facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Filipek: Cel mam prosty. Develop to win!

Filipek: Cel mam prosty. Develop to win!

Moim rozmówcą dzisiaj jest świeżo upieczony opiekun rezerw Wisły Kraków- Adrian Filipek.

 

 

Z krótkiej rozmowy dowiecie się Państwo, o planach drużyny na nowy sezon o szczeblach dotychczasowej kariery Adriana oraz o wyzwaniach, jakie czekają rezerwy Białej Gwiazdy w zbliżających się rozgrywkach.


-Adrian, mianowanie na trenera zespołu rezerw to na pewno dla Ciebie duży sukces, ale również szansa pokazania się szerszemu gronu. Jak Ty to odbierasz?


Cieszę się, że ludzie, którzy decydują o sportowej wizji budowania Wisły docenili moją dotychczasową pracę i powierzyli mi między innymi prowadzenie drugiej drużyny. Nie traktuje tego w kategoriach szansy, a bardziej, jako kontynuację projektu rozwoju Akademii, wprowadzania młodych zawodników do pierwszego zespołu, a przede wszystkim pomocy zawodnikom stawania się krok po kroku lepszymi.


- Jak będzie funkcjonowała drużyna rezerw? Będziesz łączył pracę koordynatora działań sportowych w Akademii wraz z funkcją trenera?  To powinno mieć znaczenie, bo wiedza, którą posiadasz pozwoli na zoptymalizowanie Twoich działań i odpowiedni dobór zawodników.


Obecnie jestem członkiem sztabu pierwszej drużyny, pierwszym trenerem drugiego zespołu oraz pomagam od strony sportowej w piłce młodzieżowej. Będę odpowiadał za współpracę między trenerami oraz kontynuację tworzenia naszego szeroko pojętego modelu gry. W tym roku w piłce jedenastoosobowej stworzyliśmy kilkanaście dokumentów na kilkadziesiąt stron. Za progresje w piłce dziewięcio i siedmioosobowej odpowiada koordynator Łukasz Tomczyk, a za piłkę pięcioosobową Gerald Imiołek. Są to świetni specjaliści, z którymi, na co dzień współpracuję tak, aby trenerzy od najmłodszych do najstarszych grup edukowali piłkarsko zawodników według określonego modelu. Mając bardzo dobrych trenerów chcemy, aby zawodnicy w poszczególnych etapach uczyli się konkretnych umiejętności i nabywali konkretne kompetencję. Reasumując, chcemy stwarzać środowisko treningowe i psychospołeczne do jak najbardziej zoptymalizowanego rozwoju zawodników.  Jeżeli chodzi o moją pracę, jako trenera, to już w tamtym roku prowadziłem zajęcia indywidualne z młodymi zawodnikami pierwszej drużyny oraz uczestniczyłem w procesie treningowym naszego zespołu seniorskiego. Młodzi zawodnicy pierwszej drużyny są bardzo chętni do pracy i na pewno taki model współpracy będzie kontynuowany. Uważam, że daje to bardzo duże i wymierne korzyści. Jako trener zespołu rezerw będę miał do dyspozycji zawodników z pierwszej drużyny oraz w zależności od przeciwnika w IV lidze i CLJ zawodników z U18, CLJ U17 i CLJ U15. Będą oni tak dobierani, aby dany mecz był dla nich wyzwaniem, a przez wymagającą rywalizację meczową elementem rozwoju.-Twoja przygoda z Wisłą Kraków zaczęła się od sezonu 2015/16, kiedy to zostałeś asystentem trenera Michała Jani w drużynie z rocznika 2002. Kolejne sezony to samodzielna praca z tym rocznikiem. Można powiedzieć, że przeszedłeś kilka etapów a zwieńczeniem tej pracy jest właśnie trenowanie drużyny rezerw.

W momencie, kiedy zaczynałem pracę, jako trener piłki nożnej, postawiłem sobie za cel, aby przejść wszystkie etapy edukacji piłkarskiej zawodnika. Chciałem mieć pełen pogląd na każdy rok edukacji piłkarskiej. W Szkółce Piłkarskiej Borek Kraków miałem możliwość pracy ze skrzatami oraz żakami, w Pogoni Skotniki z orlikami oraz młodzikami. Pracę w Akademii Wisły zaproponował mi trener Dariusz Marzec, u którego byłem na stażu. Na samym początku pracowałem przy roczniku 2002, który należał wtedy do kategorii młodzika starszego i przez pół roku współpracowałem z Michałem Janią. Następnie, jako pierwszy trener przejąłem zespół U14 i to Michał pomagał mnie. Obecnie Michał w Wiśle prowadzi zespół U14 i staje się specjalistą w tej kategorii wiekowej, mając bardzo trudne warunki do pracy, ponieważ to on odpowiada za przejście zawodników z piłki dziewięcioosobowej do piłki jedenastoosobowej. W kolejnych latach byłem trenerem w kategoriach U15, U16 oraz U17, koordynatorem piłki jedenastoosobowej, koordynatorem ds. sportowych w piłce młodzieżowej oraz łącznikiem miedzy pierwszym zespołem a Akademią.


- Który rok Twojej pracy były najbardziej przełomowy?


Każdy rok pracy wyróżniał się inną specyfiką i charakterystyką. Trudno mi jednoznacznie powiedzieć, który rok był najważniejszy. Każdy przyniósł inne wyzwania i na innym polu mogłem się rozwijać. Bardzo ważne były dla mnie wyjazdy zagraniczne. Poznawałem specyfikę pracy indywidualnej w Liverpool FC, dzięki Bartkowi Kubicy mogłem być kilkukrotnie w Lizbonie i na przykładzie Benfiki zgłębiać periodyzację taktyczną i fundamenty gry. Z kolei przygotowanie fizyczne oraz tematykę taktyczną poszczególnych dni mikrocyklu wziąłem na warsztat w Atletico Madryt, a przygotowanie techniczne w Dynamie Kijów. Do tego doszła wiedza na temat periodyzacji taktycznej zdobyta w Szachtarze Donieck czy maksymalizacja wykorzystania warunków, jakie się posiada drużyna w stosunku do efektów w MSK Żilina.- Czy w prowadzonej przez Ciebie drużynie zobaczymy też zawodników właśnie z rocznika 2002? Czy mamy w tym roczniku przyszłych reprezentantów pierwszej drużyny?

Kilku zawodników z rocznika 2002 było już na treningach w pierwszy zespole. Byli to między innymi Michał Kot, Jakub Zima, Kacper Wydra czy ostatnio Wiktor Szywacz. Z kolei Patryk Pischinger czy Sławomir Chmiel grali nawet w sparingach.
Jeżeli zawodnicy z rocznika 2002 będą zasługiwać swoim poziomem gry na występy w drugiej drużynie i będą na to gotowi fizycznie i mentalnie, to na pewno będą dostawać szansę. To samo mogę powiedzieć o każdym innym zawodniku z pozostałych roczników grających w Wiśle Kraków.


- Jak będzie się prezentował sztab szkoleniowy drużyny rezerw? Kto oprócz Ciebie będzie należał do sztabu?Sztab szkoleniowy oprócz mnie będzie się składał z drugiego trenera, fizjoterapeuty, trenera bramkarzy, team managera oraz prawdopodobnie analityka.


-Reaktywowanie rezerw to dobry kierunek przede wszystkim dla zawodników, którzy coraz odważniej pukają do bram pierwszego zespołu, ale brakuje im ogrania jak m.in. Szot czy Buksa, ale też okazja posmakowania dorosłej piłki na wyższym poziomie niż CLJ.


Z mojego punktu widzenia poziom CLJ U18 można porównać do pogranicza IV i III ligi. Uważam jednak, że gra z seniorami to gra z dojrzałym i ukształtowanym już zawodnikiem. Znajdziemy tam graczy z przeszłością w wyższych ligach z ogromnym doświadczeniem, zawodników świadomych z punktu widzenia taktycznego oraz fizycznego. Będzie to niewątpliwie okazja dla naszych zawodników z rocznika 2001 oraz kategorii juniorskich na przetarcie się w piłce seniorskiej. Jest to bezcenne doświadczenie, które nasi piłkarze mogą zacząć zbierać odpowiednio wcześnie.


-Czy plany treningowe, ewentualne doskonalenie taktyk czy boiskowych zachowań będzie skoordynowane z pierwszą drużyną?


W Wiśle Kraków plan treningowy zespołów młodzieżowych jest ukierunkowany na rozwój jednostki, natomiast w piłce seniorskiej na zwyciężanie w każdym kolejnym meczu. Wszystko, co stworzyłem, jako koordynator było konsultowane z trenerem Stolarczykiem oraz przedyskutowane z ówczesnym dyrektorem sportowym Arkadiuszem Głowackim oraz Dyrektorem Akademii Rafałem Wisłockim. Moim celem było stworzenie planu działania na lata, oczywiście cały czas analizując potrzeby i lekko go modyfikując. Chciałem, abyśmy, jako Wisła mieli pewne wytyczne tak, żeby dać trenerom narzędzia do działania, wykorzystując ich doświadczenie, oryginalności i sposób patrzenia na piłkę i życie.

W związku z tym ustaliliśmy, że pewne aspekty są takie same we wszystkich kategoriach wiekowych, łącznie z pierwszą drużyną, która na szczęście dla nas w podobny sposób prowadzi walkę sportową w momencie obrony. Jeżeli chodzi o atak, tutaj pojawiają się pewne normy zachowań zawodników na boisku, aczkolwiek chcemy, aby trenerzy wykorzystywali pełen potencjał swoich zawodników i bardziej skupiali się na uwypuklaniu zalet konkretnych zawodników, grup zawodników czy drużyny, a nie wtłaczaniu wszystkich w sztywne ramy.


-Jaki już jesteśmy przy treningach. Kiedy rezerwy Białej Gwiazdy rozpoczynają przygotowania do sezonu, macie już jakąś listę sparingpartnerów?


Przygotowania będą skorelowane z przygotowaniami pierwszej drużyny oraz drużyn młodzieżowych.


-Jaki cel stawiacie sobie na pierwszy sezon? Czekają nas Derby, ciekawe spotkania z drużynami, które w IV lidze są już od dawna i prezentują przyzwoity futbol.


Cel mam prosty. Develop to win. W procesie treningowym pragniemy rozwijać jednostki tak, aby drużyna grała efektowny i efektywny futbol. Chcemy dobrze grać i wygrywać.
Moje drużyny zawsze grały o zwycięstwo i to się na ten moment nie zmieniło. Jestem fanem rozwijania zawodników i uważam, że oba cele mogą iść ze sobą w parze.


- Piłka młodzieżowa w Polsce w końcu zaczyna być zauważalna. Przykład dobrze działającej Akademii Lecha Poznań czy Zagłębia Lubin pokazuje, że warto iść drogą rozwoju młodych zawodników, którzy z biegiem czasu mogą stanowić o sile pierwszej drużyny, ale też być dla klubu dość sporym zastrzykiem finansowym. Widać, że w Krakowie też chcą iść tą drogą.


Tak. Myślę, że Wisła Kraków staje się miejscem, gdzie zawodnicy, jeżeli tylko będą mieli talent, będą mądrze i ciężko pracować, to będą się rozwijać i dostaną przepustkę do wielkiej piłki. Chcemy im stworzyć jak najlepsze środowisko do pracy, pomimo skromnych warunków i wielu - jakby to nazwać - wyzwań i niedogodności. Polityka klubu się zmienia.

Chcę dawać szansę młodym, zdolnym i pracowitym zawodnikom niezależnie od rocznika, w którym się urodzili. Klub zapewnia zawodnikom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Trenerzy dbają o kompleksowy ich rozwój, a dodatkowo mają wsparcie od trenerów motoryki, psychologów, fizjoterapeutów, są organizowane treningi indywidualne, treningi pozycyjne, analizy indywidualne, zespołowe, projekt Wisła Youth Elite, gdzie ponad 20 trenerów prowadzi podobną liczbę zawodników. Zyskują oni możliwość treningu z pierwszą drużyną. Z kolei szkoleniowcy ze sztabu pierwszej drużyny oglądają mecze drużyn młodzieżowych - pierwszy trener angażuje się i interesuje się najzdolniejszymi zawodnikami oraz życiem całej Akademii, nad którą czuwają niesamowicie oddani sprawie Rafał Wisłocki, Mateusz Kostecki oraz Piotr Truchlewski.- Gdzie drużyna rezerw będzie rozgrywała swoje spotkania? Myślenice, Zabierzów czy może te ciekawsze spotkania na głównym stadionie przy Reymonta?Praktycznie tylko dogranie ostatnich szczegółów i podpisanie umowy dzieli nas od podpisania umowy. Ze względu na toczący się rozmowy, nie mogą zdradzić nic więcej.  Powiem tylko, że kibice Wisły Kraków, piłki nożnej oraz piłki młodzieżowej na pewno będą zadowoleni. Rozmawiał: Michał Natkaniec

Źródło: Michał Natkaniec

Dodano: 2019-07-03 10:24:33


Zobacz też: IV liga (Kraków-Wadowice)

Wisła Kraków  Wisła II Kraków 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Korona Kielce
1:2
Piast Gliwice
05.06.2020
18:00
Górnik Zabrze
2:2
Lechia Gdańsk
05.06.2020
20:30
Zagłębie Lubin
:
Lech Poznań
06.06.2020
17:30
Jagiellonia Białystok
:
Wisła Płock
06.06.2020
15:00
Pogoń Szczecin
:
Cracovia Kraków
06.06.2020
20:00
Wisła Kraków
:
Legia Warszawa
07.06.2020
17:30
Arka Gdynia
:
Śląsk Wrocław
07.06.2020
15:00
Raków Częstochowa
:
ŁKS Łódź
07.06.2020
12:30

Fortuna I Liga

Radomiak Radom
0:0
Odra Opole
04.06.2020
18:10
GKS Tychy
1:1
Zagłębie Sosnowiec
04.06.2020
20:40
Chrobry Głogów
1:0
GKS Bełchatów
05.06.2020
20:10
Stal Mielec
0:0
Puszcza Niepołomice
05.06.2020
17:40
Wigry Suwałki
1:1
Miedź Legnica
05.06.2020
15:30
Warta Poznań
:
Olimpia Grudziądz
06.06.2020
15:10
Podbeskidzie Bielsko Biała
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
06.06.2020
12:40
GKS Tychy
:
Chojniczanka Chojnice
07.06.2020
15:10
Zagłębie Sosnowiec
:
Stomil Olsztyn
07.06.2020
12:40
Sandecja Nowy Sącz
:
Radomiak Radom
07.06.2020
17:00
Odra Opole
:
GKS Jastrzębie
07.06.2020
17:00

II liga

Lech II Poznań
:
Pogoń Siedlce
06.06.2020
12:00
Górnik Łęczna
:
Stal Stalowa Wola
06.06.2020
 
Legionovia Legionowo
:
Elana Toruń
06.06.2020
16:00
Skra Częstochowa
:
GKS Katowice
07.06.2020
17:30
Stal Rzeszów
:
Widzew Łódź
07.06.2020
13:05
Błękitni Stargard
:
Znicz Pruszków
07.06.2020
16:00
Garbarnia Kraków
:
Górnik Polkowice
07.06.2020
16:00
Bytovia Bytów
:
Gryf Wejherowo
07.06.2020
18:00

III liga, grupa IV

Avia Świdnik
:
Hutnik Kraków
06.06.2020
11:00
Podhale Nowy Targ
:
Korona II Kielce
06.06.2020
17:30
Podlasie Biała Podlaska
:
Wisła Puławy
06.06.2020
17:30
Orlęta Radzyń Podlaski
:
Wisłoka Dębica
06.06.2020
17:30
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
Siarka Tarnobrzeg
06.06.2020
17:30
Motor Lublin
:
KSZO Ostrowiec Św.
06.06.2020
17:30
Stal Kraśnik
:
Hetman Zamość
06.06.2020
17:30
Wisła Sandomierz
:
Sokół Sieniawa
06.06.2020
17:30
Jutrzenka Giebułtów
:
Chełmianka Chełm
06.06.2020
17:30

IV liga (Kraków-Wadowice)

Słomniczanka Słomniki
:
Clepardia Kraków
06.06.2020
 
MKS Trzebinia
:
Beskid Andrychów
06.06.2020
11:00
Węgrzcanka Węgrzce Wlk
:
Cracovia II Kraków
06.06.2020
17:00
Wiślanie Jaśkowice
:
LKS Rajsko
06.06.2020
17:00
Wisła II Kraków
:
LKS Jawiszowice
06.06.2020
 
Unia Oświęcim
:
Orzeł Piaski Wielkie
06.06.2020
 
Dalin Myślenice
:
Czarni Staniątki
06.06.2020
17:00
Orzeł Ryczów
:
Pcimianka Pcim
06.06.2020
18:00
Sokół Kocmyrzów
:
Skawinka Skawina
06.06.2020
17:00

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Wierchy Rabka Zdrój
:
Poprad Rytro
06.06.2020
11:00
Wolania Wola Rzędzińska
:
Okocimski Brzesko
06.06.2020
18:00
Poprad Muszyna
:
BKS Bochnia
06.06.2020
16:00
Tarnovia Tarnów
:
Orkan Szczyrzyc
06.06.2020
17:00
Unia Tarnów
:
Limanovia Limanowa
06.06.2020
17:00
GKS Drwinia
:
Sandecja II Nowy Sącz
06.06.2020
16:00
Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
:
Glinik Gorlice
07.06.2020
11:00
Lubań Maniowy
:
Watra Białka Tatrzańska
07.06.2020
17:00

Makroregionalna Liga Juniorów U-19, gr.D

Resovia Rzeszów
:
Chełmianka Chełm
06.06.2020
13:00
Juventa Starachowice
:
Korona II
06.06.2020
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Garbarnia Kraków
06.06.2020
 
Orlęta R.P.
:
Siarka
06.06.2020
 

Małopolska Liga Juniorów

Tarnovia Tarnów
:
Dalin Myślenice
06.06.2020
 
Puszcza Niepołomice
:
Górnik Wieliczka
06.06.2020
 
Spartak S.
:
Dunajec Nowy Sącz
06.06.2020
 
BKS Bochnia
:
Profi Zielonki
06.06.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Limanovia Limanowa
06.06.2020
 
Unia Tarnów
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
06.06.2020
 
Orkan Raba Wyżna
:
Pcimianka Pcim
06.06.2020
 

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Dunajec Nowy Sącz
:
Podgórze Kraków
06.06.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Profi Zielonki
06.06.2020
 
Glinik Gorlice
:
Puszcza Niepołomice
06.06.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Sandecja Nowy Sącz
06.06.2020
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Unia Tarnów
:
Sandecja II Nowy Sącz
06.06.2020
10:00
Hejnał
:
Tarnovia Tarnów
06.06.2020
11:00
Górnik Wieliczka
:
Pcimianka
06.06.2020
 
Okocimski Brzesko
:
Podhale Nowy Targ
06.06.2020
 

I Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Dunajec Nowy Sącz
:
Unia Tarnów
06.06.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Unia Oświęcim
06.06.2020
 
Okocimski Brzesko
:
AP 21 Kraków
06.06.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Podhale Nowy Targ
06.06.2020
 

II Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Respect Szalowa
:
MOSiR Bochnia
06.06.2020
10:00
Okocimski Brzesko
:
Tarnovia Tarnów
06.06.2020
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Wisła Kraków
06.06.2020
 
Beskid A.
:
Raba Dobczyce
06.06.2020
 

I Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Kalwarianka
:
Okocimski Brzesko
06.06.2020
10:00
Tarnovia Tarnów
:
Cracovia Kraków
06.06.2020
10:00
Sandecja
:
Dunajec Nowy Sącz
06.06.2020
10:00
AS Progres Kraków
:
Wisła Kraków
07.06.2020
15:00

II Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Bronowianka
:
Podhale Nowy Targ
06.06.2020
10:00
TS Wisła I Kraków
:
Cracovia II
06.06.2020
 
Okocimski II
:
AP Progres Andrychów
06.06.2020
 
Limanovia Limanowa
:
Fablok Chrzanów
06.06.2020
 

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny