Okazałe zwycięstwo debiutantek (foto)

Sobotniego popołudnia kobieca sekcja klubu WKS Wawel Kraków mierzyła się z Dunajcem Nowy Sącz w swoim pierwszym, oficjalnym w ramach V ligi meczu. Krakowianki już od początku spotkania stopniowo udowadniały, że trema związana z tym historycznym meczem z pewnością nie dotyczy ich zespołu. Już w 1 minucie Barbara Kuras najlepiej odnalazła się w zamieszaniu po rzucie rożnym i mocnym strzałem pod poprzeczkę wyprowadziła swój zespół na prowadzenie. Po bramce gospodynie nie zwolniły tempa, wręcz przeciwnie rzuciły się na rywalki, dlatego można się było spodziewać, że kolejne gole będą tylko kwestią czasu. W 13 minucie Anna Wilczyńska wygrywa pojedynek biegowy z rywalkami i pewnym strzałem zdobywa bramkę na 2:0. Minutę później Wilczyńska mogła podwyższyć rezultat spotkania, w praktycznie identycznej sytuacji, lecz tym razem to bramkarka wyszła zwycięsko z tego pojedynku. Ta sama golkiperka w 29 minucie dosłownie na chwilę opuszcza swój posterunek, lekko wychodząc na przedpole, co od razu zauważyła Dominika Biel, która sprytnym lobem z ponad 20 metrów podwyższa wynik spotkania na 3:0. Parędziesiąt sekund później Biel podaje do świetnie ustawionej Patrycji Suchojad, która bez problemu umieszcza piłkę w siatce w sytuacji „sam na sam”. Pod koniec pierwszej połowy bramkarka Dunajca wybija piłkę zbyt słabo, z czego korzysta Dominika Biel. Środkowa pomocniczka z Krakowa najpierw mija dwie rywalki, następnie daje się sfaulować w polu karnym, a finalnie sama wymierza sprawiedliwość z 11 metrów, ustalając tym samym wynik 5:0 do przerwy.
Mogłoby się zdawać, że przy takim wyniku gospodynie osiądą na laurach, ale nic z tego. 15 sekund po gwizdku rozpoczynającym drugą połowę, Wilczyńska dostaje świetne prostopadłe podanie od Biel i wygrywa pojedynek „sam na sam” z bramkarką. 5 minut później Biel notuje kolejną asystę, tym razem przy bramce Barbary Kuras, która balansując na granicy spalonego urywa się obrończyni Dunajca i pewnie umieszcza piłkę w bramce. Warto odnotować, iż w tym meczu wyłapywanie pozycji spalonych było obowiązkiem sędziego głównego, ponieważ nie miał żadnego asystenta do pomocy. Pierwsze 15 minut drugiej połowy było prawdziwym koszmarem dla przyjezdnych z Nowego Sącza. W 55 minucie Wilczyńska dostaje piłkę na lewym skrzydle, po czym ścina do środka, mija rywalkę i celnym strzałem kompletuje hattricka. 3 minuty później Wawel podwyższa wynik na 9:0 znowu za sprawą bezlitosnej w tym dniu Wilczyńskiej, która po podaniu Patrycji Józefiak z prawego skrzydła miała dużo miejsca i czasu, aby skutecznie pokonać golkiperkę. Po tej bramce spotkanie trochę się uspokoiło, jednak obraz gry się nie zmienił. Wawel prowadził grę i stwarzał sytuacje, za to Dunajec miał problemy, aby wyprowadzić piłkę z własnej połowy. W 77 minucie pada bramka na 10:0. Rezerwowa z Krakowa, Paulina Walas spokojnym strzałem kończy akcję, przeprowadzaną lewą stroną, ustalając tym samym wynik spotkania. Parę minut później Dunajec oddaje pierwszy celny strzał na bramkę, jednak uderzenie było zbyt słabe, aby zaskoczyć bezrobotną w tym spotkaniu bramkarkę krakowianek. Nie ma wątpliwości co do stwierdzenia, iż Wawel dzielił i rządził w tym meczu. Zespół z Krakowa pozbawił rywalki wszelkich atutów i obnażył ich problemy w defensywie. Wawel przypominał bardziej starego wyjadacza, aniżeli debiutującego w oficjalnej lidze beniaminka.

FUTMAL MVP: Anna Wilczyńska – kapitanka i jednocześnie najstarsza zawodniczka Wawelu pokazała młodszym koleżankom na czym polega gra na poziomie ligowym. Doświadczona, środkowa napastniczka zdobyła 4 bramki i była motorem napędowym swojego zespołu. Wilczyńska brylowała szybkością i skutecznością oraz świetnie pokazywała się koleżankom z pomocy. Jej umiejętności z pewnością będą potrzebne Wawelowi w walce o awans do wyższej ligi. Na pochwałę zasługuje także Dominika Biel, która była mózgiem zespołu w środku pola. Zdobyła 2 bramki, zaliczyła też 2 asysty, więc grzechem byłoby pominąć występ tej zawodniczki. Biel charakteryzuje się doskonałym przeglądem pola i dokładnym prostopadłym podaniem. Wraz z Wilczyńską mogą stworzyć duet nie do zatrzymania przez inne, ligowe defensywy.

Izabela Włodarz (trenerka Wawelu Kraków): - Myślę, że jest to wymarzony debiut. Dziewczyny długo czekały na pierwszy mecz. Jak zakładaliśmy drużynę, to chyba żadna z dziewczyn nie spodziewała się, że dojdziemy aż tak daleko, żeby grać w lidze.  Miałyśmy bardzo intensywny okres przygotowawczy, zagrałyśmy 7 sparingów i myślę, że jest o co walczyć w lidze. Mam dwa drużynowe cele. Pierwszy cel jest ściśle sportowy, jest to oczywiście awans, za to drugim celem, równie ważnym jak ten sportowy, jest stworzenie zgranej drużyny, która będzie wspierać się zarówno na boisku, jak i w życiu prywatnym.

Anna Wilczyńska (kapitanka Wawelu Kraków): - Byłyśmy optymistycznie nastawione, także bardzo chciałyśmy wygrać, a że udało się zrobić dwucyfrowy wynik, to już w ogóle szał. Skuteczność była dobra, z tego się cieszymy, obrona także nie zawiodła. Nie wiedziałyśmy do końca co pokaże Nowy Sącz, nie znałyśmy wcześniej tej drużyny. Nastawiłyśmy się dzisiaj na walkę, na twardą grę i tak też było. Z pewnością możemy powiedzieć, że naszym celem jest awans.