziowski decyzji. 

Abstrahując od słuszności uznania zdobytej bramki, podziwiam sędziego tego meczu za poziom cierpliwości do trenera Bayeru. Po pierwsze usunięcie delikwenta z ławki rezerwowych mogło mieć miejsce dużo wcześniej, gdyż już drugi wybryk winien skutkować usunięciem ze strefy technicznej. Pan sędzia postanowił najpierw upomnieć trenera gospodarzy za pośrednictwem sędziego asystenta, a gdy już zwierzchnik „Aptekarzy” przekroczył jakiekolwiek normy dopuszczalnego zachowania poprzez wtargnięcie na boisko, postanowił odesłać go na trybuny.

Oczywiście nie uczynił tego osobiście, bowiem rolę pośrednika w takiej sytuacji pełni sędzia techniczny, jednak gdy ten nie był przez trenera Bayeru słuchany, sędzia główny słusznie poprosił kapitana zespołu o przekazanie trenerowi informacji o przymusowym udaniu się na trybuny. Gdy i tym razem trener okazał się nieugięty, sędzia słusznie przerwał mecz i udał się do szatni. Prawdę powiedziawszy, gdyby w tym momencie mecz zakończył i postanowił go nie wznawiać, także błędu by nie popełnił.

Zastanawiające jest dla mnie to, o co toczy się dyskusja. Dlaczego wszyscy uznają winę arbitra podczas gdy to trener zachowywał się w sposób nieodpowiedzialny i wybitnie niesportowy, utrudniając wykonywanie obowiązków służbowych zespołowi sędziowskiemu, drużynie gości i – o zgrozo – swojemu własnemu zespołowi.

Niestety, ale większość krytykujących feruje wyroki nie znając przepisów gry i tym samym krzywdzi tych, którzy poddawani są ocenie. Jestem daleki od bronienia kogokolwiek, ponieważ fakty obronią się same. Jestem przygotowany na krytykę moich interpretacji konkretnych sytuacji boiskowych, ponieważ każdy sędzia i obserwator, a także kibic może mieć swoje zdanie na każdy temat. Pytanie jednak, na ile jest ono merytoryczne.

Oceniając sytuacje boiskowe bardzo ważne jest, aby sympatie i antypatie pozostawić daleko od siebie, najlepiej za drzwiami mieszkania lub bramą stadionu, a wówczas w oparciu na zapisy PGwPN można w sposób obiektywny ocenić słuszność podjętych decyzji.

Niezależnie jednak od przyjętego stanowiska jestem przeciwnikiem dyktatorskiego stawiania problemu. Uważam, że w każdej sytuacji należy dyskutować i problem omówić, a wspólne wnioski mogą przynieść więcej korzyści niż jednostronny osąd.
 
Na szczęście coraz więcej osób, sędziów i obserwatorów, jest tego samego zdania, przez co zyskujemy wszyscy z zawodnikami na czele. Wielokrotnie bowiem zdarzało mi się wyjaśniać i omawiać z zawodnikami i trenerami, już po meczu, kontrowersyjne decyzje podejmowane w trakcie meczu niezależnie, kto ten mecz sędziował.

Dziękując za liczne pytania zachęcam do samodzielnej spokojnej oceny zdarzeń boiskowych z udziałem nas samych, jak i tych mających miejsce w meczach oglądanych w telewizji. Dzięki temu wszyscy stajemy się lepsi i coraz bardziej wyedukowani.


Przygotował: kApRaL / kapral_fm@interia.eu 

Treści zawarte w felietonach zawierają niezależne opinie ich autora i nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji Futbol-Małopolska. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść tych artykułów.

Źródło: kApRaL

Dodano: 2016-02-29 23:11:56


Życie z gwizdkiem 

Komentarze


III liga, gr. 4

Stal Kraśnik
:
Chełmianka Chełm
12.08.2020
16:00
Cracovia II Kraków
:
KSZO Ostrowiec Św.
12.08.2020
17:00
Orlęta Radzyń Podlaski
:
Wólczanka Wólka Pełkińska
12.08.2020
17:00
Sokół Sieniawa
:
Jutrzenka Giebułtów
12.08.2020
17:00
Siarka Tarnobrzeg
:
Podhale Nowy Targ
12.08.2020
17:00
ŁKS Łagów
:
Hetman Zamość
12.08.2020
17:00
KS Wiązownica
:
Wisłoka Dębica
12.08.2020
18:00
Wisła Sandomierz
:
Lewart Lubartów
12.08.2020
18:00
Wisła Puławy
:
Korona II Kielce
12.08.2020
18:00
Stal Stalowa Wola
:
Podlasie Biała Podlaska
12.08.2020
 

IV liga (Kraków-Wadowice)

Pcimianka Pcim
3:0
Proszowianka Proszowice
09.08.2020
16:30

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Sandecja II Nowy Sącz
:
Limanovia Limanowa
09.08.2020
11:00
Odwołany
Poprad Rytro
1:2
Orkan Szczyrzyc
09.08.2020
16:00
Lubań Maniowy
2:0
Poprad Muszyna
09.08.2020
16:00
Wierchy Rabka Zdrój
2:1
BKS Bochnia
09.08.2020
17:00
Skalnik Kamionka Wielka
1:1
Glinik Gorlice
09.08.2020
17:00
Watra Białka Tatrzańska
0:1
Barciczanka Barcice
09.08.2020
17:00

Klasa Okręgowa (Kraków I)

Piliczanka Pilica
2:0
Spójnia Osiek
09.08.2020
11:00
Bolesław Bukowno
3:1
LKS Niedźwiedź
09.08.2020
17:30
TS Węgrzce
3:1
Zieleńczanka Zielonki
09.08.2020
18:00

Klasa Okręgowa (Kraków II)

Kaszowianka Kaszów
3:1
Nadwiślan Kraków
09.08.2020
14:00
Piast Wołowice
0:4
Kmita Zabierzów
09.08.2020
15:00
Dąbski Kraków
:
Grębałowianka Kraków
12.08.2020
17:30
Skawinka Skawina
:
Kaszowianka Kaszów
12.08.2020
18:00
Zwierzyniecki Kraków
:
Prokocim Kraków
12.08.2020
18:00
Nadwiślan Kraków
:
Bronowianka Kraków
12.08.2020
18:00
Wieczysta Kraków
:
Hutnik II Kraków
12.08.2020
18:00
Borek Kraków
:
Piast Wołowice
12.08.2020
 

Klasa Okręgowa (Kraków III)

Tempo Rzeszotary
3:0
Jordan Sum Zakliczyn
09.08.2020
16:00
Wiślanka Grabie
6:0
Gdovia Gdów
09.08.2020
17:00
Raba Dobczyce
4:3
Pasternik Ochojno
09.08.2020
17:00
Wiarusy Igołomia
:
Górnik Wieliczka
12.08.2020
18:00

Klasa Okręgowa (Wadowice)

Sosnowianka Stanisław Dln
2:2
LKS Żarki
09.08.2020
17:00
Halniak Maków Podhalański
0:3
Brzezina Osiek
09.08.2020
17:00

Klasa Okręgowa (Tarnów I)

Dunajec Zbylitowska Góra
0:0
Olimpia Wojnicz
09.08.2020
17:00
GLKS Gromnik
4:0
Unia Niedomice
09.08.2020
17:00
Dunajec Zakliczyn
2:1
Wisła Szczucin
09.08.2020
17:00
Ikar Odporyszów
4:7
Pogórze
09.08.2020
17:00

Klasa Okręgowa (Tarnów II)

Olimpia B.
4:0
Szreniawa Nowy Wiśnicz
09.08.2020
13:00
Naprzód Sobolów
0:0
Olimpia Kąty
09.08.2020
16:00
Błyskawica Proszówki
5:2
Arkadia Olszyny
09.08.2020
17:00
Radłovia Radłów
4:1
Jadowniczanka Jadowniki
09.08.2020
18:00

Klasa Okręgowa (Nowy Sącz I)

Łosoś Łososina Dolna
7:0
Zyndram
09.08.2020
15:00
Sokół Stary Sącz
2:2
ULKS Korzenna
09.08.2020
14:00

Klasa Okręgowa (Nowy Sącz II)

Krokus
0:1
Czarni Czarny Dunajec
09.08.2020
15:00
Huragan Waksmund
2:3
LKS Szaflary
09.08.2020
17:30
Jordan Jordanów
1:1
AKS Ujanowice
09.08.2020
17:30
Wierchy Pasierbiec
5:1
Granit Czarna Góra
09.08.2020
17:30

Klasa A (Kraków I)

Słomniczanka II Słomniki
1:1
Partyzant Dojazdów
09.08.2020
11:00
Czarni 03 Grzegorzowice
6:1
Wierzbowianka Wierzbno
09.08.2020
17:30
Jastrzębiec Książ Wielki
8:2
Michałowianka Michałowice
09.08.2020
15:00
Strażak Goszcza
1:1
Płomień Kościelec
09.08.2020
18:00
Spartak Wielkanoc
3:8
Galicja Raciborowice
09.08.2020
17:30
Błękitni II Modlnica
1:2
Szreniawa Koszyce
09.08.2020
17:00
Prądniczanka II Kraków
:
Słomniczanka II Słomniki
12.08.2020
17:00
Wierzbowianka Wierzbno
:
Błękitni II Modlnica
12.08.2020
17:00
Partyzant Dojazdów
:
Spartak Wielkanoc
12.08.2020
17:30
Ekler Baranówka
:
Strażak Goszcza
12.08.2020
18:00
Michałowianka Michałowice
:
Czarni 03 Grzegorzowice
12.08.2020
18:00
Galicja Raciborowice
:
Jastrzębiec Książ Wielki
12.08.2020
18:00
Płomień Kościelec
:
Bibiczanka Bibice
12.08.2020
18:00

Klasa A (Kraków II)

Wisła Czernichów
1:2
Strażak Rączna
09.08.2020
18:00
Tęcza Piekary
:
JKS Zelków
12.08.2020
17:00
Liszczanka Liszki
:
Lotnik Kryspinów
12.08.2020
17:30
Świt Krzeszowice
:
Strażak Rączna
12.08.2020
17:30
Dragon Szczyglice
:
Iskra Czułów
12.08.2020
18:00
Wisła Jeziorzany
:
MKS Skała 2004
12.08.2020
18:00
Sokół Rybna
:
Sportowiec Modlniczka
12.08.2020
18:00

Klasa A (Kraków III)

Bratniak Kraków
0:2
Kabel Kraków
09.08.2020
17:00
Fairant Kraków
1:1
Gajowianka Gaj
09.08.2020
17:00
Podgórze Kraków
:
Bratniak Kraków
12.08.2020
17:00
Krakus Swoszowice
:
Wanda Nowa Huta
12.08.2020
17:00
Gajowianka Gaj
:
Pogoń Skotniki
12.08.2020
17:00
Tramwaj Kraków
:
Strzelcy Kraków
12.08.2020
17:30
Bieżanowianka Kraków
:
Płomień Kostrze
12.08.2020
18:00
Cedronka Wola Radziszowska
:
Rzozovia Rzozów
12.08.2020
18:00
Kabel Kraków
:
Fairant Kraków
12.08.2020
18:00

Klasa A (Wieliczka)

Rożnowa
1:2
Piłkarz Podłęże
09.08.2020
16:00
Wilga Koźmice Wielkie
4:0
Iskra Zakrzów
09.08.2020
16:00
Strażak Kokotów
1:2
Nadwiślanka Nowe Brzesko
09.08.2020
17:00
Wolni Kłaj
6:0
Gwiazda Brzegi
09.08.2020
17:00
Zieloni Niegowić
3:1
Czarni Staniątki
09.08.2020
17:00

Klasa A (Myślenice)

Zielonka Wrząsowice
1:2
Topór Tenczyn
09.08.2020
16:00
Beskid Tokarnia
2:4
Lubomir Wiśniowa
09.08.2020
16:00
Iskra Brzączowice
0:1
LKS Rudnik
09.08.2020
17:30

Klasa A (Olkusz)

Promień Przeginia
3:0
Spartak Charsznica
09.08.2020
11:00
Przebój Wolbrom
1:3
Legion Bydlin
09.08.2020
17:00
Strażak Przybysławice
3:1
Olimpia Łobzów
09.08.2020
17:00
Sokół Gołaczewy
2:3
Błysk Zederman
09.08.2020
17:00
Błyskawica Kolbark
3:3
Laskovia
09.08.2020
17:00

Klasa A (Chrzanów)

Victoria Zalas
1:4
MKS Alwernia
09.08.2020
14:30
UKS Dulowa
1:2
SPRiN Regulice
09.08.2020
17:00
Unia Kwaczała
4:2
Promyk Bolęcin
09.08.2020
17:00

Klasa B (Wieliczka)

Węgrzcanka II Węgrzce Wlk
2:3
Górnik II Wieliczka
09.08.2020
15:00
Wilga Instalbud Golkowice
2:4
Batory Wola Batorska
09.08.2020
18:00

Klasa B (Myślenice)

Karpaty II Siepraw
0:1
Jawor Jawornik
09.08.2020
17:00
Szczebel Lubień
1:3
Cyrhla Krzczonów
09.08.2020
17:00
LKS Trzebunia
2:0
Iskra Głogoczów
09.08.2020
18:00
Cyrhla Krzczonów
:
Radwan Skomielna Czarna
12.08.2020
18:00

Klasa B (Olkusz)

Victoria Smroków
0:2
Stare Bukowno
09.08.2020
11:00
Cobra Wężerów
0:3
Hetman Dłużec
09.08.2020
14:00
Nidzica Słaboszów
:
Piliczanka II Pilica
09.08.2020
17:00

Małopolska Liga Juniorów

Unia Tarnów
1:3
Sandecja Nowy Sącz
09.08.2020
10:00
Puszcza Niepołomice
2:2
Prądniczanka Kraków
09.08.2020
10:00
Podhale Nowy Targ
3:0
BKS Bochnia
09.08.2020
10:00
Tarnovia Tarnów
1:0
Orkan Raba Wyżna
09.08.2020
17:00

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych

Glinik Gorlice
:
Garbarnia Kraków
12.08.2020
 
Podgórze Kraków
:
Dunajec Nowy Sącz
12.08.2020
 
Puszcza Niepołomice
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
12.08.2020
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych

Sandecja II Nowy Sącz
:
Górnik Wieliczka
10.08.2020
18:00
Tarnovia Tarnów
:
Okocimski Brzesko
12.08.2020
13:00

I Małopolska Liga Trampkarzy

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Garbarnia Kraków
12.08.2020
10:00
Unia Oświęcim
:
Okocimski Brzesko
12.08.2020
11:00
Podhale Nowy Targ
:
Dunajec Nowy Sącz
12.08.2020
 
Unia Tarnów
:
AP 21 Kraków
12.08.2020
 

II Małopolska Liga Trampkarzy

Tarnovia Tarnów
:
Beskid A.
12.08.2020
10:00
Wisła Kraków
:
Respect Szalowa
12.08.2020
15:00
Raba Dobczyce
:
MOSiR Bochnia
12.08.2020
17:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Okocimski Brzesko
13.08.2020
18:00

I Małopolska Liga Młodzików

Tarnovia Tarnów
:
Okocimski Brzesko
11.08.2020
10:00
Wisła Kraków
:
AS Progres Kraków
12.08.2020
17:00
Kalwarianka
:
Dunajec Nowy Sącz
12.08.2020
17:00

II Małopolska Liga Młodzików

Wisła Kraków
:
AS Progress Andrychów
12.08.2020
17:00
Fablok Chrzanów
:
Cracovia II
12.08.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Bronowianka
12.08.2020
13:00

Ekstraliga Kobiet

ROW Rybnik
1:2
Śląsk Wrocław
09.08.2020
12:15
Rolnik Biedrzychowice
0:6
Górnik Łęczna
09.08.2020
16:00
APLG Gdańsk
0:1
KKP Bydgoszcz
09.08.2020
18:00