facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Dożywotnia dyskwalifikacja za ataki na sędziów!

Dożywotnia dyskwalifikacja za ataki na sędziów!

Sporo ostatnio dzieje się na boiskach wielickiej B klasy. W tym momencie niestety nie mamy na myśli emocji związanych z walką o awans do A klasy, a z sytuacjami jakie miały miejsce podczas ostatnich dwóch meczów KS-u Rożnowa, w których gracze tego zespołu chcieli pobić rozjemców zawodów. 

 

 

Pierwsze ze zdarzeń miało miejsce 13 maja, kiedy to drużyna z Rożnowej podejmowała Wilgę Golkowice. O przedstawienie całej sytuacji poprosiliśmy arbitra tamtego spotkania, Mariusza Rydza. - Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że mam pełne zaufanie do swoich asystentów, którzy są wieloletnimi sędziami w podokręgu Myślenice. Po sprawdzeniu zdatności boiska, kart zdrowia, listy zgłoszeń wyruszyłem z asystentami poprowadzić zawody. Już w drodze na boisko zawodnicy z Rożnowej kierowali w naszym kierunku nieprzyjemne teksty. Od pierwszej minuty spotkania gospodarze atakowali każdą możliwą piłkę bez jakiegokolwiek zastanowienia nad zdrowiem drużyny przyjezdnej, atakowali rywali z nadmierną siłą, na wyprostowanych nogach. Dodatkowo próbowali wpłynąć na każdą decyzję moją lub moich asystentów. Atmosferę z każdą minutą podnosił Pan Tomasz Klimczyk, wpisany do protokołu jako kierownik KS-u Rożnowa. W 32. minucie wbiegł na boisko, po czym został wysłany przeze mnie do strefy technicznej i ostrzeżony, że następnym razem zostanie usunięty na trybuny. Około 36 minuty, w okolicach środka placu gry zawodnik z Rożnowej sfaulował gracza gości i spowodował jego upadek. Leżącego na boisku piłkarza ten sam gracz kopnął butem w okolicy brzucha za co otrzymał ode mnie bezpośrednio czerwoną kartkę - mówi arbiter feralnego pojedynku

- Chcę dodać, że żadna z bramek nie padła w żadnych kontrowersjach. Goście strzelali gole po uderzeniach z dystansu i po składnych akcjach. Przy stanie 4:1 dla drużyny Wilgi, minutę przed przerwą prawy pomocnik z Golkowic, który znajdował się obok mojego asystenta wykonał dośrodkowanie w pole karne przeciwników. Bramkarz źle obliczył lot piłki i złapał ją, ale za linią bramkową. Asystent od razu zaczął mi coś sygnalizować i następnie przekazał mi, że futbolówka przekroczyła linię całym obwodem. Bramkę postanowiłem uznać. W tym momencie przez całe boisko przebiegł Pan Tomasz Klimczyk, który w naszym kierunku wykrzykiwał niecenzuralne słowa. Wyrwał chorągiewkę z rąk mojemu asystentowi i przystawił czoło do twarzy, a później przerwałem mecz! Na murawę wbiegli też kibice trzymając butelki z piwem. Jeden z nich był bardzo blisko sędziego liniowego, wziął zamach na niego, ale był tak pijany, że sam przewrócił się na ziemię. Następnie wszyscy gracze KS-u Rożnowa pościągali koszulki meczowe i czekali przy zejściu do pizzerii, gdzie znajduje się również szatnia sędziów. Co gorsza, dołączyli do nich kibice i nam wygrażali. Kierownik Wilgi Golkowice zadzwonił po policję. Jako, że czekaliśmy około piętnastu minut na boisku, baliśmy się o auto, którym przyjechaliśmy. Zdecydowaliśmy się z piłkarzami gości zbiegnąć do szatni. Zostaliśmy opluci, w naszym kierunku poleciały kamienie, a sam dostałem kilka razy pięścią po plecach - zakończył Mariusz Rydz

Po tym meczu Podokręg Piłki Nożnej z Wieliczki ukarał Tomasza Olechowskiego i kierownika KS-u, Tomasza Klimczyka. Pierwszy z wymienionych został zdyskwalifikowany na pięć spotkań, a kierownik do końca trwającego sezonu. Z kolei na klub z Rożnowej Komisja Dyscypliny nałożyła karę finansową w wysokości 100 zł za brak odpowiedniej służby porządkowej na zawodach. Od razu zaznaczono, że w przypadku ponownego niedopełnienia obowiązku w przedmiotowym zakresie w sezonie 2016/2017 wysokość kary będzie wynosiła trzykrotność nałożonej obecnie.

Do podobnych zajść doszło zaledwie tydzień później. Tym razem KS Rożnowa gościła na boisku Batorego Wola Batorska. Przyjezdni prowadzili 1:0, ale na około piętnaście minut przed przerwą doszło do spięcia, które spowodowało przedwczesne przerwanie meczu. O to jak wyglądała cała sytuacja zapytaliśmy Grzegorza Goryckiego, członka zarządu Batorego.

- Cała sytuacja wydarzyła się pomiędzy 30-35 minutą pierwszej połowy. W tym momencie doszło do kontaktu zawodnika Batorego i z Rożnowej. Nasz gracz był ewidentnie faulowany, co arbiter słusznie odgwizdał. Piłkarz gości w tej sytuacji upadł bardzo niekorzystnie i miał problemy z oddychaniem. Rozpoczęła się akcja ratunkowa, która zakończyła się wezwaniem pogotowia. Na całe szczęście, nic się nie stało. W trakcie udzielania pomocy zawodnikowi przyjezdnych, inny gracz z Rożnowej podszedł do sędziego z olbrzymimi pretensjami. Kierował w jego stronę wiele niecenzuralnych słów i dlatego słusznie został ukarany żółtą kartką. Upomnienie jednak na niego nie podziałało i w dalszym ciągu obrażał arbitra, a na sam koniec zagroził mu pobiciem. Arbiter w ostatniej chwili zerwał się do ucieczki, ponieważ wspomniany gracz ruszył na niego z pięściami. Po tym zdarzeniu sędzia odgwizdał koniec spotkania, przyznając nam walkower - powiedział członek zarządu Batorego, Grzegorz Gorycki.

Jak widać w Rożnowej nie odrobiono lekcji z przeszłości i ponownie w ordynarny sposób zachowywano się względem arbitra. Jak udało się dowiedzieć reporterom Futbol-Małopolska we wtorek w siedzibie Podokręgu Piłki Nożnej Wieliczka odbyło się nieformalne posiedzenie, które dotyczyło drużyny z Rożnowej. Już wtedy dostaliśmy informację, że kara, dla trzeciej drużyny wielickiej B klasy,  będzie dotkliwa i resocjalizacyjna. Jednak na pełną treść przyszło nam czekać do wieczornych godzin czwartkowych, kiedy to mieliśmy do wglądu cały komunikat.

W oczekiwaniu na decyzję Wydziału Dyscypliny docieramy do zdarzeń, które miały miejsce kilka lat wstecz. Jak pokazuje historia nie jest to pierwszy przypadek ataku na sędziego przez graczy KS-u Rożnowa. Cofnijmy się do 2013 roku. Wieliczanka rywalizuje o ligowe punkty z Rożnową. Mamy 55 minutę, kiedy arbiter pokazuje Zdzisławowi Woźniakowi drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Taka decyzja sędziego nie spodobała się Wojciechowi Woźniakowi, który jest bratem ukaranego zawodnika i zaczął dusić rozjemcę zawodów. Sędzia do tego usłyszał całą salwę wyzwisk na swój temat. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, przywołany Zdzisław Woźniak w meczu Naprzód Ochmanów – KS Rożnowa uderzył  arbitra i został przez to zdyskwalifikowany na rok czasu.

Wspomniany Wojciech Woźniak był głównym aktorem podczas zdarzeń w ostatnim meczu Batory – Rożnowa. Związek nie miał litości dla zawodnika i wymierzył mu karę dożywotniej(!) dyskwalifikacji, zwracając uwagę na fakt, że jest to recydywa w wykonaniu tego gracza.

Do czwartkowego komunikatu został podpięty załącznik, który skierowany był do KS-u Rożnowa. I możemy tam przeczytać.

W związku z licznymi i noszącymi znamiona uporczywości przewinieniami dyscyplinarnymi ze strony zawodników lub działy przedmiotowego klubu sportowego oraz na podstawie zgromadzonych materiałów dowodowych oraz relacji osób będących uczestnikami opisach w materiałach zdarzeń Komisja Dyscypliny udziela Klubowi Sportowemu Rożnowa pisemnego upomnienia zgodnie z paragrafem 15 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Równocześnie należy przypomnieć o spoczywającym na klubie będącym gospodarzem zawodów obowiązku zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa na obiekcie przed, podczas i po spotkaniu wszystkim osobom przebywającym na stadionie i w jego bezpośredniej okolicy w szczególności arbitrom meczu oraz zawodnikom i członkom sztabów szkoleniowych. Dotyczy to również zapewnienia regulaminowego oznakowania wymaganej liczby osób stanowiących służbę porządkową. Dodatkowo Komisja podkreśla fakt, że ostatnie dwa mecze z udziałem drużyny KS Rożnowa z uwagi na bezpieczeństwo sędziów zostały zakończone przed czasem.

Komisja informuje, że w przypadku powtórzenia się przewinień dyscyplinarnych dotyczących naruszenia ogólnie pojętego bezpieczeństwa związanego z meczami których uczestnikiem jest KS Rożnowa, a które wynikałyby z przyczyn zależnych od zawodników, sztabu szkoleniowego, działy lub kibiców KS Rożnowa Komisja zastosuje karę wykluczenia klubu z rozgrywek w danym sezonie piłkarskim. Klauzula ta obowiązuje od chwili opublikowania niniejszego pisma do dnia 31.12.2017 r.

Można być pewnym, że kolejne spotkania w wykonaniu ekipy z Rożnowej będą szczególnie monitorowane przez władze Związku, a sędziowie dokładniej będą zwracać uwagę na organizowane przez KS Rożnowa spotkania. Miejmy nadzieję, że taki ruch PPN Wieliczka sprawi, że sędziowie, piłkarze oraz kibice na meczach z Rożnową będą po prostu bezpieczni, a nie będą obiektem zakulisowych starć KSW. 

Źródło: Jakub Dybał

Dodano: 2017-05-26 13:48:47


Zobacz też: Klasa B (Wieliczka)

Batory Wola Batorska  Rożnowa  Wilga Golkowice 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Zagłębie Lubin
:
Wisła Płock
10.07.2020
18:00
Górnik Zabrze
:
Raków Częstochowa
10.07.2020
20:30
Arka Gdynia
:
ŁKS Łódź
11.07.2020
15:00
Legia Warszawa
:
Cracovia Kraków
11.07.2020
17:30
Wisła Kraków
:
Korona Kielce
11.07.2020
20:00
Śląsk Wrocław
:
Pogoń Szczecin
12.07.2020
12:30
Piast Gliwice
:
Jagiellonia Białystok
12.07.2020
15:00
Lech Poznań
:
Lechia Gdańsk
12.07.2020
17:30

Fortuna I Liga

Odra Opole
:
Wigry Suwałki
11.07.2020
 
GKS Tychy
:
Puszcza Niepołomice
11.07.2020
 
Stomil Olsztyn
:
Miedź Legnica
11.07.2020
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Stal Mielec
11.07.2020
 
Chojniczanka Chojnice
:
Chrobry Głogów
11.07.2020
 
Zagłębie Sosnowiec
:
Warta Poznań
11.07.2020
 
Radomiak Radom
:
Olimpia Grudziądz
11.07.2020
 
GKS Jastrzębie
:
Podbeskidzie Bielsko Biała
11.07.2020
 
GKS Bełchatów
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
11.07.2020
 

II liga

Błękitni Stargard
:
Stal Rzeszów
11.07.2020
17:00
Bytovia Bytów
:
Legionovia Legionowo
11.07.2020
18:00
Stal Stalowa Wola
:
Elana Toruń
11.07.2020
 
GKS Katowice
:
Widzew Łódź
11.07.2020
18:00
Resovia Rzeszów
:
Górnik Polkowice
11.07.2020
17:00
Górnik Łęczna
:
Pogoń Siedlce
11.07.2020
 
Znicz Pruszków
:
Lech II Poznań
11.07.2020
 
Gryf Wejherowo
:
Garbarnia Kraków
12.07.2020
15:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny