E: Torreadorzy z R22 (foto)

Bruk – Bet Termalica Nieciecza, Cracovia Kraków, Sandecja Nowy Sącz, Wisła Kraków – tak licznej reprezentacji na ekstraklasowym poziomie nie ma żadne inne województwo. W sobotę o godzinie 18.00, w kolejnych w tym sezonie derbach Małopolski, stanęły tym razem naprzeciw siebie dwie ostatnie z wymienionych drużyn.

Pierwsze minuty należały do gości. Zanim Wisła przekroczyła linię środkową boiska, sądeczanie egzekwowali dwa rzuty wolne, które jednak nie przyniosły zamierzonych efektów. Efektownie za to odpowiedziała Wisła. Grający od pierwszych minut na prawej obronie Bartkowski zagrał do Carlitosa, Hiszpan podał w pole karne do swojego rodaka Imaza, a ten wpakował piłkę do siatki.  Groźnie pod bramką Wisły zrobiło się w 28 minucie, gdy bramkarz Buchalik próbował swoich dryblerskich umiejętności i o mało co nie stracił piłki w swoim polu karnym. Golkiper Wisły zrehabilitował się chwilę później, gdy wybronił bardzo mocne uderzenie Barana. Wiślacy tylko sporadycznie dopuszczali gości pod swoje pole karne. Częściej sami kreowali grę, tworząc zagrożenie pod bramką Gliwy. Ten dwukrotnie w końcówce pierwszej połowy pokazał swój kunszt: najpierw w 34 minucie broniąc kapitalne uderzenie Imaza, a tuż przed gwizdkiem na przerwę łapiąc pewnie piłkę po strzale Halilovicia.

W 54 minucie kibice podziwiali kolejną dwójkową akcję Carlitosa i Imaza – ten pierwszy dośrodkował, ten drugi główkował i piłka wpadła do siatki. Niestety dla wiślaków, arbiter dopatrzył się spalonego, choć jeśli ofsajd faktycznie był, to kilkucentymetrowy. Zanie było za to w 63 minucie, gdy Arsenić został powalony w polu karnym, a jedenastkę na gola pewnie zamienił Carlitos, strzelając swojego 11 gola w tym sezonie. Goście odpowiedzieli uderzeniami Brzyskiego i Trochima, ale nie znalazły one drogi do celu. W 89 minucie Carlitos otrzymał w polu karnym dokładne dośrodkowanie od Sadloka i przerzuciwszy piłkę nad Gliwą, podwyższył na 3:0. Po raz kolejny jednak sędzia odgwizdał spalonego, i po raz kolejny była to decyzja mocno kontrowersyjna, gdyż Hiszpan stał w jednej linii z obrońcami Sandecji i różnica w położeniu zawodników mogła wynosić 4 – 5 centymetrów, które w żaden sposób nie dawały Lopezowi pozycji uprzywilejowanej. Nie zniechęciło to wiślaków, a wprost przeciwnie, dążyli oni do zdobycia kolejnych bramek. Kapitalnej sytuacji nie wykorzystali jednak Imaz i Halilović. W ostatnich sekundach spotkania odważną szarżną popisał się Bartosz, został sfaulowany w polu karnym przez Gliwę i arbiter podyktował drugi rzut karny w tym meczu. Pewnym egzekutorem jedenastki został Perez.

Trzy gole zdobyte przez trzech Hiszpanów dały zwycięstwo Wisły, które pomogło umocnić jej pozycję górnej połówce tabeli. Sądeczanie na razie zajmuję lokatę w drugiej połówce ekstraklasowej stawki. Przed jednymi i drugimi za dwa tygodnie kolejne mecze, które de facto rozpoczynają rundę rewanżową – Wisła podejmie u siebie Pogoń Szczecin, zaś Sandecja w roli gospodarza zmierzy się na stadionie w Niecieczy z Lechem Poznań.