facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Żabicki: Naszym celem jest górna połowa tabeli!

Żabicki: Naszym celem jest górna połowa tabeli!

Zapraszam do wywiadu z Pawłem Żabickim. Prezesem Klubu Sportowego Wiarusy Igołomia, który stanowisko to dzierży od dobrych paru lat.

 

 

Człowiek orkiestra, jak można śmiało o nim powiedzieć,  za kadencji którego w Klubie z Igołomii zmieniło się bardzo wiele na plus. Zapytam Pawła o obecne funkcjonowanie Klubu, poproszę o podsumowanie jesieni w wykonaniu piłkarzy, oraz planach na piłkarską wiosnę w Wiarusach.


-Cześć Paweł. Jak ocenisz rundę jesienną w wykonaniu zawodników Wiarusów? Zajęliście siódmą lokatę, ze stratą pięciu punktów do trzeciego w tabeli Orła Myślenice i dość bezpieczną przewagą nad drużynami z dolnej części tabeli.

-Bez wątpienia to była bardzo dobra runda. Do szóstej kolejki byliśmy niepokonaną drużyną, aż w końcu Krzysiek Mastalerz i jego ekipa zafundowali nam zimny prysznic. Mieliśmy w tej rundzie dwie passy, pierwsza ta dobra pięciu meczy bez porażki oraz druga gorsza pięciu porażek z rzędu. Ta druga passa wynikła głównie z faktu, iż mamy wąską kadrę, a w tym okresie nałożyły się nam absencje ważnych zawodników, co przełożyło się na wyniki drużyny.

To, co mnie cieszy to fakt, iż praktycznie ta sama kadrowo drużyna w tej rundzie zgromadziła o osiem punktów więcej niż rok temu, kiedy to byliśmy beniaminkiem. To pokazuje jak chłopaki się rozwijają pod okiem trenera Siwka. To jest bardzo budujące.

- Grupa III Klasy Okręgowej, w której występujecie, jest w tym jak też ubiegłym sezonie bardzo wyrównana. Jak Ty to widzisz z perspektywy pozycji Prezesa, jak też wyników które pokazuje tabela?

-W tym roku liga jest bardziej wyrównana i mam wrażenie, że poziom jest wyższy. Tym bardziej cieszy fakt, iż udało się nam zgromadzić o osiem punktów więcej, a przecież przy odrobinie szczęścia mogłoby ich być kilka więcej. To prawda, liga jest bardzo wyrównana, każdy z każdym może wygrać.

-Jakie plany w Wiarusach na okres zimowy? Jak będą wyglądały same przygotowania oraz mecze sparingowe?

-To będzie spokojna zima, pierwsza taka od wielu lat. Naszym celem jest górna połowa tabeli. Pamiętajmy, że jest to nasz dopiero drugi sezon w Klasie Okręgowej po powrocie i bardzo szanujemy zgromadzone osiemnaście punktów. Wiślanka i Śledziejowice stoczą bój o awans, a nam pozostaje walka o górną połówkę w tej rundzie, mam nadzieję, że nie będzie nam grozić walka o utrzymanie i będzie to spokojna runda, ale grać będziemy w każdym meczu o zwycięstwo, bo w zależności od tych wyników w lipcu definiować będziemy sobie cele na jesień. Mamy fantastyczny obiekt, perspektywiczną drużynę, kto wie, co wydarzy się na jesień.

Wracając do tego okienka, chcielibyśmy się wzmocnić dwoma lub trzema zawodnikami głównie, dlatego, że kadrę mamy wąską i chcemy dać drużynie trochę „świeżości”. Naszym celem jest zwiększenie rywalizacji na bokach obrony i na skrzydłach. Gdyby udało się nam pozyskać zawodników na te pozycje to byłoby to dobre okienko transferowe.

-To, że drużyny Śledziejowic i Wiślanki, bedą walczyć ze sobą o awans do wyższej ligi nie jest tajemnicą dla nikogo pewnie. Która drużyna w Twoich oczach jest faworytem tej rywalizacji i widziałbyś ją w czwartej lidze?

-Wydaje mi się, że Śledziejowice nie roztrwonią wypracowanej przewagi. To bardzo solidna drużyna z ambitnym trenerem. Trzon drużyny stanowią chłopaki, którzy jeszcze nie dawno grali w A klasie, więc podejrzewam, że mają niesamowitą motywację na treningach by spełnić swoje marzenia.

-Zdradź czytającym proszę, czy w Wiarusach szykowane są jakieś zimowe wzmocnienia? Czy obecna kadra zostaje w całości, któs zamierza opuścić zespół?

-Tak jak mówiłem, szukamy 2-3 zawodników. Zależy nam by zwiększyć rywalizacje na bokach obronnych i na skrzydłach. Na innych pozycjach wydaje się mamy rywalizację. No może jeszcze środkowy obrońca lub środkowy pomocnik dałby nam duży komfort. Gdybyśmy zwiększyli rywalizację na tych pozycjach to jestem pewien, że passa pięciu porażek by się nam nie przytrafiła.

Na chwilę obecną zespół opuszcza Krystian Lewicki oraz Robert Dominik, który serdecznie dziękujemy za reprezentowanie naszych barw.

-Jesteś w stanie wyróżnić któregoś z zawodników swojego zespołu za rundę jesienną? Kogoś dla kogo to wyróżnienie byłoby bodźcem, by był jeszcze lepszym na wiosnę.

-Nie chciałbym nikogo wyróżniać. Mamy skład, który w tej rundzie stworzył dobry kolektyw i z tego się cieszę. Myślę, że nikogo „bodźcować” nie musimy. Mamy w kadrze „wyjadaczy", którzy cieszą się z utrzymania dobrej formy oraz młodych, którzy się uczą z powodzeniem gry w klasie okręgowej. Każdy ma swoją motywację by zagrać jak najlepiej w kolejnym meczu.

-Który mecz okiem Prezesa, był tym najlepszym jak też najsłabszym w wykonaniu piłkarzy Wiarusów?

-Najgorszy mecz to bez wątpienia mecz z Rabą Dobczyce. Ten mecz na długo pozostanie w pamięci nie tylko mojej, bo wszyscy wiemy jak wtedy źle zagraliśmy. Z kolei mi najbardziej podobał się mecz z Jordanem Sum Zakliczyn, mecz, w którym przełamaliśmy passę pięciu porażek z rzędu.

Ależ w tym meczu chłopaki zasuwali na boisku, ależ byli naładowani, dobre boisko, fajna pogoda, grad bramek i happy end dla Wiarusów.

-O, co będzie grać Twoja drużyna na przekroju całego sezonu? Czy określiliście w klubie, co chcecie ugrać na jego finiszu?

-W poprzedniej rundzie długo walczyliśmy, jako beniaminek o utrzymanie. Celem na tez sezon było przede wszystkim utrzymanie, ale wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego liczymy teraz na miejsce w górnej połówce tabeli.

-Czym zachęcisz zawodników poszukujących Klubu na wiosnę, by spróbowali swoich sił w Twojej drużynie?

-Na pewno naszym atutem jest infrastruktura, dwa pełnowymiarowe boiska trawiaste i orlik, świetna atmosfera w drużynie, trener z dużym doświadczeniem, który prowadzi bardzo fajnie treningi, przez co na pewno chłopaki się na treningach nie nudzą tymi samymi ćwiczeniami, zaangażowani działacze, którzy starają się dbać o wszystkie szczegóły by warunki do treningu i gry były jak najlepsze.

-Młodzież w Igołomii rozwija się bardzo prężnie. Jesteście wzorem dla wielu klubów, jak można w  Klubie zbudować solidne szkolenie młodych adeptów piłki. Jak ty jako Prezes odniesiesz się do tego? Czy masz podgląd młodych zawodników, czy odpowiadają za to inni ludzie w Klubie?

-Temat młodzieży i rozwój szkolenia to temat rzeka. Zaczęliśmy w 2012 od jednej drużyny, obecnie mamy siedem, a i tak mamy „dziury” w rocznikach, przez co nie możemy skutecznie powalczyć o wyższe ligi by chłopaki się lepiej rozwijali. Co gorsza, przez tą dziurę w rocznikach przez najbliższe około dwa lata, nie zasilimy pewnie kadr seniorskich, co może być znaczącym problem.

To, co mamy to zaangażowanych trenerów, którzy starają się jak mogą, by wyszkolić jak najlepszych zawodników. W małych klubach rozwijać szkolenie młodzieży jest niezwykle trudne, ale mamy na to pewien pomysł, który obecnie jest fazie „negocjacji”, dlatego nie chciałbym teraz o tym mówić.
Staramy się angażować różne inicjatywy, które mogłyby usprawnić naszą misję, ostatnio nawet cieszyliśmy się ze srebrnego certyfikatu PZPN, ale niestety i ta kwestia bardzo szybko sprowadziła mnie na ziemię.

-Za Twojego Prezesowania, w Klubie zrobiono naprawdę sporo, co widać gołym okiem wizytując na stadionie. Jakie macie dalsze plany na rozwój?

-W marcu kończy się kadencja obecnego zarządu, zobaczymy, co będzie dalej. Gdybym jednak już dzisiaj miał zdefiniować najważniejsze cele to przede wszystkim wyniki sportowe. Kiedy zaczynałem pierwszą kadencję w 2012 mieliśmy więcej celów infrastrukturalnych jak np. remont budynku, szatni, problem jednej murawy, wandalizm, sprzęt sportowy, parking itd. Z tymi problemami uporaliśmy się dosyć szybko, zaledwie w 7 lat.

Obecnie mamy jeszcze dwa większe cele lub raczej „marzenia” związane z infrastrukturą, a poza tym to zostanie tylko kwestia wyników sportowych, mam tu na myśli oczywiście drużyn seniorskie i młodzieżowe, bo na pewno przy odrobinie szczęścia, wytężonej pracy każdą drużynę stać by włączyć się do walki o awans.

-Jak wygląda współpraca pomiędzy pierwszą drużyną Wiarusów, a drużyną rezerw?

-Do niedawna uważałem, że ta współpraca nie wygląda jak, powinna, ale ta runda pokazała, że zarówno pierwsza drużyna jak i rezerwy mogą sobie pomóc. Był okres, kiedy to z drużyny rezerw chłopaki jechali zasilać kadrę pierwszej drużyny oraz na odwrót. Kilku zawodników pierwszej drużyny wróciło do gry właśnie poprzez drużynę rezerw, w której na nowo złapali bakcyla i formę. Co więcej w tej drużynie cały czas mamy 2-3 chłopaków, którzy gdyby nie obowiązki zawodowe to z powodzeniem mogliby podjąć walkę o pierwszy skład w pierwszej drużynie. Oczywiście cieszymy się też, kiedy zawodnicy z pierwszej drużyny dogrywają brakujące minuty w naszych meczach.

-Jakiś czas temu funkcjonowała u Was formacja piłkarek nożnych, jednak temat wykruszył się. Czy dziś zawodniczki kontynuują swoją przygodę z piłką w pobliskim Wierzbnie?

-Ta drużyna się nie utrzymała. W klubie zostały nam trzy dziewczynki, które grają z chłopcami w drużynach orlików i młodzików, a jedna dziewczyna przeszła do Zabierzowa Bocheńskiego.

-Dziękuję za rozmowę i poświęcony czas. Życzę powodzenia na wiosnę na piłkarskiej zielonej murawie, jak też dalszego Prezesowania z takim zapałem jaki jest do dnia dzisiejszego.

-Dziękuję również i zapraszam do Igołomii na nasze spotkania.

Źródło: Sebastian Gratkowski

Dodano: 2020-01-10 18:14:37


Zobacz też: Klasa Okręgowa (Kraków III)

Wiarusy Igołomia 

Komentarze


III liga, gr. 4

Cracovia II Kraków
1:0
Avia Świdnik
01.08.2020
17:00
Orlęta Radzyń Podlaski
2:1
Podlasie Biała Podlaska
01.08.2020
17:00
Sokół Sieniawa
3:1
KSZO Ostrowiec Św.
01.08.2020
17:00
Siarka Tarnobrzeg
0:1
Wisłoka Dębica
01.08.2020
17:00
Wisła Puławy
2:1
Wólczanka Wólka Pełkińska
01.08.2020
18:00
ŁKS Łagów
0:1
Jutrzenka Giebułtów
02.08.2020
16:00
Stal Kraśnik
1:2
Korona II Kielce
02.08.2020
16:00
Lewart Lubartów
0:1
Podhale Nowy Targ
02.08.2020
17:00
KS Wiązownica
3:0
Hetman Zamość
02.08.2020
17:00
Wisła Sandomierz
3:1
Chełmianka Chełm
02.08.2020
17:00

Klasa Okręgowa (Tarnów I)

LKS Rzuchowa
3:2
LKS Ładna
01.08.2020
17:00
Wisła Szczucin
2:2
Dunajec Zbylitowska Góra
01.08.2020
17:00
Unia Niedomice
3:6
Dunajec Zakliczyn
01.08.2020
17:30
Olimpia Wojnicz
2:3
Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska
02.08.2020
15:00
GLKS Gromnik
4:3
Tuchovia Tuchów
02.08.2020
17:00
Polan Żabno
2:3
Ikar Odporyszów
02.08.2020
17:00
Zorza Zaczarnie
1:1
LUKS Skrzyszów
02.08.2020
17:30
Pogórze
2:0
Ciężkowianka Ciężkowice
02.08.2020
18:00

Klasa Okręgowa (Nowy Sącz II)

Zalesianka
2:1
Wiatr Ludźmierz
01.08.2020
17:00
Turbacz Mszana Dolna
1:4
Huragan Waksmund
01.08.2020
17:30
LKS Szaflary
4:1
Laskovia
01.08.2020
17:30
Jarmuta
3:3
Wierchy Pasierbiec
01.08.2020
17:30
Czarni Czarny Dunajec
4:3
Granit Czarna Góra
02.08.2020
14:30
Babia Góra Lipnica Wielka
4:1
Jordan Jordanów
02.08.2020
14:30
AKS Ujanowice
3:1
Krokus
02.08.2020
16:00

Klasa A (Myślenice)

LKS Rudnik
1:3
Karpaty Siepraw
01.08.2020
15:00
Zielonka Wrząsowice
6:2
Beskid Tokarnia
01.08.2020
17:00
Staw Polanka
3:0 v.o.
Gościbia Sułkowice
01.08.2020
17:00
brak gości
Sęp Droginia
1:1
Iskra Brzączowice
01.08.2020
18:00
Rokita Kornatka
2:1
Lubomir Wiśniowa
02.08.2020
14:00
Skalnik Trzemeśnia
3:5
Hejnał Krzyszkowice
02.08.2020
17:00
Topór Tenczyn
2:4
Clavia Świątniki Górne
02.08.2020
17:00
Sokół Borzęta
0:4
Górki Myślenice
02.08.2020
18:00

Klasa A (Olkusz)

Olimpia Łobzów
5:0
Dłubnia Trzyciąż
01.08.2020
11:00
Centuria Chechło
0:0
Prądnik Sułoszowa
01.08.2020
11:00
Unia Jaroszowiec
0:5
Promień Przeginia
01.08.2020
17:00
Wielmożanka Wielmoża
3:5
Błyskawica Kolbark
02.08.2020
11:30
Błysk Zederman
1:1
Pilica Wierbka
02.08.2020
16:00
Spartak Charsznica
0:4
Strażak Przybysławice
02.08.2020
16:00
Laskovia
4:2
Sokół Gołaczewy
02.08.2020
17:00
Legion Bydlin
3:1
Trzy Korony Żarnowiec
02.08.2020
17:00

Małopolska Liga Juniorów

Limanovia Limanowa
0:2
Podhale Nowy Targ
01.08.2020
10:00
Puszcza Niepołomice
5:1
Beskid Andrychów
01.08.2020
10:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7:0
Orkan Raba Wyżna
01.08.2020
10:00
Garbarnia Kraków
2:0
Prądniczanka Kraków
01.08.2020
11:00
Unia Tarnów
1:1
Okocimski Brzesko
01.08.2020
16:00
Pcimianka Pcim
6:4
BKS Bochnia
01.08.2020
17:00
Tarnovia Tarnów
0:3
Dunajec Nowy Sącz
02.08.2020
10:00
Sandecja Nowy Sącz
3:0
Sokół Stary Sącz
02.08.2020
15:00
BKS Bochnia
:
Limanovia Limanowa
05.08.2020
10:00
Okocimski Brzesko
:
Puszcza Niepołomice
05.08.2020
10:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Garbarnia Kraków
05.08.2020
15:00
Prądniczanka Kraków
:
Unia Tarnów
05.08.2020
17:00
Beskid Andrychów
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
05.08.2020
17:00
Sokół Stary Sącz
:
Podhale Nowy Targ
05.08.2020
17:30
Dunajec Nowy Sącz
:
Pcimianka Pcim
05.08.2020
17:30
Górnik Wieliczka
:
Tarnovia Tarnów
05.08.2020
18:00