facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Opinie środowiska piłkarskiego na temat przyszłości rozgrywek - cz. II

Opinie środowiska piłkarskiego na temat przyszłości rozgrywek - cz. II

W kolejnej części swoimi opiniami podzielą się m.in. Bartłomiej Janeczek z Kabla Kraków, Prezes Wiślanych Jaśkowice - Janusz Morawski, szkoleniowiec Grębałowianki Kraków- Tomasz Bernas czy Tomasz Dudek trenujący lidera krakowskiej A-klasy (Gr. I) - Orła Bębło.


Podobnie jak w pierwszej części głosy środowiska powiązanego z małopolską piłką są podzielone. Jednak każda z przepytanych przeze mnie osób ma na obronę swojej tezy logiczne argumenty, które na pewno przekonają pewną cześć naszych czytelników.

Wciąż zastanawiające jest, jakie podejście do całej tej sprawy przedstawi Małopolski Związek Piłki Nożnej, który również sondował wśród klubów możliwość oraz chęci do gry. Jednak z naszych informacji wynika, że raczej nie wsłuchiwał się w głosy zainteresowanych stron a jedynie zbierał informację na temat ewentualnych chętnych. Mamy, więc nadzieję, że decyzja, która ma zostać niedługo podjęta będzie decyzją skonsultowaną z klubami i omówione będą ewentualne scenariusze dokończenia rozgrywek w niższych ligach piłkarskich.


Bartłomiej Janeczek, trener Kabla Kraków: - Moim zdaniem należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli patrzymy na oficjalne dane ministerstwa zdrowia, to sytuacja od kilku tygodni jest podobna i raczej stabilna, choć ciężko jednoznacznie oszacować skalę zagrożenia. Więc jeśli w tej sytuacji otwiera się usługi, w tym galerie handlowe, wewnątrz których nawet przy zachowaniu obostrzeń może przebywać jednocześnie kilka tysięcy osób, to możliwość uprawiania sportu na otwartej przestrzeni wcale nie wydaje się bardziej niebezpieczne. Ryzyko zarażenia jest i będzie jak w każdej aktywności społecznej. Na obecny moment nie mamy żadnej gwarancji, że sytuacja epidemiczna w następnych miesiącach będzie lepsza lub gorsza. Jeśli sytuacja zdrowotna nie będzie ulegała pogorszeniu to uważam, że kluby po konsultacji z zawodnikami jawnie powinny zdecydować, czy chcą wznawiać rozgrywki ligowe. Jeżeli na danym poziomie ligowym większość klubów jest za graniem, znajdzie się też wystarczająca grupa sędziów oraz zostanie wprowadzony kolejny etap znoszenia ograniczeń umożliwiający rozgrywanie meczów to przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa uważam, że należy wznowić rozgrywki od połowy czerwca i zakończyć je w sierpniu. Jeśli jednak większość zawodników w danej lidze nie będzie chciało grać i trenować, to należy zakończyć sezon utrzymując dotychczasowe wyniki. Trzeba też pamiętać, że ewentualne zawieszenie funkcjonowania klubów na kolejne miesiące spowoduje poważne problemy organizacyjne. Sytuacja jest trudna, ale trzeba przynajmniej podjąć próbę poradzenia sobie z tym problemem. Inaczej od razu możemy zacząć likwidować kolejne działalności, a nie o to nam wszystkim chodzi.


Janusz Morawski, Prezes Wiślanych Jaśkowice: - Jeżeli liga nie wróci do gry, to uważam, że kluby dużo stracą. Nie jesteśmy w stanie ocenić, czy sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju będzie lepsza czy gorsza w sierpniu czy na jesień. Nikt nam nie zagwarantuje tego, że nowy sezon będzie mógł wystartować normalnie. My, jako klub, chcielibyśmy przynajmniej spróbować wznowić rozgrywki i zobaczyć jak to będzie funkcjonować w rzeczywistości, do której mamy się przyzwyczajać. Zrobiliśmy sondę wśród zawodników, to są dorośli ludzie i chcą grać w piłkę. Jest kilka pomysłów na kontynuowanie ligi, można przyjeżdżać na mecz przebranym, można rozgrywać je bez publiczności. Jeszcze dłuższa przerwa w rozgrywkach może spowodować upadek wielu mniejszych klubów. Piłka nożna jest częścią naszego życia.

Na przeciwnym biegunie stoi klub LKS Jawiszowice. W rozmowie telefonicznej Jarosław Płonka przedstawił swój plan na wyjście z impasu spowodowane czasowym zawieszeniem rozgrywek.


Jarosław Płonka, dyrektor sportowy LKS Jawiszowice: - Na obecną chwilę nie ma naszym zdaniem szans na rozpoczęcie i dogranie sezonu. Drużyna nie jest w rytmie treningowym, przez co narazilibyśmy zdrowie zawodników na kontuzje i urazy spowodowane przestojem w treningach. Co prawda, każdy z zawodników dostał indywidualną rozpiskę, jednak praca pod okiem sztabu szkoleniowego to, co innego. Według nas gra systemem weekend-środa- weekend nie wchodzi w grę, ponieważ wielu zawodników ma swoje zobowiązania zawodowe i ciężko wymagać, aby rezygnowali z pracy kosztem spotkań. Są tylko dwa rozwiązania, które byłby dla nas do zaakceptowania- zakończenie sezonu i uznanie tabeli po rundzie jesiennej z premiowaniem awansu lub też jego całkowita anulacja.

Dominik Łakomy, kierownik LKS Niedźwiedź: - W naszej rozmowie z przedstawicielem Związku przekazałem stanowisko klubu LKS Niedźwiedź, które brzmi następująco. W obecnej sytuacji nie jesteśmy zwolennikami dokończenia obecnego sezonu.  Dla nas na pierwszym miejscu jest zdrowie zawodników oraz ludzi związanych z klubem.

Jednak, jeżeli większość klubów oraz Zarząd Związku uzna, że sezon można dokończyć to będziemy grali. Uważamy równocześnie, że ewentualne rozgrywanie spotkań w systemie, co trzy dni nie będzie miało racji bytu, bo wiele drużyn straci, na jakości odnośnie dobierania meczowego składu.

Tomasz Dudek, trener Orła Bębło: - Wszystkie kluby poważnie zareagowały i zadbały o bezpieczeństwo. Jesteśmy zdania, jeśli będzie możliwość, to wrócić na boisko, rozegrać rundę rewanżową nawet w systemie podziału na grupy awansowa i spadkowa. Jeśli nie będzie takiej możliwości to jesteśmy za weryfikacją, gdyż tak naprawdę od połowy lipca do połowy marca wszystkie kluby normalnie funkcjonowały, każdy ponosił wydatki, rozegrana została jedna runda, każdy grał z każdym. Anulowanie byłoby brakiem szacunku do piłki amatorskiej. Liczymy, że nasz wysiłek i praca nie pójdzie na marne, ale niestety nie mamy na to wpływu. Trzeba od początku się przygotowywać i liczyć, że wrócimy do gry.

Trener Grębałowianki zwraca uwagę również na ciekawy temat, który nie raz został poruszany przez kluby czy trenerów w rozmowach.

Tomasz Bernas, trener Grębałowianki Kraków: - Jako klub bardzo byśmy chcieli wrócić na boiska i walczyć o ligowe punkty. Jednak na chwilę obecną Związek nie przedstawił klubom żadnych scenariuszy, rozwiązań czy wytycznych, co do zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego. Dlatego ja podchodzę do tego sceptycznie, samo przygotowanie do pierwszych treningów trwały w naszym klubie praktycznie tydzień. Rozgrywanie spotkań to również duże wyzwanie logistyczne. Popatrzmy na Zachód, gdzie mimo lepszych baz treningowych, wytycznych- nie wiadomo, jako to będzie wszystko wyglądać. Więc jak klub z niższej ligi ma się odnaleźć w nowej rzeczywistości? Dlatego powtórzę mimo szczerych chęci powrotu na boiska podchodzę do tego sceptycznie.

Natomiast walczący o awans przedstawiciel B-klasy - Ekler Baranówka, chciałby dokończyć ligę, ale nie w sytuacji, gdzie mecze miałyby być rozgrywane system "weekend-środa-weekend".  Jeżeli liga dogra sezon praktycznie samymi weekendami to zespół z Baranówki chciałby awans wywalczyć na boisku.

Zarząd klubu Ekler Baranówka: - Chcielibyśmy dograć ten sezon, ale tylko wówczas gdyby nie było to na zasadzie meczów środa-weekend-środa -weekend. Nie jesteśmy w stanie w takim systemie kompletować drużyny na mecze. Każdy ma swoje obowiązki i istnieje duże ryzyko, że, na co drugi mecz gralibyśmy bez 1/3 drużyny i to tej, która ma dla nas duże znaczenie.

Dodatkowo też taki system bardzo mocno zaburzałby plan treningów tygodniowych dla zawodników. Według nas w tej niezawinionej przez nikogo sytuacji, jaką jest wirus, najrozsądniej byłoby sezon zakończyć z aktualnymi rozstrzygnięciami, jednak darować sobie spadki tak by te drużyny nie były pokrzywdzone.

Argumentem za tym też jest to, że zwłaszcza na tych niższych ligach gdzie organizacja większości klubów jest mizerna, ciężko byłoby zadbać i wdrożyć w życie obostrzenia sanitarne. Nie jesteśmy specjalistami, ale wydaje się, że w okresie czerwiec-lipiec przy wysokich temperaturach ta sytuacja na sierpień zdrowotna poprawi się na tyle, że już spokojniej można by normalnie w sierpniu zacząć granie nowym sezonem.

Zdajemy sobie sprawę, że w tej chwili jesteśmy na miejscu premiowanym awansem i pewnie nam byłoby najwygodniej nie grać i awansować, tak jak pewnie innym, którzy są w podobnej sytuacji a z kolei tym z miejsc 3-4 najwygodniej byłoby grać, ale trzeba by tu jednak o racjonalne argumenty. Podsumowując, jeżeli będzie zapewniona gra w rytmie, co weekendowym i zapewnione zostaną warunki do tej gry to jesteśmy chętni sezon dograć, jeżeli jednak mamy grać w tygodniu i weekend to w naszym przypadku takie granie nie ma sensu i byłoby w gruncie rzeczy mocno nieuczciwe i rzutujące na wyniki końcowe.


 

 

Źródło: Michał Natkaniec

Dodano: 2020-05-06 20:03:08


Wiślanie  Ekler  Niedźwiedź  Kabel  Jawiszowice 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Śląsk Wrocław
:
Raków Częstochowa
29.05.2020
18:00
Pogoń Szczecin
:
Zagłębie Lubin
29.05.2020
20:30
Lech Poznań
:
Legia Warszawa
30.05.2020
20:00
ŁKS Łódź
:
Górnik Zabrze
30.05.2020
15:00
Piast Gliwice
:
Wisła Kraków
30.05.2020
17:30
Cracovia Kraków
:
Jagiellonia Białystok
31.05.2020
15:00
Wisła Płock
:
Korona Kielce
31.05.2020
12:30
Lechia Gdańsk
:
Arka Gdynia
31.05.2020
17:30

III liga, grupa IV

Siarka Tarnobrzeg
:
Podhale Nowy Targ
30.05.2020
17:00
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
Wisła Puławy
30.05.2020
16:00
Chełmianka Chełm
:
Hetman Zamość
30.05.2020
17:00
Wisłoka Dębica
:
Motor Lublin
30.05.2020
17:30
Hutnik Kraków
:
Orlęta Radzyń Podlaski
30.05.2020
13:00
Jutrzenka Giebułtów
:
Wisła Sandomierz
30.05.2020
12:00
KSZO Ostrowiec Św.
:
Stal Kraśnik
30.05.2020
17:00
Korona II Kielce
:
Avia Świdnik
31.05.2020
13:00
Sokół Sieniawa
:
Podlasie Biała Podlaska
31.05.2020
17:00

IV liga (Kraków-Wadowice)

Dalin Myślenice
:
Clepardia Kraków
30.05.2020
17:00
Unia Oświęcim
:
LKS Jawiszowice
30.05.2020
 
Słomniczanka Słomniki
:
Orzeł Piaski Wielkie
30.05.2020
 
Skawinka Skawina
:
LKS Rajsko
30.05.2020
17:00
Wiślanie Jaśkowice
:
Cracovia II Kraków
30.05.2020
17:00
Wisła II Kraków
:
Orzeł Ryczów
30.05.2020
 
Sokół Kocmyrzów
:
Czarni Staniątki
30.05.2020
17:00
MKS Trzebinia
:
Pcimianka Pcim
30.05.2020
11:00
Węgrzcanka Węgrzce Wlk
:
Beskid Andrychów
31.05.2020
17:00

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Poprad Muszyna
:
Poprad Rytro
29.05.2020
17:00
GKS Drwinia
:
Glinik Gorlice
30.05.2020
16:00
Tarnovia Tarnów
:
BKS Bochnia
30.05.2020
17:00
Wierchy Rabka Zdrój
:
Watra Białka Tatrzańska
30.05.2020
16:00
Barciczanka Barcice
:
Lubań Maniowy
30.05.2020
17:00
Unia Tarnów
:
Sandecja II Nowy Sącz
30.05.2020
16:00
Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
:
Okocimski Brzesko
31.05.2020
11:00
Limanovia Limanowa
:
Orkan Szczyrzyc
31.05.2020
17:30

Centralna Liga Juniorów U-17, gr.D (wiosna)

Hutnik Kraków
:
Korona Kielce
30.05.2020
12:00
Karpaty Krosno
:
Stal Mielec
30.05.2020
12:30
Motor Lublin
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
14:00
TOP 54 Biała Podlaska
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 

Centralna Liga Juniorów U-15, gr.D (wiosna)

Korona
:
Motor Lublin
30.05.2020
12:00
Sandecja Nowy Sącz
:
Górnik Ł.
30.05.2020
12:00
BKS Lublin
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 
TOP 54 Biała Podlaska
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
 

Makroregionalna Liga Juniorów U-19, gr.D

Siarka
:
Juventa Starachowice
30.05.2020
11:00
Garbarnia Kraków
:
Orlęta R.P.
30.05.2020
 
Chełmianka Chełm
:
Sandecja Nowy Sącz
31.05.2020
15:00
Korona II
:
Resovia Rzeszów
31.05.2020
16:00

Małopolska Liga Juniorów

Profi Zielonki
:
Pcimianka Pcim
30.05.2020
 
Limanovia Limanowa
:
Puszcza Niepołomice
30.05.2020
 
Dalin Myślenice
:
Unia Tarnów
30.05.2020
 
Spartak S.
:
Górnik Wieliczka
30.05.2020
 
Dunajec Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Orkan Raba Wyżna
30.05.2020
 
BKS Bochnia
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Profi Zielonki
:
Sandecja Nowy Sącz
30.05.2020
13:00
Dunajec Nowy Sącz
:
Puszcza Niepołomice
30.05.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Podgórze Kraków
30.05.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Glinik Gorlice
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych (wiosna)

Górnik Wieliczka
:
Podhale Nowy Targ
30.05.2020
 
Sandecja II Nowy Sącz
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
 
Unia Tarnów
:
Pcimianka
31.05.2020
10:00
Hejnał
:
Okocimski Brzesko
31.05.2020
11:00

I Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Dunajec Nowy Sącz
:
AP 21 Kraków
30.05.2020
 
Garbarnia Kraków
:
Okocimski Brzesko
30.05.2020
 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Unia Tarnów
30.05.2020
 
Podhale Nowy Targ
:
Unia Oświęcim
31.05.2020
12:30

II Małopolska Liga Trampkarzy (wiosna)

Respect Szalowa
:
Tarnovia Tarnów
30.05.2020
10:00
Okocimski Brzesko
:
Wisła Kraków
30.05.2020
 
Beskid A.
:
Sandecja Nowy Sącz
30.05.2020
 
MOSiR Bochnia
:
Raba Dobczyce
30.05.2020
 

I Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Tarnovia Tarnów
:
Okocimski Brzesko
30.05.2020
10:00
Sandecja
:
Kalwarianka
30.05.2020
10:00
Wisła Kraków
:
Dunajec Nowy Sącz
30.05.2020
 
AS Progres Kraków
:
Cracovia Kraków
30.05.2020
 

II Małopolska Liga Młodzików (wiosna)

Bronowianka
:
Okocimski II
30.05.2020
10:00
TS Wisła I Kraków
:
Fablok Chrzanów
30.05.2020
 
Limanovia Limanowa
:
AP Progres Andrychów
30.05.2020
 
Cracovia II
:
Podhale Nowy Targ
31.05.2020
10:00

Ekstraliga Kobiet

Górnik Łęczna
:
Medyk Konin
30.05.2020
12:00
AZS PWSZ Wałbrzych
:
AZS UJ Kraków
30.05.2020
12:00
Olimpia Szczecin
:
KKP Bydgoszcz
30.05.2020
12:00
Rolnik Głogówek
:
AZS Wrocław
30.05.2020
12:00
GKS Katowice
:
SMS Łódź
30.05.2020
12:00
Mitech Żywiec
:
Czarni Sosnowiec
30.05.2020
12:00

Seniorzy

Młodzież

Inne

Patronat medialny