facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Akademia Kobiecego Futbolu (foto)

Akademia Kobiecego Futbolu (foto)

Zawody były podsumowaniem kilkumiesięcznego cyklu turniejów dla dziewcząt i seniorek organizowanych w ramach Akademii Kobiecego Futbolu, projektu który wygrał I edycję Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego
Zaczęło się wszystko od potrzeby... a nawet kilku.

Akademia Kobiecego Futbolu to projekt Prądniczanki wymyślony w 2014 roku przez Piotra Sędora. To idea u podstaw której stoi rozwój kobiecego futbolu. Nie tylko sportowy ale i infrastrukturalny. Prądniczanka postawiła na kobiecą piłkę ale jednocześnie swój rozwój zamierzała realizować w pozostałych sekcjach. To duże wyzwanie bo przecież w klubie każda sekcja ma swoje ambicje a że jest ich w sumie pięć, to taka "dekoncentracja" mogła nie pomagać. Władze miasta jednak uwierzyły w ten pomysł i postanowiły rozwinąć klubową infrastrukturę, która miałaby służyć całemu klubowi w tym i piłkarkom. Skorzystają zatem wszyscy. Dorośli piłkarze oraz liczne grupy młodzieżowe klubu oraz oczywiście kobieca piłka z Prądnika. No dobrze ale żeby tworzyć mocny klub trzeba zadbać o fundament czyli szkolenie.

I tutaj również Prądniczanka ma się czym pochwalić. Od pięciu lat mozolnie budowana jest akademia szkoląca najmłodsze piłkarki w Krakowie. W 2012 roku w klubie było 15 dziewczynek. Dziś w klubie gra i trenuje niemal setka piłkarek we wszystkich kategoriach wiekowych. Najmłodsze piłkarki mają góra 5 lat... A skoro szkolenie to potrzebujemy licznych naborów, promocji kobiecej piłki w środowisku dziewczynek i ich rodziców oraz ... rozgrywek. I właśnie tak powstała Akademia Kobiecego Futbolu jako projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego województwa.

- Chciałem integracji środowiska, promocji piłki kobiecej i "wypasionych" rozgrywek dla dziewczynek. Te związkowe są bardzo dobrze organizowane, ale są zbyt krótkie, prowadzone według unifikacji PZPN no i przede wszystkim ...płatne. A ja chciałem żeby wszyscy mogli zagrać, nawet te kluby, które nie mają licznych kadr lub niejednokrotnie dopiero zaczynają szkolić. I takie przykłady mieliśmy choćby w przypadku Puszczy Niepołomice, która zrobiła nabór tuż przed AKFem i myślę, że dzięki tym rozgrywkom udało się zebrać więcej chętnych do treningów w barwach Puszczy - mówi twórca projektu.

Napisanie projektu i spełnienie wymogów formalnych to jedno. Drugie to zbieranie poparcia dla tej inicjatywy a trzecie to realizacja.

- O głosy walczyli wszyscy w klubie, siłą rzeczy, zwłaszcza dziewczyny. Ale zbieraliśmy poparcie również dzięki zaangażowaniu rodziców, piłkarzy, siatkarek czy sami prosząc o głosy mieszkańców Krakowa - mówi Sędor.

Udało się, bo projekt wygrał głosowanie i otrzymał środki na realizację. W październiku ruszyła rekrutacja. Nie było problemów z chętnymi. Lista uczestników szybko się zapełniła. A w listopadzie ruszyła pierwsza kolejka ligi turniejowej. Rozgrywki prowadzone były w dwóch kategoriach - U10 i U13 a jeden turniej rozegrano w kategorii Open. Dla wielu dziewczynek, to było pierwsze przeżycie związane z rozgrywaniem oficjalnych zawodów. Profesjonalne stroje, sędziowie, oprawa muzyczna, spiker, trenerzy, kibice. Wszystko to robiło wrażenie i napędzało do pracy i treningów a rodziców przekonało, że wybór ich córek był słuszny. W czterech turniejach halowych, 8 zespołów w każdej kategorii rozegrało mecz i rewanż. Finał tych rozgrywek odbył się w lutym i był zwieńczeniem całej ligi. W obu kategoriach wręczono nagrody, puchary i dyplomy.

- Każdy dostał dokładnie to samo. Nie było przegranych. Wszyscy zwyciężyli. Na mistrzostwa i rywalizację przyjdzie jeszcze czas. Dziś te dziewczynki miały cieszyć się grą w piłkę, rodzice wspierać rozwój swoich córek a trenerzy mieć powód do ciężkiej pracy z najmłodszymi piłkarkami. Dostali też konkretne narzędzia w postaci sprzętu sportowego - podsumował projekt trener Sędor.

W turnieju udział wzięli: Bronowianka Kraków, Piast Skawina, Respekt Myślenice, Naprzód Sobolów, Victoria Gaj, Starówka Nowy Sącz, Glinik Gorlice, Puszcza Niepołomice i Prądniczanka Kraków.

Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spodobała się wszystkim i liczymy na Wasze głosu w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Chcemy dalej promować kobiecą piłkę nożną i wspierać młode piłkarki z całej Małopolski.
 

 

 

-[FOTOGALERIA ADAMA MURZAŃSKIEGO I

-[FOTOGALERIA ADAMA MURZAŃSKIEGO II

-[FOTOGALERIA ADAMA MURZAŃSKIEGO III

Źródło: Tekst: Prądniczanka/Piotr Sędor; Foto: Adam Murzański

Dodano: 2017-02-16 22:12:05


Prądniczanka  Akademia Kobiecego Futbolu  AKF 

Komentarze


I Liga Futsalu, gr. południowa

AZS UMCS Lublin
3:3
FC Siemianowice Śląskie
25.01.2020
13:30
Marfarbex Busko Zdrój
6:0
Heiro Rzeszów
25.01.2020
18:00
Profisport Wrocław
:
BSF Bochnia
26.01.2020
15:30
Futsal Nowiny
:
GKS Futsal Tychy
26.01.2020
18:45
Sośnica Gliwice
:
GKS Komprachcice
26.01.2020
17:00

II Liga Futsalu, gr. małopolsko-świętokrzyska

UKS Pińczów
4:4
Futsal II Nowiny
24.01.2020
19:00
Sparta Spytkowice
:
Unia Tarnów
25.01.2020
 
AZS UEK Kraków
:
BSF Busko Zdrój
26.01.2020
17:00

I Halowa Liga Oldbojów (Kraków)

Strzelcy
5:7
Wieczysta Kraków
24.01.2020
19:30
Clepardia Kraków
1:8
Grębałowianka Kraków
24.01.2020
19:30
Prokocim Kraków
3:9
Orzeł Piaski Wielkie
24.01.2020
20:30
Wisła Kraków
9:4
Dąbski
24.01.2020
20:30
Hutnik Kraków
10:5
Garbarnia Kraków
24.01.2020
21:30
Opatkowianka Opatkowice
6:10
Cracovia Kraków
24.01.2020
21:30