facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Dzień Piłkarza w Kryspinowie (foto)

Dzień Piłkarza w Kryspinowie (foto)

Sześć godzin piłkarskiego szaleństwa, litry wylanego potu i hektolitry wylanej wody w przygotowanej przez organizatorów kurtynie wodnej. Tak wyglądał Dzień Piłkarza w Kryspinowie.

 

 

Upalna aura sprzyjała futbolowym emocjom, choć na dłuższą metę potęgowała zmęczenie i liczbę osób wypoczywających pod specjalnymi parasolami, gdzie donoszono młodym adeptom wodę i jedzenie z cateringu. 
 
Sportowej uczcie towarzyszyła taneczna muzyka, towarzyskie spotkania rodziców oraz ogrom, ogrom piłkarskich wydarzeń, pięknych goli, asyst interwencji. 
 
Dzień Piłkarza to więlkie przedsięwzięcie. Turniej rozrgywany był w aż trzech kategoriach wiekowych i aż na pięciu boiskach jednocześnie! Na trzech ćwiartkach boiska Lotnika Kryspinów rywalizowały żaki i orliki, a na ostatniej ćwiartce, na dwóch malutkich placach - skrzaty. 
 
Ci ostatni bawili się piłką. Padały bramki, ale nikt ich nie sumował za wyjątkiem klasyfikacji strzelców, której prowadzący zawody sędziowie bacznie pilnowali. Dzięki temu udało się wyłonić króla strzelców - Bartosza Zalasińskiego z Piasta Wołowice oraz najlepszego bramkarza turnieju - Wojciecha Leśniakiewicza z Podhala Nowy Targ. Oczywiście indywidualności w tej kategorii wiekowej nie brakowało ale reporterom Futbol-Małopolska na dłużej pozostaną w pamięci wyczyny Antoniego Darowskiego z Podhala. Ten 7-letni zawodnik występował na boisku w roli bocznego obrońcy, ale to chyba głównie dlatego, by miał na tyle dużo miejsca - aby rozpędzać się i mijać rywali według własnego uznania. To gracz, który prezentował nadwyraz wysoką świadomość piłkarską, a już analiza wzrokowa tuż przed oddawaniem strzałów dowodziła tego najlepiej. Oczywiście nie można przejść obojętnie obok instynktu strzeleckiego Bartosza Zalasińskiego z Piasta Wołowice, czy partenującemu jego osobie Piotra Niedośpiała. Fantastyczne interwencje Wojciecha Leśniakiewicza z Podhala z kolei, wystawiały najlepsza laurkę Góralom właśnie.
 
Żaki i Orliki rywalizowały na trzech boiskach w różnej konfiguracji. Jako jedyne, w obu tych kategoriach wiekowych swoje ekipy wystawiły Lotnik oraz Lech Poznań Football Academy. I na pewno słowa pochwały należą się jednym i drugim. Poznaniacy, jako jedni z faworytów turnieju, w obu kategoriach wylądowali na trzecim miejscu, gospodarze zaś w orlikach, walczyli o triumf do samego końca i uznać wyższość musieli jedynie Radziszowiance! Tak, tak - Radziszowiance. To spora niespodzianka w takim zestawieniu ale oglądając poczynania ekipy z Gminy Skawina, trudno uznawać to za wybitną niespodziankę czy piłkarski fart. Chłopcy z Radziszowa po prostu grali w piłkę, nie kalkulowali, prezentowali szeroki wachlarz wariantów rozgrywania akcji. Ich ataki, a to skrzydłami, a to środkiem pola okazywały się receptą na wszstkich rywali grupowych oraz tych w fazie pucharowej. Oczywiście tego sukcesu by nie było bez Maksymiliana Bartusia, który bronił nie tylko to co wypadało złapać, ale i wcyiągnął kilka kluczowych dla losów meczu uderzeń.
 
Wracając do poznańskiej lokomotywy. Tu w obu kategoriach wiekowych dopatrzyliśmy się zbliżonego poziomu wyszkolenia technicznego. Młodzi gracze LPFA potrafili się świetnie zastawiać, rozegrać piłkę wszerz boiska, a i zaskoczyć dalekiem - ale i celnym podaniem. Lech w obu kategoriach awizował dość uniwersalny zestaw graczy. Był i Hieronim Oliwa, który w niektórych meczach biegał z przyklejoną piłką do nogi, a i gdy trzeba było wieńczyć dzieło, potrafił czynić to w przemyślany sposób. Był też i Patryk Sobkowicz, który w jednym ze spotkań trafił w odstępie jednej minuty dwukrotnie w samo okienko, od poprzeczki i oba te uderzenia były swoją wierną kopią. To były być może najpiękniejsze gole turnieju, ale bardziej imponuje powtarzalność pewnych elementów rzemiosła piłkarskiego w wykonaniu tego gracza.
 
O Lotniku Kryspinów też wspominaliśmy, bo ekipa dowodzona przez trenera Piotra Ptaka także imponowała. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o aspekty stricte piłkarskie (bo tu było naprawdę poprawnie) ale o atmosferę i wyśmienitą komunikację z zawodnikami. Naturalnie każdy trener ma swój warsztat, swój styl prowadzenia drużyny ale popularny w małopolskim środowisku "Ptaku" o dobry humor, pozytywne nastawienie tych młodych chłopców oraz przekazywanie w luźny sposób swoich uwag i wskazówek - dba w ponadprzeciętny sposób. To nie miejsce, by w szczegółach opisywać to zjawisko ale koniecznie nadmienić trzeba, że była to kolejna cegiełka dołożona do zespołowego wyniku ekipy gospodarzy. A sportowo? Była dbałość o dyscyplinę taktyczną (bywało raz lepiej, raz gorzej), było też kilka ciekawych postaci. Szkółka Piłkarska Lotnik Kryspinów działa od 7 lat bardzo prężnie i perełek w jej kadrze znajdzie się kilka. Na pierwszy plan jednak wysunął się tego dnia Jakub Koszycki, chłopak który bywa już powoływany do starszych roczników. W Dniu Piłkarza brylował skutecznością, przebojowością, dynamiką i niezłym panowaniem nad piłką. 
 
Nie szukając daleko, docieramy do ekipy lokalnego rywala kryspinowian - Kaszowianki Kaszów - grającej w kategorii żaków. Tu warto było wieszać oko na występach Huberta Jarosza. Jego przegląd pola, piłkarski pragmatyzm aż rzucał się w oczy. To zawodnik który wie doskonale, kiedy można pognać samotnie z piłką, a kiedy bywa to zbyt ryzykowne. Fajnie uzupełniał jego rolę Michał Suchan, a w zasadzie momentami przyjmował rolę lidera zespołu. Także potrafił podciągnąć akcję indywidualnym rajdem, nietuzinkowym dryblingiem. Słowem - Kaszowianka to zespół zbierający piłkarskie szlify, ale w przekroju ostatnich kilkunastu miesięcy (reporterzy Futmal.pl relacjonowali już dwa turnieje z udziałem tej drużyny) poczyniła znaczące postępy. 
 
W notesie reporterów Futbol-Małopolska ostał się także Hubert Wieszeniewski z Prądniczanki Kraków. W turnieju wystąpił w roli bramkarza ale nie koniecznie z przymusu. To po prostu świetny rozgrywający. Nie brakowało pochlebstw pod jego adresem, a zawdzięczał je znakomitym kuszeniem rywali, ściąganiem zagrożenia na własne barki i rozdawania piłek na zwolnione przez atakujących go graczy przestrzenie. To dawało spory handicap przy kreowaniu akcji przez krakowian. 
 
Na koniec przeglądu piłkarskich perełek, słów kilka o Oskarze Stachurze z Cracovii. Klasyczna "dyszka" w ekipie Pasów generowała ofensywny ruch w środkowej strefie boiska i już na samej szpicy. Gdy było trzeba, to i huknął z dystansu. Miał ogromne wsparcie też od Maksymiliana Waciaka i to zaprowadziło tego ostatniego do mianowania liderem drużyny przez sztab szkoleniowy KSC.
 
Na koniec czas na najsilniejszych zespołowo. Mowa tu o Rekordzie Bielsko Biała i Podhalu Nowy Targ (o Radziszowiance już wspominaliśmy). "Rekordziści" i "Gorole" to już odrobinę lepiej od reszty stawki poukładane zespoły. Tu, do solidnego wyszkolenia technicznego, dochodziły nieco lepiej dopracowane elementy motoryki, dyscypliny taktycznej oraz precyzji. Nie były to diametralne różnice, ale dawały na tyle przewagę na boisku, że zaprowadziło obie te ekipy na szczyt końcowej klasyfikacji w kategorii żaków.
 
Warto wspomnieć też o damskich akcentach w turnieju. Anna Zięcik z Iskry Krzęcin czy Patrycja Orlicka z Radziszowianki to piłkarki, które nie były uzupełnieniem składu, a jego częścią w drużynach, które przecież wywalczyły miejsca w górnej połówce klasyfikacji generalnej. 
 
Po turnieju odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Statuetkę otrzymał lider każdej drużyny, puchar każdy zespół, a dosłownie każdy zawodnik każdego teamu otrzymał okazały medal. Nie zabrakło gadżetów i upominków ufundowanych przez liczne grono sponsorów wręczali: Paweł Miś (Wójt Gminy Liszki), Monika Różycka (Sołtys wsi Kryspinów), Czesław Sadko (Prezes LKS Lotnik), Jarosław Koziara (Wiceprezes LKS Lotnik), Tomasz Kuchasz (Wiceprezes LKS Lotnik), Damian Dąbrowski (Cracovia) oraz Ewa Brzęźniak (przedstawiciel Szkółki Piłkarskiej Lotnik Kryspinów).
 
- Będziemy ten dzień w Kryspinowie wspominać na pewno bardzo miło. Chłopcy mimo tej upalnej aury zagrali na bardzo dobrym poziomie i co najważniejsze, widziałem postęp względem tego, co prezentowali na poprzednich turniejach. W tej kategorii wiekowej to najważniejsze - postępy i dobra zabawa. Dobrze, że były też i trudne chwile bo one także przydadzą się tym młodym chłopcom. Jesteśmy świeżo po turnieju, turnieju na pewno wyczerpującym głównie z powodu ponad 30-stopniowego upału ale jest też satysfakcja bo impreza była naprawdę udana, mimo gry na pięciu boiskach wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Owszem, w końcówce pojawiły się opóźnienia ale przy takim rozmachu i kilku kategoriach wiekowych, to po prostu jest chleb powszedni. Czy poziom sportowy satysfakcjonuje? Oczywiście że tak. Co prawda nie wiedzieliśmy do końca czego się spodziewać, ale poziom był naprawdę solidny. Poza tym cieszy to, że impreza ukierunkowana była jednak mimo wszystko na zabawę, na emocje. Na sportową rywalizację w dosłownym tego słowa znaczeniu, czas przyjdzie w starszych kategoriach wiekowych - mówił Mateusz Rogaczewski, trener Lech Poznań Football Academy Oddział w Strzyżowie (rocznik 2008-2009).
 
- Turniej bardzo udany. Pogoda także dopisała, choć na przestrzeni sześciu godzin, dała się trochę we znaki i widać było, że nie daliśmy z siebie tyle, ile można było. Jak najbardziej jesteśmy zadowoleni z wyprawy do Kryspinowa, dziękujemy za zaproszenie od Pana Krzysztofa Sadko i mamy nadzieję, że to pierwsza ale nie ostatnia wizyta w Kryspinowie. Wystąpiliśmy w dwóch kategoriach wiekowych, w żakach i skrzatach. W tej pierwszej kategorii udało się wygrać, a drugiej graliśmy bez wyników i głównie w celach zabawowych. Boiska fajnie przygotowane, miła atmsosfera i co ważne, dobrze dobrane ekipy. Chłopcy mieli naprawdę dużo dobrej zabawy, wygrywali, ponosili porażki więc kolejne cenne doświadczenie zdobyte. Raz jeszcze dziękujemy za zaproszenie i gdy będziemy podobne turnieje organizować w Nowym Targu, kryspinowianom zapewne odwdzięczymy się zaproszeniem. Nie omieszkamy skorzystać z ewentualnych kolejnych zaproszeń. Nasza Akademia Przedszkolaka Podhale Nowy Targ prężnie się rozwija i stajemy się rozpoznawalną markę na piłkarskiej mapie Polski. Mamy po kilkudziesięciu zawodników w kilku rocznikach, a w nich naprawdę ciekawe zespoły - podsumowywał Krzysztof Leśniakiewicz, trener NKP Podhale Akademia Przedszkolaka (rocznik 2012-2013).
ŻAKI
 
Grupa A
Kaszowianka - Lotnik 5:0
Maszycanka - Lech 4:0
Lotnik - Maszycanka 0:0
Lech - Kaszowianka 2:1
Maszycanka - Kaszowianka 4:1
Lotnik - Lech 0:7

1. Maszycanka 3 7 8-1
2. Lech 3 6 9-5
3. Kaszowianka 3 6 7-6
4. Lotnik 3 1 0-12

Grupa B
Prądniczanka - Lotnik II 0:3
Podhale - Rekord 0:2
Lotnik II - Podhale 0:7
Rekord - Prądniczanka 7:0
Lotnik II - Rekord 0:8
Podhale - Prądniczanka 3:0

1. Rekord 3 9 17-0
2. Podhale 3 6 10-2
3. Lotnik II 3 3  3-15
4. Prądniczanka 3 3  0-13
  
O miejsca 5-8:
Lotnik I - Lotnik II 4:1
Kaszowianka - Prądniczanka 3:0
 
O 7.miejsce: 
Lotnik II - Prądniczanka 2:0
 
O 5.miejsce: 
Lotnik I - Kaszowianka 0:2
 
Półfinały:
Maszycanka - Podhale 2:3
Lech FA - Rekord 0:4
 
o 3.miejsce:
Lech FA - Maszycanka 1:0
 
Finał:
Rekord - Podhale 1:1 k. 2-3
 
KOŃCOWA KLASYFIKACJA:
1. Podhale Nowy Targ (lider: Jakub Jańczy)
2. Rekord Bielsko-Biała (lider: Bartosz Kozejda)
3. Lech Poznań (lider: Mateusz Kolbusz)
4. Maszycanka Maszyce (lider: Kacper Kopijka)
5. Kaszowianka Kaszów (lider: Bartosz Lach)
6. Lotnik Kryspinów (lider: Nikodem Piocha)
7. Lotnik II Kryspinów (lider: Wiktor Kolasa)
8. Prądniczanka Kraków (lider: Franciszek Górecki)
 
Król strzelców: Błażej Szymański (Rekord - 9 goli)
Najlepszy bramkarz: Filip Dyrda (Podhale)


ORLIKI
 
Grupa A
Nadwiślan - Lotnik II 1:2
Lech - Radziszowianka 2:3
Radziszowianka - Nadwiślan 6:1
Lotnik II - Lech 2:3
Lech - Nadwiślan 7:1
Lotnik II - Radziszowianka 0:3
 
1. Radziszow. 3 9 12-3
2. Lech 3 6 10-4
3. Lotnik II 3 3  2-7
4. Nadwiślan 3 0  3-15

 
Grupa B
Cracovia - Iskra 2:2
Tęcza - Lotnik 0:3
Lotnik - Cracovia 6:0
Iskra - Tęcza 3:0
Lotnik - Iskra 6:1
Cracovia - Tęcza 3:0
 
1. Lotnik 3 9 15-1
2. Iskra 3 4  6-8
3. Cracovia 3 4  5-8
4. Tęcza 3 0  0-9
 
O miejsca 5-8:
Lotnik II - Nadwiślan 5:2
Lotnik II - Cracovia 0:7
Nadwiślan - Cracovia 2:3
 
Półfinały: 
Lotnik I - Lech FA 2:0
Iskra - Radziszowianka 1:6
 
O 3.miejsce:
Iskra - Lech 1:5
 
Finał:
Lotnik I - Radziszowianka 1:5
 
KOŃCOWA KLASYFIKACJA:
1. Radziszowianka Radziszów (lider: Patrycja Orlicka)
2. Lotnik Kryspinów (lider: Jakub Koszycki)
3. Lech Poznań (lider: Patryk Sobkowicz)
4. Iskra Krzęcin (lider: Anna Zięcik)
5. Cracovia Kraków (lider: Maksymilian Waciak)
6. Lotnik II Kryspinów (lider: Bartosz Borowy)
7. Nadwiślan Kraków (lider: Kacper Bogdanowicz)
8. Tęcza Piekary
 
Król strzelców: Jakub Koszycki (Lotnik)
Najlepszy bramkarz: Maksymilian Bartuś (Radziszowianka)


SKRZATY 

Lotnik Kryspinów (lider: Maksymilian Żurek)
Lech Poznań (lider: Kajetan Galej)
Prokocim Kraków (lider: Karol Marcjan)
Tęcza Piekary (lider: Jakub Królik)
Akademia Estilo de Espana Ochojno (lider: Igor Stryszowski)
Skawinka Skawina (lider: Jakub Czepiel)
Podhale Nowy Targ (lider: Antoni Darowski)
Piast Wołowice (lider: Piotr Niedośpiał)
 
Król strzelców: Bartosz Zalasiński (Piast)
Najlepszy bramkarz: Wojciech Leśniakiewicz (Podhale)


SPONSORZY:
Urząd Gminy w Liszkach
Sołectwo Kryspinów
Powiat Krakowski
Hurtownia Kraksport
Kraków Airport
firma U Jędrusia
Krakowski Bank Spółdzielczy
Fundacja "Orlen - Dar Serca"
Wodociągi Krakowskie
 
PATRON:
Polski Związek Piłki Nożnej

PATRON MEDIALNY:
Futbol-Małopolska (Futmal.pl)-[DZIEŃ PIŁKARZA W KRYSPINOWIE - PEŁNA GALERIA


RELACJA ZREALIZOWANA W RAMACH USŁUGI FUTMAL PREMIUM

Źródło: Piotr Kwiecień

Dodano: 2019-06-18 00:10:44


Lotnik Kryspinów  Dzień Piłkarza 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Cracovia Kraków
0:1
Jagiellonia Białystok
31.05.2020
15:00
Wisła Płock
1:4
Korona Kielce
31.05.2020
12:30
Lechia Gdańsk
4:3
Arka Gdynia
31.05.2020
17:30

Fortuna I Liga

Stomil Olsztyn
:
Chrobry Głogów
02.06.2020
18:00
GKS Bełchatów
:
Sandecja Nowy Sącz
02.06.2020
18:10
Puszcza Niepołomice
:
Chojniczanka Chojnice
02.06.2020
16:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Wigry Suwałki
02.06.2020
20:00
Miedź Legnica
:
Stal Mielec
02.06.2020
20:40
Olimpia Grudziądz
:
Podbeskidzie Bielsko Biała
03.06.2020
20:40
GKS Jastrzębie
:
Warta Poznań
03.06.2020
18:10
Radomiak Radom
:
Odra Opole
04.06.2020
18:10
GKS Tychy
:
Zagłębie Sosnowiec
04.06.2020
20:40

II liga

Elana Toruń
:
Stal Rzeszów
03.06.2020
17:00
GKS Katowice
:
Górnik Łęczna
03.06.2020
20:05
Lech II Poznań
:
Garbarnia Kraków
03.06.2020
17:00
Resovia Rzeszów
:
Błękitni Stargard
03.06.2020
17:00
Widzew Łódź
:
Skra Częstochowa
03.06.2020
19:10
Górnik Polkowice
:
Legionovia Legionowo
03.06.2020
15:00
Znicz Pruszków
:
Bytovia Bytów
03.06.2020
17:00
Gryf Wejherowo
:
Pogoń Siedlce
03.06.2020
17:00
Stal Stalowa Wola
:
Olimpia Elbląg
03.06.2020
17:00

III liga, grupa IV

Korona II Kielce
:
Avia Świdnik
31.05.2020
13:00
Sokół Sieniawa
:
Podlasie Biała Podlaska
31.05.2020
17:00

IV liga (Kraków-Wadowice)

Węgrzcanka Węgrzce Wlk
:
Beskid Andrychów
31.05.2020
17:00
Orzeł Piaski Wielkie
:
MKS Trzebinia
03.06.2020
17:30
Cracovia II Kraków
:
Dalin Myślenice
03.06.2020
 
LKS Rajsko
:
Sokół Kocmyrzów
03.06.2020
 
Czarni Staniątki
:
Wiślanie Jaśkowice
03.06.2020
18:00
Pcimianka Pcim
:
Unia Oświęcim
03.06.2020
 
Beskid Andrychów
:
Słomniczanka Słomniki
03.06.2020
18:00
Skawinka Skawina
:
Wisła II Kraków
03.06.2020
18:00
LKS Jawiszowice
:
Orzeł Ryczów
03.06.2020
18:00
Clepardia Kraków
:
Węgrzcanka Węgrzce Wlk
03.06.2020
 

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
:
Okocimski Brzesko
31.05.2020
11:00
Limanovia Limanowa
:
Orkan Szczyrzyc
31.05.2020
17:30
Limanovia Limanowa
:
Barciczanka Barcice
03.06.2020
18:00
Orkan Szczyrzyc
:
Unia Tarnów
03.06.2020
18:00
Glinik Gorlice
:
Poprad Muszyna
03.06.2020
17:30
Sandecja II Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
03.06.2020
16:00
Watra Białka Tatrzańska
:
Wolania Wola Rzędzińska
03.06.2020
18:00
Okocimski Brzesko
:
Wierchy Rabka Zdrój
03.06.2020
17:30
Poprad Rytro
:
Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
03.06.2020
17:00
BKS Bochnia
:
GKS Drwinia
03.06.2020
18:00

Makroregionalna Liga Juniorów U-19, gr.D

Chełmianka Chełm
:
Sandecja Nowy Sącz
31.05.2020
15:00
Korona II
:
Resovia Rzeszów
31.05.2020
16:00

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Podgórze Kraków
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
03.06.2020
 
Puszcza Niepołomice
:
Profi Zielonki
03.06.2020
 
Glinik Gorlice
:
Dunajec Nowy Sącz
03.06.2020
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Garbarnia Kraków
03.06.2020
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Unia Tarnów
:
Pcimianka
31.05.2020
10:00
Hejnał
:
Okocimski Brzesko
31.05.2020
11:00
Okocimski Brzesko
:
Górnik Wieliczka
03.06.2020
 
Tarnovia Tarnów
:
Unia Tarnów
03.06.2020
 
Pcimianka
:
Hejnał
03.06.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Sandecja II Nowy Sącz
03.06.2020
 

I Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Podhale Nowy Targ
:
Unia Oświęcim
31.05.2020
12:30
Unia Tarnów
:
Garbarnia Kraków
03.06.2020
 
Okocimski Brzesko
:
Dunajec Nowy Sącz
03.06.2020
 
Unia Oświęcim
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
03.06.2020
 
AP 21 Kraków
:
Podhale Nowy Targ
03.06.2020
 

II Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Raba Dobczyce
:
Respect Szalowa
03.06.2020
10:00
Wisła Kraków
:
MOSiR Bochnia
03.06.2020
 
Tarnovia Tarnów
:
Beskid A.
03.06.2020
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Okocimski Brzesko
03.06.2020
 

I Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Kalwarianka
:
Tarnovia Tarnów
03.06.2020
 
Dunajec Nowy Sącz
:
AS Progres Kraków
03.06.2020
 
Okocimski Brzesko
:
Wisła Kraków
03.06.2020
 
Cracovia Kraków
:
Sandecja
03.06.2020
 

II Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Cracovia II
:
Podhale Nowy Targ
31.05.2020
10:00
Okocimski II
:
Limanovia Limanowa
03.06.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
TS Wisła I Kraków
03.06.2020
 
Fablok Chrzanów
:
Bronowianka
03.06.2020
 
AP Progres Andrychów
:
Cracovia II
03.06.2020
 

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny