W hicie zwycięża Złomex Branice (foto/video)

W niedzielnym hicie kolejki Piast Łapanów na własnym terenie zmierzył się z walczącym o najwyższe cele Złomexem Branice. Mecz na szczycie okazał się być jednak jednostronnym widowiskiem, a przyjezdni dali solidną lekcję gospodarzom pokonując ich aż 5:0.

Mocno zmotywowana drużyna Tomasza Kępskiego niewiele po pierwszym gwizdku arbitra mogła rozpocząć starcie w Łapanowie od szybkiego gola, ale Kamil Stawiarski tylko uderzył w słupek z ostrego kąta. Na szczęście większą precyzją wykazał się jego kolega z zespołu. Grzegorz Biernacik spokojnie ułożył sobie piłkę i umieścił piłkę w siatce zza jedenastego metra, czym otworzył worek z bramkami. Goście chcieli pójść za ciosem, lecz za pierwszym razem im się to nie udało. Po niskiej wrzutce Biernacika do bramki gospodarzy próbował wjechać z piłką Krystian Stanecki, ale golkiper cudem zdołał wypluć futbolówkę na rzut rożny. W dwunastej minucie było już pewne, że ekipa z Branic nie wyobraża sobie innego rezultatu na tym stadionie niż zwycięstwo. Tomasz Dudek precyzyjnym strzałem obok muru umieścił piłkę w dolnym rogu siatki. Ten sam zawodnik mógł błyskawicznie kolejny raz zapisać się w protokole meczowym złotymi zgłoskami, lecz próba z prawego sektora zatrzymała się na bocznej siatce. Po natarciu Złomexu, do głosu na moment doszli gospodarze. Niestety ani Grzegorz Płachta, ani Mateusz Trybuła, choć mieli całkiem klarowne sytuacje, nie zdołali złapać kontaktu z posiadającą dwubramkową przewagę drużyną. Po chwili jednak Złomex wrócił do głosu, lecz Biernacik zmarnował bardzo dogodną sytuację celując wysoko nad poprzeczką. W 39. minucie doszło do dość kontrowersyjnej sytuacji. Arbiter główny najpierw wskazał na wapno pokazując żółtą kartkę Tomaszowi Makowskiemu za przewinienie w obrębie pola karnego, a następnie, po konsultacji z sędzią asystentem zdecydował się zmienić decyzję. W związku z tym 35-latek obejrzał czerwoną kartkę i Złomex musiał kończyć mecz w dziesiątkę. Rozmowa z liniowym spowodowała również zmianę sposobu wznowienia gry. Gospodarze musieli obejść się smakiem i zadowolić jedynie rzutem wolnym, a nie karnym.  Stały fragment gry wykonywany przez Jarosława Krzaka również nie dał ekipie Łukasza Zająca upragnionego trafienia. Łapanowscy piłkarze mogli jeszcze zdobyć gola do szatni, lecz Łukasz Szymski obronił strzał głową z bliskiej odległości.

-[FOTOGALERIA PRZEMYSŁAWA MARCZEWSKIEGO

W przerwie doszło do roszad z obu stron. Piłkarze Łukasza Zająca chcieli wykorzystać grę w przewadze i doprowadzić do wyrównania. Chwilę po zmianie stron potężny strzał z kilku metrów oddał Mateusz Trybuła. Szymski musiał wykazać się nie lada refleksem w tej sytuacji. Przez kolejne minuty wydawało się, że Piast wziął się w garść i zaraz kwestia wyniku będzie sprawą otwartą. Dogonienie wyniku przerosło jednak Krzaka oraz Banasia. W 61. minucie jak po swoje ruszyli braniczanie. Po niezłej akcji ofensywnej Biernacik zdobył trzeciego gola w tym spotkaniu pakując wyplutą przez Jakuba Babrala piłkę do siatki z bliskiej odległości. Chwilę później przyjezdni mieli już czterobramkową przewagę. Tomasz Dudek, podobnie jak Biernacik, ustrzelił dublet w starciu z Piastem. 24-latek sprytnie wymanewrował defensywę gospodarzy i zakończył rajd golem obnażając mankamenty rywali. W 80. minucie ekipa z Łapanowa dostała kolejny dar od losu. Arbiter po faulu Tomasza Sikory na Michale Świątko podyktował rzut karny. Do jedenastki podszedł Krzak, ale Szymski wyczuł intencje rywala i właściwie bez problemu wyłapał futbolówkę. Strzelec pierwszej i trzeciej bramki dla Złomexu dwukrotnie stawał przed szansą skompletowania hat-tricka. W każdej z prób oddawał jednak strzały obok bramki strzeżonej przez Babrala. Chociaż snajperowi nie udało się podwyższyć wyniku, to zdołał to zrobić wprowadzony kilkadziesiąt sekund wcześniej Paweł Calik. Rosły 34-latek w końcówce meczu wyskoczył najwyżej spośród graczy będących w polu bramkowym i po wrzutce z rzutu rożnego wpakował ostatniego gola w tym meczu.

Zawodnicy Złomexu Branice mogli z powodzeniem zadedykować to zwycięstwo zmarłemu prezesowi Markowi Dudkowi, którego pamięć wspólnie z graczami Piasta Łapanów uczcili minutą ciszy przed rozpoczęciem spotkania. Wygrana dała przyjezdnym upragnione trzy punkty i fotel wicelidera. W następnej kolejce podopieczni Tomasza Kępskiego podejmować będą u siebie niepokonaną do tej pory Nadwiślankę Nowe Brzesko, a ekipa Łukasza Zająca pojedzie do Niegowici gdzie zmierzy się z Zielonymi.

FUTMAL MVP dla Tomasza Dudka ze Złomexu Branice. 24-latek był siłą napędową zespołu z Branic. Swoją zwinnością i sprytem stwarzał sytuacje kolegom. Ponadto dwukrotnie wpisał się na listę strzelców, czym walnie przyczynił się do wysokiego zwycięstwa w niedzielnym meczu z Piastem Łapanów.

Klasa A (Wieliczka), 27.10.2019
Piast Łapanów - Złomex Branice 0:5 (0:2)
Biernacik 8, 61, Dudek 12, 64, Calik 88

Sędziowie: Jan Dzik, Marcin Rusinek, Kamil Kłapa (Kraków)
Żółte kartki: Machaj, Krzak, Banaś, Wojewoda - Dudek, Wełna
Czerwona kartka: Makowski 40
Piast Łapanów: Babral - Banaś, Świątko, Kasprzyk, Płachta Grzegorz (75. Płachta Piotr), Śliwa (46. Kaciczak), Krzak, Górka, Machaj (78. Skimina), Trybuła, Kuchnik (60. Wojewoda)
Złomex Branice: Szymski - Kudelski (87. Calik), Kwolek, Makowski, Sikora, Marut (85. Trzeciak), Dudek, Biernacik, Dziwiszewski (80. Cichoń), Stawiarski, Stanecki (46. Wełna)

Łukasz Zając (Piast Łapanów): - Dzisiaj przeciwnik pokazał dużo jakości, obnażył wszystkie nasze słabości. Zbyt szybko straciliśmy te dwie bramki i to one ustawiły mecz. To jest bardzo dojrzała drużyna i, tak jak powiedziałem w szatni, zasłużenie wygrała, bo swoim poziomem jest ponad A-klasę. Porażka 0:5 i to na własnym terenie boli, ale przyjmujemy to na klatę. Taki jest sport, zatem będziemy walczyć do końca. Przed nami dwie kolejki, które będą miały kluczowe znaczenie. Szacunek dla tego zespołu. Mimo braku wzmocnień i absencji kluczowego napastnika na pięć kolejek ta drużyna liczy się w lidze. Mamy wspólne plany i aspiracje z chłopakami. Branice pokazały klasę i należy im pogratulować. Uważam, iż czasem nawet trudniej gra się przeciwko dziesięciu zawodnikom. Mieliśmy taki mecz w Kokotowie, gdzie to my kończyliśmy mecz w osłabieniu, a mimo tego odwróciliśmy losy spotkania. Tutaj byłem pewien, że tak zorganizowany zespół jak Złomex udźwignie ten ciężar. Wielkie brawa dla Tomka Dudka. To jest zawodnik, który robi różnicę i spokojnie poradziłby sobie w ekipach czwarto czy nawet trzecioligowych. Nie jest łatwo przeciwstawić się jakości w Branicach. Dzisiaj nic nam nie chciało wpaść. Nawet ten niewykorzystany rzut karny pokazał, że szczęście nie było po naszej stronie. Moim zdaniem Złomex spędzi zimę na fotelu lidera.

Tomasz Kępski (Złomex Branice): - Wynik może nieco zacierać obraz gry, bo tak naprawdę było bardzo dużo walki, zaangażowania z obu stron. To trudny teren z małym i niezbyt równym boiskiem. Piast zagrywał długie piłki z autów. Obserwowałem ich pod wieloma aspektami i byliśmy przygotowani na ich stałe fragmenty gry. Gdybyśmy byli nieco bardziej skuteczni, to skończylibyśmy ten mecz wyższym wynikiem. Nie ma jednak co narzekać, bo cieszy nas ta wygrana. Gratuluję chłopakom, gdyż zagrali fantastyczny mecz. Życzyłbym sobie jak najwięcej takich spotkań w naszym wykonaniu. Po czerwonej kartce nakazałem zawodnikom przejście do ustawienia 4-4-1, w którym konsekwentnie będziemy przesuwać. Nie traciłem wiary ani na chwilę. Mielibyśmy większe problemy, gdybyśmy grali na większej murawie. Jestem bardzo zadowolony z rozmowy w przerwie, bo piłkarze zrealizowali wszystkie założenia i dołożyli trzy trafienia. Z optymizmem zapatruję się na kolejne spotkania. W następnym zmierzymy się z Nadwiślanką. To drużyna nastawiona na grę piłką, jest mniej ukierunkowana na pojedynki siłowe. To będzie ciekawe widowisko i jednocześnie pokaz naszej dyspozycji. Jesteśmy w stanie powalczyć z tym zespołem.