facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Dąbrowski: Zaszczepić w dzieciakach gen sportowca

Dąbrowski: Zaszczepić w dzieciakach gen sportowca

Powoli wygasają emocje związane z wielkim turniejem Real Construct Cup w Miechowie. My jednak pobudzamy jeszcze temat rozmową z Kamilem Dąbrowskim, założycielem AP Champions Miechów i organizatorem wspomnianego turnieju.

 

 

- Witaj, rozmawiamy kilka dni po zakończeniu Real-Construct Cup w Miechowie. To było wielkie przedsięwzięcie, wielkie wyzwanie także dla Ciebie. Czy największe w Twojej dotychczasowej przygodzie z pracą trenerską? Jaki czeka los Real-Construct Cup, czy jest szansa by impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz?
 
- Cześć, faktycznie Real-Construct Cup wraz z piknikiem militarnym i akcją charytatywną na rzecz Kasi to największe wydarzenie jakie do tej pory organizowaliśmy, świadomie mówię organizowaliśmy ponieważ ja jestem pomysłodawcą a w realizację całego projektu zaangażowała się spora liczba ludzi związanych mniej lub bardziej z Akademią Piłkarską Champions Miechów.. Chcielibyśmy  aby turniej był wydarzeniem cyklicznym i dołożymy wszelkich starań żeby tak się stało. Oczywiście wiele zależy od tego czy firma Real Construct ponownie będzie chciała z nami współpracować. 
 
- To, że nie jesteś trenerem pasywnym, wiemy nie od dziś. Organizacja turniejów piłkarskich nie jest Ci obca ale Real Construct Cup spowodowała, że o Akademii Piłkarskiej Champions zrobiło się naprawdę głośno. Dotarłeś do czołowych ludzi życia publicznego w Polsce. Opowiedz o kulisach organizacji turnieju, o tym w jaki sposób zdobywałeś wsparcie, patronaty honorowe tak ważnych osobistości oraz gadżety od najlepszych polskich sportowców. Jak udało Ci się zgromadzić tak liczną "armię" wojskowych na boisku Pogoni Miechów?
 
- Tak naprawdę w każdym aspekcie organizacji ktoś mi pomagał. Finansowo bardzo mocno wsparła nas firma Real Construct z którą podpisaliśmy umowę sponsorską dzięki której firma została sponsorem tytularnym turnieju a my mieliśmy fundusze na nagrody dla naszych piłkarzy - w tę sprawę mocno zaangażował się Adam Mruk. Stadion oraz obiekty klubowe udostępnił Urząd Gminy i Miasta Miechów. W uzyskaniu patronatu Wojewody Małopolskiego wsparcia merytorycznego udzielił nam Igor Solarz (brat przyjaciela), natomiast przy patronacie PZPN-u pomagali Kamil Tybor (redaktor naczelny iGol.pl) oraz Michał Tofilski (główny prezes Akademii Piłkarskiej Champions). Piknik militarny w ogóle by się nie odbył gdyby nie Iwona Krawiec, to Iwona była pomysłodawczynią a także ona zajmowała się kontaktem z jednostkami oraz sprawami organizacyjnymi tej części naszego wydarzenia. Można powiedzieć, że ja tylko pisałem oficjalne pisma i je wysyłałem a z biegiem czasu coraz więcej odpowiedzi było pozytywnych, kiedy pisaliśmy do Ministerstwa Obrony Narodowej mieliśmy już potwierdzony patronat Wojewody Małopolskiego - Piotra Ćwika oraz kilku jednostek, co pomogło w ocenie naszego wniosku i ostatecznie turniej oraz piknik patronatem honorowym objął Minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak. Zbiórka gadżetów pokazała jak fantastyczni są ludzie których znam dłużej bądź dopiero poznałem. Tylko dwa gadżety były bezpośrednio ode mnie resztę rzeczy przekazali moim znajomi bądź znajomi znajomych. Pewnego dnia otworzyłem listę znajomych na FB i zacząłem pisać do różnych osób. Nie chciałbym kogoś pominąć dlatego nie będę wymieniał nikogo z osobna tylko serdecznie dziękuję każdemu kto przekazał nam coś na licytację.
 
- Jak zrodziła się idea tego turnieju? To prawda, że za realizację tego projektu zabrałeś się całkowicie spontanicznie? Czy w trakcie organizacji imprezy były momenty zwątpienia? Zwątpienia w to, że event zyskał rozmach, który może przekroczyć Twoje możliwości?
 
Do tej pory jako Akademia od roku 2015 zorganizowaliśmy 4 turnieje halowe, natomiast pomysł na turniej na boisku powstał w połowie roku 2018 więc trochę za późno żeby zrobić go jeszcze w tamtym roku dlatego stwierdziłem że Akademia w roku 2019 zorganizuje spore wydarzenie a my mamy cały rok żeby wszystko dobrze wyglądało. Pod koniec roku 2018 otrzymałem rękawice Wojciecha Szczęsnego i wtedy pomyślałem że podczas turnieju można zorganizować akcję charytatywną. Totalnie spontaniczny był natomiast pomysł dołączenia do całego wydarzenia pikniku militarnego ponieważ powstał on pod koniec czerwca tego roku a my mieliśmy tylko 2 miesiące żeby coś z tego wyszło. Małe zwątpienie pojawiło się pod koniec lipca ponieważ nie mieliśmy żadnej odpowiedzi z jednostek wojskowych a obowiązków było coraz więcej. Jednak wzięliśmy się mocno do pracy i zwątpienie zastąpiła determinacja. Planowo w niedzielę miało być 21 drużyn czyli około 200 dzieci, 6 jednostek wojskowych, catering, atrakcje dla dzieci, licytacje, grupy rekonstrukcyjne - nie bałem się że mnie to przerośnie ponieważ wiedziałem że Rodzice zawodników z Akademii, trenerzy, moja rodzina i moi znajomi pomogą mi w wielu sprawach i wezmą na siebie część odpowiedzialności. Z tyłu głowy zawsze miałem, że robimy wydarzenie tak duże z jakim jeszcze osobiście się nie mierzyłem ale z opinii jakie słyszę daliśmy radę więc wyszło na to że moje i nasze możliwości się zwiększyły.
 
- Czy wiadomo już jakie środki, lub jakiego rzędu kwotę udało się zebrać na rzecz chorej Kasi Doniec, osoby której całe to wydarzenie było tak naprawdę poświęcone? Czy i gdzie ew. można licytować przedmioty?
 
- Zebraliśmy 15851,97 zł, jest to kwota która zawiera w sobie zbiórkę do puszek podczas wydarzenia, licytacje z niedzieli oraz licytacje z naszego profilu na FB. Licytacje już się zakończyły i podjęliśmy decyzję, że te kilka rzeczy których nie udało nam się wylicytować w tym roku poczekają na przyszły rok. Pomagać Kasi można cały czas poprzez fundację, https://dzieciom.pl/podopieczni/1673, pod tym linkiem znajdą Państwo wszelkie informacje.
 
- Cofnijmy się nieco w czasie. Kiedy powstała Akademia Piłkarska Champions? Z czyjej inicjatywy i czyimi "rękoma" została założona? Czy celem tej Akademii było tylko pobudzenie lokalnej społeczności do aktywizowania fizycznie młodych, potencjalnych sportowców?
 
- Akademia Piłkarska Champions Miechów czyli nasz miechowski oddział powstał w we wrześniu 2014 roku. Akademia powstała z mojej inicjatywy. W 2014 roku kończyłem studia na AWF Kraków i chciałem w Miechowie stworzyć miejsce dla najmłodszych dzieci w którym będą mogły się rozwijać i czuć swobodnie. Jesteśmy częścią Stowarzyszenia “Akademia Piłkarska Champions” które wywodzi się ze śląska. Pracujemy z dzieciakami od 4 do 12 roku życia, jednak myślimy o prowadzeniu także starszych grup. Ważna dla mnie jako koordynatora miechowskiego oddziału jest cierpliwość i oddanie zawodnikom jak największej odpowiedzialności. W Polsce chyba ogólnie tej cierpliwości w piłce nożnej brakuje, wszystko chcemy mieć na już, nie ważne jakim kosztem, tyczy się to piłki dziecięcej, młodzieżowej i seniorskiej. Więc naszym głównym celem jest spokojny i ogólny rozwój, jeśli uda nam się zaszczepić w dzieciakach gen sportowca to już odniesiemy sukces, dodatkowo damy każdemu z nich profesjonalny trening i spróbujemy pokazać że warto jest być fajnym dzieciakiem/człowiekiem. Może ktoś z Miechowa zostanie piłkarzem (i tego życzę każdemu z naszych zawodników) a może ktoś zostanie trenerem, fizjoterapeutą, sędzią, analitykiem, dziennikarzem bądź w inny sposób będzie pracował w ogólnie pojętym sporcie a może po prostu swój wolny czas będzie lubił spędzać aktywnie - każda z tych opcji będzie pozytywna a my dołożymy do tego coś od siebie.
 
- Czy Kamil Dąbrowski to trener młodzieży z powołania? Na boisku można odnieść wrażenie że tak, a jak ta kwestia wygląda w Twoim mniemaniu? Czy dopuszczasz zmianę kategorii wiekowej na seniorską w przyszłości?
 
- Słowo powołanie trochę mi tutaj nie pasuje, powiedziałbym że trener z pasją do tego sportu. Jestem trenerem dzieci, kibicem i w wolnych chwilach których jest coraz mniej sam wychodzę na boisko pokopać piłkę. Ten sport to część mojego życia i nie raz słyszę w domu że “chyba nawet najważniejsza”. Mogę się przyznać, że mam za sobą przygodę z byciem trenerem drużyny seniorów, jeszcze na studiach byłem zawodnikiem jednego z klubów w powiecie miechowskim i po rundzie jesiennej klub szukał trenera a ja wtedy zaczynałem interesować się “trenerką”. Koledzy z szatni chcieli żebym to ja prowadził tę drużynę a władze klubu się na to zgodziły. Byłem grającym trenerem i prawie najmłodszym zawodnikiem w szatni, jesień skończyliśmy na 5 miejscu a cały sezon na 1 i udało się zrobić historyczny awans z B do A klasy. Szczerze powiem że praca z dziećmi jest bardziej wdzięczna i nie niesie ze sobą tyle presji, na tę chwilę nie myślę o pracy z seniorami ale wszystko się może zdarzyć.
 
- Czy AP Champions można porównać do jakiejś innej szkółki, klubu funkcjonującego w Małopolsce? Czy jest to twór w pewnym sensie wyjątkowy? Pytam między innymi ze względu na kilka oddziałów AP Champions powstających w innych miastach. Jak powstają te oddziały? Kto ich powstawanie inicjuje?
 
- Moim zdaniem AP Champions nie można porównać do innych klubów w Polsce ponieważ działa na własnych strukturach i pracuje według własnego autorskiego planu szkolenia. Akademia działa w oparciu o 4 filary: jednolity plan pracy we wszystkich oddziałach, proces selekcji wewnętrznej (odpowiedni przydział do grup a nie odrzucanie dzieci), indywidualne podejście do każdego dziecka oraz budowanie świadomości rodzicielskiej. Champions jest wyjątkowy chociażby pod względem tego że pod jednym szyldem zrzesza ponad 60 oddziałów w całej Polsce. Każdy może założyć oddział AP Champions wystarczy tylko wysłać CV a wszelkie informacje można znaleźć tutaj: https://www.tuzaczynasiefutbol.pl/pl/56,kariera.html. Po wysłaniu CV koordynatorzy skontaktują się z każdym i zaczną rozmawiać o wszelkich ważnych sprawach.
 
- Ilu młodych piłkarzy aktualnie zrzesza Akademia Piłkarska Champions w Miechowie? Czy są jakieś dane ilu ludzi gra w piłkę także w waszych oddziałach? Jakie są plany dalszej działalności AP Champions. Opierać się one będą na dopieszczaniu tego co już udało się osiągnąć? Czy może są jakieś plany dalszego rozwoju? Jeśli tak to w jakiej materii, jakie są dalekosiężne cele Waszej akademii?
 
- Miechów to w tej chwili 105 zawodników podzielonych na 7 grup. Pod koniec września planujemy otworzyć minimum jedną nową grupę w której trenować będzie maksymalnie 15 dzieciaków więc może nas być 120 co po pięciu latach uważam że ogromny sukces. We wszystkich oddziałach AP Champions w Polsce jest ponad 2500 zawodników. Champions chce otwierać kolejne oddziały na terenie całej Polski i mocno rozwijać te które już istnieją. Jest pewna ilość oddziałów które grają już w ligach wojewódzkich czy to orlików czy młodzików, niektóre zgłosiły się do certyfikacji PZPN więc rozwój każdego oddziału jest bardzo istotny. Pomaga w tym własny plan szkolenia, sztab ludzi pracujący w dziale szkolenia i marketingu oraz wiele pomocy merytorycznych jakie otrzymuje każdy trener. AP Champions jest organizatorem międzynarodowej konferencji piłkarskiej dla trenerów więc rozwój wiedzy i umiejętności każdego trenera to kolejny bardzo ważny aspekt. Ciężko wypowiadać mi się za całą Akademię w temacie dalekosiężnych planów ale sądzę, że planowane są staże trenerskie, kolejna konferencja, coraz więcej drużyn w coraz wyższych ligach młodzieżowych oraz jak każdy klub Akademia chciałaby mieć swoją bazę treningową ale na każdy potrzebuje czasu i pieniędzy albo pieniędzy i pieniędzy.
 
- Czego życzyć Kamilowi Dąbrowskiemu? I osobno całej społeczności AP Champions?
 
- Kamil Dąbrowski potrzebuje więcej wolnego czasu dla rodziny a także cierpliwości  w życiu codziennym oraz w dążeniu do celu i dodatkowych możliwości rozwoju. AP Champions Miechów - jeszcze więcej młodych zawodników i zawodniczek, jeszcze większego zaufania od rodziców, udanego nowego naboru we wrześniu i własnego obiektu sportowego w przyszłości.


-[REAL CONSTRUCT CUP - OPIS I ZDJĘCIA

 
 
 

Źródło: Rozmawiał: Piotr Kwiecień

Dodano: 2019-09-02 13:21:21


wywiad  Champions Miechów  AP Champions  Dąbrowski 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Zagłębie Lubin
:
Wisła Płock
10.07.2020
18:00
Górnik Zabrze
:
Raków Częstochowa
10.07.2020
20:30
Arka Gdynia
:
ŁKS Łódź
11.07.2020
15:00
Legia Warszawa
:
Cracovia Kraków
11.07.2020
17:30
Wisła Kraków
:
Korona Kielce
11.07.2020
20:00
Śląsk Wrocław
:
Pogoń Szczecin
12.07.2020
12:30
Piast Gliwice
:
Jagiellonia Białystok
12.07.2020
15:00
Lech Poznań
:
Lechia Gdańsk
12.07.2020
17:30

Fortuna I Liga

Odra Opole
:
Wigry Suwałki
11.07.2020
 
GKS Tychy
:
Puszcza Niepołomice
11.07.2020
 
Stomil Olsztyn
:
Miedź Legnica
11.07.2020
 
Sandecja Nowy Sącz
:
Stal Mielec
11.07.2020
 
Chojniczanka Chojnice
:
Chrobry Głogów
11.07.2020
 
Zagłębie Sosnowiec
:
Warta Poznań
11.07.2020
 
Radomiak Radom
:
Olimpia Grudziądz
11.07.2020
 
GKS Jastrzębie
:
Podbeskidzie Bielsko Biała
11.07.2020
 
GKS Bełchatów
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
11.07.2020
 

II liga

Błękitni Stargard
:
Stal Rzeszów
11.07.2020
17:00
Bytovia Bytów
:
Legionovia Legionowo
11.07.2020
18:00
Stal Stalowa Wola
:
Elana Toruń
11.07.2020
 
GKS Katowice
:
Widzew Łódź
11.07.2020
18:00
Resovia Rzeszów
:
Górnik Polkowice
11.07.2020
17:00
Górnik Łęczna
:
Pogoń Siedlce
11.07.2020
 
Znicz Pruszków
:
Lech II Poznań
11.07.2020
 
Gryf Wejherowo
:
Garbarnia Kraków
12.07.2020
15:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny