facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Czwarta liga w trzech grupach?

Czwarta liga w trzech grupach?

Rozgrywki od IV ligi w dół zostały już zakończone, choć czekamy jeszcze na określoną w komunikacie wieńczącym spotkanie szefów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej uchwałę, która formalnie ma to ustalone stanowisko przypieczętować. Niemniej coraz więcej wskazuje na to, że rozgrywki w ligach wojewódzkich i okręgowych faktycznie nie zostaną jednak wznowione (w Małopolsce ostatecznie ma to zostać ogłoszone 28 maja, chyba że MZPN wyłamie się z ustalonego ze wszystkimi WZPN-ami stanowiska), a mnożą się doniesienia dotyczące kształtu rozgrywek w sezonie 2020/21. Na dziś wiadomo, że (zakładając, że rozgrywki nie zostaną wiosną już wznowione) Unia Tarnów i Cracovia II wygrały swoje grupy IV ligi i pozostanie im walczyć w barażu o awans do III ligi. Wiadomo, że z IV lig nie zostanie nikt zdegradowany. Ogólnie rzecz ujmując, w ligach niższych kończymy sezon z awansami, ale bez spadków. Co naturalne, rodzi to ogromny bałagan, z którym zmagać trzeba będzie się przez kilka kolejnych lat. Co naturalne, nie wszyscy z takiego wariantu zakończenia rozgrywek są zadowoleni. Część klubów obawia się powiększania poszczególnych lig o beniaminków, co wygeneruje nie tylko dodatkowe koszty ale i konieczność częstszej gry w środku tygodnia. 
 
Póki co awans do IV ligi świętują: Proszowianka, Śledziejowice, Garbarnia II, KS Chełmek, Rylovia, Metal Tarnów, Skalnik Kamionka Wielka i Sokół Słopnice. Wobec braku spadków z IV ligi, ta klasa rozgrywkowa liczyć może aż 42 ekipy, co w praktyce uniemożliwia w sposób racjonalny rozegranie sezonu w dotychczasowym kształcie. Nie jest tajemnicą, że pojawiła się idea utworzenia trzeciej grupy IV ligi i z informacji uzyskanych przez reporterów Futbol-Małopolska, wygląda na to, że wizja ta nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Ba, rozważa się nawet utworzenie dwóch dodatkowych grup IV ligi (drugą zachodnią i drugą wschodnią), choć wobec dużego prawdopodobieństwa, że nie wszyscy aktualni IV-ligowcy przystąpią do rozgrywek, a i nie każdy z okręgówki będzie chętny do gry na poziomie wojewódzkim, wizja trzech grup IV ligi wydaje się bardziej rzeczywista.
 
Udało nam się ustalić, iż w zasadzie wszystkie ekipy, które w 8 klasach okręgowych plasują się aktualnie na drugim miejscu, otrzymały sygnał o pomyśle utworzenia trzeciej grupy IV ligi. Wszystko póki co ma charakter nieoficjalny, prowadzone są rozmowy, sondaże. Wiceliderzy tarnowskich i nowosądeckich okręgówek zapytanie o zainteresowanie występami w przypadku wdrożenia wizji powiększenia liczby grup w IV lidze otrzymały w formie telefonicznej. Nieoficjalnie wiemy, że Dunajec Nowy Sącz i Tempo Białka wyrażają zainteresowanie udziałem w tym projekcie. Jarmuta Szczawnica i Strażak Mokrzyska na tą chwilę nie zajęła jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, a z LKS Gromnik nie udało nam się póki co skontaktować. Pozytywnie na rodzący się za kulisami projekt spoglądają także wiceliderzy w krakowskich okręgówkach. W siedzibie MZPN odbyło się już nawet stosowne spotkanie, na którym w formie pisemnej zainteresowanie udziałem w IV lidze wyraziły kluby: Przebój Wolbrom, Wieczysta Kraków oraz Wiślanka Grabie. Jak udało się ustalić reporterom Futbol-Małopolska, jeśli projekt pod tytułem "Trzecia grupa IV ligi" wcielony zostałby w życie, być może nie miałby przyszłości tylko jednorocznej. Podobno, rozważany jest wariant rozszerzenia IV ligi do trzech grup na minimum 2 sezony tak, by kluby lepiej przygotowały się na redukcję liczby grup (czyli liczniejsze degradacje). 
 
Mimo, że w sprawie losów rundy wiosennej wiemy już wiele, to wciąż nie wszystko. Wciąż oczekujemy rozstrzygnięcia losów III ligi gr.4 w której spadkiem zagrożona jest Jutrzenka Giebułtów (choć jeśli zostanie podtrzymana tendencja kończenia rozgrywek w III lidze z awansami i bez spadków, to Jutrzenka powinna pozostać w III lidze i nie powiększyć grona IV-ligowców). Wciąż w teorii wszystkie doniesienia mogą odejść w zapomnienie gdy MZPN (być może jako jedyny w Polsce) zdecyduje się dokończyć rozgrywki na boisku, wówczas kluby będą musiały odwołać radość z awansów, powalczyć o nie do ustalonego przez MZPN końca rozgrywek, noi zapewne degradacje z lig zapobiegną konieczności reorganizowania kilku klas, a IV ligi przede wszystkim. To jednak teoria, słyszy się, że poza względami bezpieczeństwa, także i logistycznych zagwozdek rodzi się coraz więcej, co pozwala podejrzewać, że powrót na boiska w ligach niższych jest mniej niż bardziej prawdopodobny.
 
Czy powstanie trzecia grupa małopolskiej IV ligi? Czy awans z okręgówek uzyska więcej ekip niż zakładał regulamin? Miejmy nadzieję że jeszcze w maju poznamy rozwiązanie powyższych kwestii.

 

 

Źródło: własne

Dodano: 2020-05-15 14:53:21


4 liga  koronawirus 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Warta Poznań
0:1
Górnik Zabrze
26.10.2020
18:00
Wisła Kraków
:
Lechia Gdańsk
28.10.2020
18:00
przełożony z powodu zagrożenia epidemicznego
Pogoń Szczecin
:
Jagiellonia Białystok
30.10.2020
20:30
przełożony z powodu zagrożenia epidemicznego

Fortuna I liga

Puszcza Niepołomice
:
Górnik Łęczna
29.10.2020
 
Radomiak Radom
:
GKS Tychy
29.10.2020
 
Chrobry Głogów
:
Odra Opole
30.10.2020
17:00
w pierwotnym terminie (25 października, 16:00) odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego

II liga

Lech II Poznań
:
Olimpia Elbląg
29.10.2020
13:00
Pierwotnie 17 października, przełożony z powodu zagrożenia epidemicznego.

Centralna Liga Juniorów U-18

Górnik Zabrze
:
Korona
27.10.2020
14:00
w pierwotnym terminie (4 października, 15:00) odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego

Małopolska Liga Juniorów

Orkan Raba Wyżna
0:2
Profi Zielonki
27.10.2020
14:00
Sandecja Nowy Sącz
4:1
Dunajec Nowy Sącz
27.10.2020
14:30
Tarnovia Tarnów
:
Sokół Stary Sącz
28.10.2020
14:00

II Małopolska Liga Trampkarzy

Raba Dobczyce
:
Wisła Kraków
28.10.2020
17:00

I Małopolska Liga Młodzików

Wisła Kraków
:
Dunajec Nowy Sącz
29.10.2020
16:00

II Małopolska Liga Młodzików

Limanovia Limanowa
:
Podhale Nowy Targ
28.10.2020
15:00

I liga oldbojów (Kraków)

Hutnik Kraków
:
Grębałowianka Kraków
26.10.2020
21:00

II liga oldbojów (Kraków)

Zwierzyniecki Kraków
5:3
Prądniczanka Kraków
26.10.2020
18:30