facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Filipek: Cel mam prosty. Develop to win!

Filipek: Cel mam prosty. Develop to win!

Moim rozmówcą dzisiaj jest świeżo upieczony opiekun rezerw Wisły Kraków- Adrian Filipek.

 

 

Z krótkiej rozmowy dowiecie się Państwo, o planach drużyny na nowy sezon o szczeblach dotychczasowej kariery Adriana oraz o wyzwaniach, jakie czekają rezerwy Białej Gwiazdy w zbliżających się rozgrywkach.


-Adrian, mianowanie na trenera zespołu rezerw to na pewno dla Ciebie duży sukces, ale również szansa pokazania się szerszemu gronu. Jak Ty to odbierasz?


Cieszę się, że ludzie, którzy decydują o sportowej wizji budowania Wisły docenili moją dotychczasową pracę i powierzyli mi między innymi prowadzenie drugiej drużyny. Nie traktuje tego w kategoriach szansy, a bardziej, jako kontynuację projektu rozwoju Akademii, wprowadzania młodych zawodników do pierwszego zespołu, a przede wszystkim pomocy zawodnikom stawania się krok po kroku lepszymi.


- Jak będzie funkcjonowała drużyna rezerw? Będziesz łączył pracę koordynatora działań sportowych w Akademii wraz z funkcją trenera?  To powinno mieć znaczenie, bo wiedza, którą posiadasz pozwoli na zoptymalizowanie Twoich działań i odpowiedni dobór zawodników.


Obecnie jestem członkiem sztabu pierwszej drużyny, pierwszym trenerem drugiego zespołu oraz pomagam od strony sportowej w piłce młodzieżowej. Będę odpowiadał za współpracę między trenerami oraz kontynuację tworzenia naszego szeroko pojętego modelu gry. W tym roku w piłce jedenastoosobowej stworzyliśmy kilkanaście dokumentów na kilkadziesiąt stron. Za progresje w piłce dziewięcio i siedmioosobowej odpowiada koordynator Łukasz Tomczyk, a za piłkę pięcioosobową Gerald Imiołek. Są to świetni specjaliści, z którymi, na co dzień współpracuję tak, aby trenerzy od najmłodszych do najstarszych grup edukowali piłkarsko zawodników według określonego modelu. Mając bardzo dobrych trenerów chcemy, aby zawodnicy w poszczególnych etapach uczyli się konkretnych umiejętności i nabywali konkretne kompetencję. Reasumując, chcemy stwarzać środowisko treningowe i psychospołeczne do jak najbardziej zoptymalizowanego rozwoju zawodników.  Jeżeli chodzi o moją pracę, jako trenera, to już w tamtym roku prowadziłem zajęcia indywidualne z młodymi zawodnikami pierwszej drużyny oraz uczestniczyłem w procesie treningowym naszego zespołu seniorskiego. Młodzi zawodnicy pierwszej drużyny są bardzo chętni do pracy i na pewno taki model współpracy będzie kontynuowany. Uważam, że daje to bardzo duże i wymierne korzyści. Jako trener zespołu rezerw będę miał do dyspozycji zawodników z pierwszej drużyny oraz w zależności od przeciwnika w IV lidze i CLJ zawodników z U18, CLJ U17 i CLJ U15. Będą oni tak dobierani, aby dany mecz był dla nich wyzwaniem, a przez wymagającą rywalizację meczową elementem rozwoju.-Twoja przygoda z Wisłą Kraków zaczęła się od sezonu 2015/16, kiedy to zostałeś asystentem trenera Michała Jani w drużynie z rocznika 2002. Kolejne sezony to samodzielna praca z tym rocznikiem. Można powiedzieć, że przeszedłeś kilka etapów a zwieńczeniem tej pracy jest właśnie trenowanie drużyny rezerw.

W momencie, kiedy zaczynałem pracę, jako trener piłki nożnej, postawiłem sobie za cel, aby przejść wszystkie etapy edukacji piłkarskiej zawodnika. Chciałem mieć pełen pogląd na każdy rok edukacji piłkarskiej. W Szkółce Piłkarskiej Borek Kraków miałem możliwość pracy ze skrzatami oraz żakami, w Pogoni Skotniki z orlikami oraz młodzikami. Pracę w Akademii Wisły zaproponował mi trener Dariusz Marzec, u którego byłem na stażu. Na samym początku pracowałem przy roczniku 2002, który należał wtedy do kategorii młodzika starszego i przez pół roku współpracowałem z Michałem Janią. Następnie, jako pierwszy trener przejąłem zespół U14 i to Michał pomagał mnie. Obecnie Michał w Wiśle prowadzi zespół U14 i staje się specjalistą w tej kategorii wiekowej, mając bardzo trudne warunki do pracy, ponieważ to on odpowiada za przejście zawodników z piłki dziewięcioosobowej do piłki jedenastoosobowej. W kolejnych latach byłem trenerem w kategoriach U15, U16 oraz U17, koordynatorem piłki jedenastoosobowej, koordynatorem ds. sportowych w piłce młodzieżowej oraz łącznikiem miedzy pierwszym zespołem a Akademią.


- Który rok Twojej pracy były najbardziej przełomowy?


Każdy rok pracy wyróżniał się inną specyfiką i charakterystyką. Trudno mi jednoznacznie powiedzieć, który rok był najważniejszy. Każdy przyniósł inne wyzwania i na innym polu mogłem się rozwijać. Bardzo ważne były dla mnie wyjazdy zagraniczne. Poznawałem specyfikę pracy indywidualnej w Liverpool FC, dzięki Bartkowi Kubicy mogłem być kilkukrotnie w Lizbonie i na przykładzie Benfiki zgłębiać periodyzację taktyczną i fundamenty gry. Z kolei przygotowanie fizyczne oraz tematykę taktyczną poszczególnych dni mikrocyklu wziąłem na warsztat w Atletico Madryt, a przygotowanie techniczne w Dynamie Kijów. Do tego doszła wiedza na temat periodyzacji taktycznej zdobyta w Szachtarze Donieck czy maksymalizacja wykorzystania warunków, jakie się posiada drużyna w stosunku do efektów w MSK Żilina.- Czy w prowadzonej przez Ciebie drużynie zobaczymy też zawodników właśnie z rocznika 2002? Czy mamy w tym roczniku przyszłych reprezentantów pierwszej drużyny?

Kilku zawodników z rocznika 2002 było już na treningach w pierwszy zespole. Byli to między innymi Michał Kot, Jakub Zima, Kacper Wydra czy ostatnio Wiktor Szywacz. Z kolei Patryk Pischinger czy Sławomir Chmiel grali nawet w sparingach.
Jeżeli zawodnicy z rocznika 2002 będą zasługiwać swoim poziomem gry na występy w drugiej drużynie i będą na to gotowi fizycznie i mentalnie, to na pewno będą dostawać szansę. To samo mogę powiedzieć o każdym innym zawodniku z pozostałych roczników grających w Wiśle Kraków.


- Jak będzie się prezentował sztab szkoleniowy drużyny rezerw? Kto oprócz Ciebie będzie należał do sztabu?Sztab szkoleniowy oprócz mnie będzie się składał z drugiego trenera, fizjoterapeuty, trenera bramkarzy, team managera oraz prawdopodobnie analityka.


-Reaktywowanie rezerw to dobry kierunek przede wszystkim dla zawodników, którzy coraz odważniej pukają do bram pierwszego zespołu, ale brakuje im ogrania jak m.in. Szot czy Buksa, ale też okazja posmakowania dorosłej piłki na wyższym poziomie niż CLJ.


Z mojego punktu widzenia poziom CLJ U18 można porównać do pogranicza IV i III ligi. Uważam jednak, że gra z seniorami to gra z dojrzałym i ukształtowanym już zawodnikiem. Znajdziemy tam graczy z przeszłością w wyższych ligach z ogromnym doświadczeniem, zawodników świadomych z punktu widzenia taktycznego oraz fizycznego. Będzie to niewątpliwie okazja dla naszych zawodników z rocznika 2001 oraz kategorii juniorskich na przetarcie się w piłce seniorskiej. Jest to bezcenne doświadczenie, które nasi piłkarze mogą zacząć zbierać odpowiednio wcześnie.


-Czy plany treningowe, ewentualne doskonalenie taktyk czy boiskowych zachowań będzie skoordynowane z pierwszą drużyną?


W Wiśle Kraków plan treningowy zespołów młodzieżowych jest ukierunkowany na rozwój jednostki, natomiast w piłce seniorskiej na zwyciężanie w każdym kolejnym meczu. Wszystko, co stworzyłem, jako koordynator było konsultowane z trenerem Stolarczykiem oraz przedyskutowane z ówczesnym dyrektorem sportowym Arkadiuszem Głowackim oraz Dyrektorem Akademii Rafałem Wisłockim. Moim celem było stworzenie planu działania na lata, oczywiście cały czas analizując potrzeby i lekko go modyfikując. Chciałem, abyśmy, jako Wisła mieli pewne wytyczne tak, żeby dać trenerom narzędzia do działania, wykorzystując ich doświadczenie, oryginalności i sposób patrzenia na piłkę i życie.

W związku z tym ustaliliśmy, że pewne aspekty są takie same we wszystkich kategoriach wiekowych, łącznie z pierwszą drużyną, która na szczęście dla nas w podobny sposób prowadzi walkę sportową w momencie obrony. Jeżeli chodzi o atak, tutaj pojawiają się pewne normy zachowań zawodników na boisku, aczkolwiek chcemy, aby trenerzy wykorzystywali pełen potencjał swoich zawodników i bardziej skupiali się na uwypuklaniu zalet konkretnych zawodników, grup zawodników czy drużyny, a nie wtłaczaniu wszystkich w sztywne ramy.


-Jaki już jesteśmy przy treningach. Kiedy rezerwy Białej Gwiazdy rozpoczynają przygotowania do sezonu, macie już jakąś listę sparingpartnerów?


Przygotowania będą skorelowane z przygotowaniami pierwszej drużyny oraz drużyn młodzieżowych.


-Jaki cel stawiacie sobie na pierwszy sezon? Czekają nas Derby, ciekawe spotkania z drużynami, które w IV lidze są już od dawna i prezentują przyzwoity futbol.


Cel mam prosty. Develop to win. W procesie treningowym pragniemy rozwijać jednostki tak, aby drużyna grała efektowny i efektywny futbol. Chcemy dobrze grać i wygrywać.
Moje drużyny zawsze grały o zwycięstwo i to się na ten moment nie zmieniło. Jestem fanem rozwijania zawodników i uważam, że oba cele mogą iść ze sobą w parze.


- Piłka młodzieżowa w Polsce w końcu zaczyna być zauważalna. Przykład dobrze działającej Akademii Lecha Poznań czy Zagłębia Lubin pokazuje, że warto iść drogą rozwoju młodych zawodników, którzy z biegiem czasu mogą stanowić o sile pierwszej drużyny, ale też być dla klubu dość sporym zastrzykiem finansowym. Widać, że w Krakowie też chcą iść tą drogą.


Tak. Myślę, że Wisła Kraków staje się miejscem, gdzie zawodnicy, jeżeli tylko będą mieli talent, będą mądrze i ciężko pracować, to będą się rozwijać i dostaną przepustkę do wielkiej piłki. Chcemy im stworzyć jak najlepsze środowisko do pracy, pomimo skromnych warunków i wielu - jakby to nazwać - wyzwań i niedogodności. Polityka klubu się zmienia.

Chcę dawać szansę młodym, zdolnym i pracowitym zawodnikom niezależnie od rocznika, w którym się urodzili. Klub zapewnia zawodnikom możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Trenerzy dbają o kompleksowy ich rozwój, a dodatkowo mają wsparcie od trenerów motoryki, psychologów, fizjoterapeutów, są organizowane treningi indywidualne, treningi pozycyjne, analizy indywidualne, zespołowe, projekt Wisła Youth Elite, gdzie ponad 20 trenerów prowadzi podobną liczbę zawodników. Zyskują oni możliwość treningu z pierwszą drużyną. Z kolei szkoleniowcy ze sztabu pierwszej drużyny oglądają mecze drużyn młodzieżowych - pierwszy trener angażuje się i interesuje się najzdolniejszymi zawodnikami oraz życiem całej Akademii, nad którą czuwają niesamowicie oddani sprawie Rafał Wisłocki, Mateusz Kostecki oraz Piotr Truchlewski.- Gdzie drużyna rezerw będzie rozgrywała swoje spotkania? Myślenice, Zabierzów czy może te ciekawsze spotkania na głównym stadionie przy Reymonta?Praktycznie tylko dogranie ostatnich szczegółów i podpisanie umowy dzieli nas od podpisania umowy. Ze względu na toczący się rozmowy, nie mogą zdradzić nic więcej.  Powiem tylko, że kibice Wisły Kraków, piłki nożnej oraz piłki młodzieżowej na pewno będą zadowoleni. Rozmawiał: Michał Natkaniec

Źródło: Michał Natkaniec

Dodano: 2019-07-03 10:24:33


Zobacz też: IV liga (Kraków-Wadowice)

Wisła Kraków  Wisła II Kraków 

Komentarze


II Liga Futsalu Kobiet, gr. małopolska

Wierzbowianka II Wierzbno
:
AZS AGH Kraków
22.01.2020
21:15

I Halowa Liga Oldbojów (Kraków)

Strzelcy
:
Wieczysta Kraków
24.01.2020
19:30
Clepardia Kraków
:
Grębałowianka Kraków
24.01.2020
19:30
Prokocim Kraków
:
Orzeł Piaski Wielkie
24.01.2020
20:30
Wisła Kraków
:
Dąbski
24.01.2020
20:30
Hutnik Kraków
:
Garbarnia Kraków
24.01.2020
21:30
Opatkowianka Opatkowice
:
Cracovia Kraków
24.01.2020
21:30