facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Wielcy Mali Mistrzowie czyli Salt Mine Cup 2020 (foto)

Wielcy Mali Mistrzowie czyli Salt Mine Cup 2020 (foto)

Ani epidemia koronawirusa, ani niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziła Fundacji Mali Mistrzowie w zorganizowaniu kolejnej edycji Salt Mine Cup w Wieliczce. Organizatorzy, podobnie jak rok temu, napotkali wiele przeszkód, utrudniających przeprowadzenie turnieju, jednak i tym razem udało im się skutecznie zadbać o wszelkie szczegóły od początku do końca.

 

 

Salt Mine Cup to turniej dla młodych piłkarskich talentów cieszący się międzynarodową sławą. Rok temu brały w nim udział młodzieżowe drużyny klubów takich jak: Benfica, PAOK Saloniki, Newcastle czy Valencia. Tegoroczne rozgrywki były przeznaczone dla chłopców z rocznika 2010 i młodszych. Z powodu pandemii, na turniej przyjechały drużyny z województwa małopolskiego. Jedynym klubem spoza Małopolski była Stal Rzeszów. Lokalnie, wcale nie oznacza gorzej, o czym przekonali się kibice, którzy postanowili spędzić niedzielny poranek oraz popołudnie na stadionie Górnika Wieliczka. 
 
16 zespołów, 4 grupy i tylko jedno, najwyższe miejsce, premiowane awansem do przyszłorocznego, międzynarodowego turnieju Salt Mine Cup 2021. Przez cały czas trwania turnieju równolegle rozgrywano 4 spotkania, dlatego nie dało się nudzić, a często nawet nie wiadomo było, na które boisko patrzeć. Trybuny stadionu w Wieliczce były wypełnione aż po brzegi i panował nieustanny, charakterystyczny dla imprez sportowych zgiełk. Na ciszę i spokój nie pozwalali pokrzykujący trenerzy, dopingujący rodzice, zawodnicy na boisku, a także Ci, którzy oczekując na swoje spotkania wciąż obliczali, ile bramek w trakcie meczu musi strzelić drużyna X, aby przypieczętować ich awans do kolejnej rundy. Co ciekawe, także na trybunach, można było spotkać znanego, polskiego boksera Mariusza Wacha, który przyszedł dopingować swojego syna. Młodzi piłkarze musieli się zmagać nie tylko z boiskowymi rywalami, ale także z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Deszcz, chłodny wiatr i grząska murawa sprawiły, że zawodnikom ciężej było poruszać się po placu gry, a piłka od czasu do czasu płatała figle graczom z pola, a także bramkarzom. Mimo, że stroje drużyn były różnorodne i kolorowe, na koniec wszyscy skończyli z getrami w kolorze czarnym. 
Orliki Myślenice, Gdovia Gdów, Stal Rzeszów i Orzeł Piaski Wielkie to ekipy, które przeszły przez fazę grupową bez porażki, więc wydawało się, że to właśnie te drużyny będą walczyć ze sobą o najwyższy cel. Jednak nie od dziś wiadomo, że faza pucharowa rządzi się swoimi prawami o czym szybko przekonały się zarówno Orły, jak i Orliki. Drużyna z Myślenic najpierw przegrywała, potem prowadziła, a pod sam koniec meczu straciła gola na 2:2. W rzutach karnych gospodarze z Akademii Piłkarskiej Wieliczka byli skuteczniejsi i to oni zameldowali się w półfinale. Także Orzeł Piaski Wielkie nie zdołał dotrzeć do 1/2 finału. Na ich drodze stanęli Błękitni Modlnica, którzy strzelili jedną bramkę, a następnie skutecznie bronili się przed groźnymi atakami rywali. Dwa pozostałe ćwierćfinały były dosyć jednostronne. Stal Rzeszów pokonała Puszczę Niepołomice 4:0, za to Gdovia Gdów nie pozostawiła złudzeń pokonując 5:1 Krakusa Swoszowice. 
 
Półfinał rozpoczął się znakomicie dla gospodarzy. Już po paru sekundach jeden z napastników AP Wieliczka skutecznie znalazł drogę do bramki Stali Rzeszów. To tylko rozjuszyło ekipę z Podkarpackiego, która postanowiła nie oddawać inicjatywy rywalom do końca spotkania. Rzeszowianie najpierw zdobyli 2 bramki po stałych fragmentach, a następnie złapali spory luz w swoich poczynaniach. Udało im się uzbierać jeszcze 4 trafienia, po ładnych zespołowych akcjach i awansowali do finału z wynikiem 6:1. W drugim półfinale zwyciężyła drużyna, która rzadziej była przy piłce. Piłkarze Modlniczki atakowali często i zdobyli bramkę, ale jeden gol nie wystarczył do awansu. Drużyna Gdovii była w tym spotkaniu niebywale skuteczna i wyprowadziła 4 potężne ciosy, których nie powstydziłby się nawet sam Mariusz Wach. Bardzo solidna obrona zapewniła spokój młodym piłkarzom z Gdowa aż do ostatniego gwizdka i w ten sposób ich zespół znalazł się w wielkim finale. 
 
Najważniejszy mecz tego turnieju był prawdziwym przeżyciem dla młodych zawodników z Rzeszowa i Gdowa. Mogli się poczuć jak na meczu Ligi Mistrzów, ponieważ przed spotkaniem organizatorzy puścili hymn tych rozgrywek. Drużyna Gdovii rozpoczęła z wielką ochotą do gry i szybko objęła prowadzenie. Jednak Stal była bardzo precyzyjna i w swojej pierwszej, niebezpiecznej akcji ofensywnej wyrównała wynik spotkania. Gdovia odpowiedziała bramką z rzutu wolnego, ale niedługo po tym Stal wyprowadza kolejny skuteczny atak i znowu odrabia straty. Przy wyniku 2:2 obraz gry się zmienił i Rzeszowianie przejęli inicjatywę. Trafiali w poprzeczkę, później w słupek, żeby wreszcie, parę sekund przed końcem zdobyć bramkę na wagę zwycięstwa w całym turnieju. 
 
Fundacja Mali Mistrzowie po raz kolejny udowodniła, że jest wielka. Mimo rozmaitych przeszkód organizatorzy przygotowali bardzo profesjonalne, stojące na wysokim poziomie zawody. Oprócz działalności sportowej, fundacja prowadzi także działalność charytatywną. Mali Mistrzowie wspierają i pomagają chorym dzieciom z okolic Wieliczki, dlatego z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że mają wielkie serca, nie tylko do piłki, ale także do pomocy. Prezes organizacji Karol Nędza nie zamierza spocząć na laurach i zapowiada kolejne turnieje w ramach Salt Mine Cup. Jak się okazuje w Wieliczce znajduje się nie tylko kopalnia soli, ale także kopalnia prawdziwych piłkarskich talentów. 
 
Karol Nędza, prezes Fundacji Mali Mistrzowie:Do tego, że jest ciężko chyba już jesteśmy przyzwyczajeni, ponieważ jeszcze nie było edycji, w której nie byłoby problemów pogodowych czy organizacyjnych. Jednak pomimo wszystkich trudności, jakie one by nie były, wciąż chcemy organizować turniej o znaczącej randze w skali naszego kraju. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy podtrzymać tę tradycję, chociaż, z powodu pandemii, nie udało się nam tego zorganizować z takim rozmachem o jakim marzyliśmy. Miało być 16 zespołów z różnych państw, z 3 kontynentów, zamiast tego zorganizowaliśmy rozgrywki w formie lokalnej, jednak uznaliśmy, że organizacyjnie nie mamy zamiaru zejść choćby o poziom niżej. Cieszę się, że słychać pozytywne głosy, jeżeli chodzi o organizację. W przyszłości chcemy wejść na jeszcze wyższy level, a przy tym zachować wszystkie, wysokie standardy jakie już mamy. Warunki pogodowe nie były sprzyjające, ale jeżeli chodzi o jakość gry, to była ona bardzo wysoka. Mam nadzieję, że z epidemią wszyscy sobie wspólnie poradzimy i już w maju będziemy mogli zorganizować turniej z zespołami zagranicznymi, w którym Stal Rzeszów ma zagwarantowany udział, dzięki dzisiejszej wygranej. Bardzo się z tego cieszę i wiem, że Stal zaprezentuje się z dobrej strony, patrząc na to jak świetnie wyglądali dzisiaj na boisku.
 
Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A.: Ogromna praca Karola Nędzy i Fundacji Mali Mistrzowie bardzo spodobała się zarządowi Kopalni Soli „Wieliczka” i podoba się dalej. Myślę, że ciągle będziemy chcieli uczestniczyć w tym wspaniałym turnieju. Jest to oczywiście kwestia charytatywna, a także chyba jedyna w Polsce możliwość rozegrania turnieju z takim rozmachem, gdzie młode talenty, przyszli reprezentanci naszego kraju, mogą mierzyć się z drużynami z całego świata. W tym roku, niestety, w trochę innej formule. Drugi rok z rzędu organizatorom rzucane są kłody pod nogi. W tamtym roku przez deszcze, które zalały Wieliczkę, w tym roku przez epidemię, natomiast Karol i jego ekipa wyszli z tej sytuacji obronną ręką, z czego bardzo się cieszymy. Kilka zespołów z całej Europy jest już zakontraktowanych na przyszłoroczny turniej. Wiem też o bardzo ciekawej inicjatywie z innego kontynentu i mogę z pełną świadomością powiedzieć, że będzie to dosyć nietuzinkowy projekt w skali Polski i pewnie również w skali Europy, więc jeżeli to wszystko wypali, to w przyszłym roku szykuje się fantastyczny turniej.
 
Henryk Gawor, Wicestarosta Wielicki: - Przede wszystkim jest to wspaniała promocja dla Wieliczki. Ogólnie dziecięcy sport to chyba najlepsza promocja, jaka może być. Powiat po raz drugi uczestniczy w tym turnieju jako partner oraz sponsor. Drugi raz i na pewno nie ostatni, ponieważ widzimy z jakim rozmachem turniej jest organizowany, jak fundacja świetnie się do niego przygotowuje i myślę, że co roku będziemy wspierać tę inicjatywę.

06.09.2020 - Salt Mine Cup 2020
 
Grupa A
Orliki Myślenice 7:0 Dziecanovia 
Puszcza Niepołomice 7:0 Trzciana 2000
 
Dziecanovia 2:3 Trzciana 2000
Orliki Myślenice 4:2 Puszcza Niepołomice
 
Trzciana 2000 1:6 Orliki Myślenice 
Dziecanovia 2:8 Puszcza Niepołomice
 

1. Orliki 3 9 17-3
2. Puszcza 3 6 17-6
3. Trzciana 3 3  4-15
4. Dziecanovia 3 0  4-18
 
 
Grupa B
Gdovia Gdów 8:2 Błękitni Modlnica
Wiślacka Szkoła Futbolu 1:1 Garbarnia Kraków
 
Błękitni Modlnica 2:1 Garbarnia Kraków
Gdovia Gdów 4:1 Wiślacka Szkoła Futbolu
 
Garbarnia Kraków 0:3 Gdovia Gdów
Błękitni Modlnica 5:2 Wiślacka Szkoła Futbolu
 
 
1. Gdovia 3 9 15-3
2. Błękitni 3 6  9-11
3. Garbarnia 3 3  2-6
4. WSF 3 0  4-10


Grupa C
Pcimianka Pcim 0:3 Stal Rzeszów
Piast Łapanów 1:5 AP Wieliczka
 
Stal Rzeszów 4:1 AP Wieliczka
Pcimianka Pcim 4:0 Piast Łapanów
 
AP Wieliczka 1:0 Pcimianka Pcim
Stal Rzeszów 5:1 Piast Łapanów
 
 
1. Stal Rz. 3 9 12-2
2. AP Wieliczka 3 6  7-5
3. Pcimianka 3 3  4-4
4. Piast 3 0  2-14
 
 
Grupa D
Orzeł Piaski Wlk. 5:0 SF Staniątki
Krakus Swoszowice 3:0 Raba Dobczyce
 
Orzeł Piaski Wlk. 4:1 Krakus Swoszowice
SF Staniątki 4:2 Raba Dobczyce
 
Raba Dobczyce 1:4 Orzeł Piaski Wlk.
SF Staniątki 2:4 Krakus Swoszowice
 
 
1. Orzeł PW 3 9 17-3
2. Krakus 3 6 17-6
3. SF Staniątki 3 3  4-15
4. Raba 3 0  4-18
 
 
Ćwierćfinały o miejsca 9-16:
Trzciana 0:4 Piast Łapanów
Dziecanovia 0:12 Pcimianka
Garbarnia 12:1 Raba Dobczyce
Wiślacka SF 0:1 SF Staniątki
 
Półfinały o miejsca 13-16:
Trzciana 13:2 Dziecanovia
Raba Dobczyce 3:2 Wiślacka SF
 
Półfinały o miejsca 9-12:
Piast Łapanów 5:1 Pcimianka 
Garbarnia Kraków 2:0 SF Staniątki
 
Mecz o 15 miejsce:
Dziecanovia 1-8 Wiślacka SF
 
Mecz o 13 miejsce:
Trzciana 1:1 (k.0:2) Raba Dobczyce
 
Mecz o 11 miejsce:
Pcimianka 10:1 SF Staniątki
 
Mecz o 9 miejsce:
Piast Łapanów 0:2 Garbarnia Kraków
 
Ćwierćfinały o miejsca 1-8:
Orliki Myślenice 2:2 (k.1:3) AP Wieliczka
Puszcza Niepołomice 0:4 Stal Rzeszów
Gdovia Gdów 5:1 Krakus Swoszowice
Błękitni Modlnica 1:0 Orzeł Piaski Wlk.
 
Półfinały o miejsca 5-8:
Orliki Myślenice 1:5 Puszcza Niepołomice
Krakus Swoszowice 1:6 Orzeł Piaski Wlk.
 
Półfinały o miejsca 1-4:
AP Wieliczka 1:6 Stal Rzeszów
Gdovia Gdów 4:1 Błękitni Modlnica
 
Mecz o 7 miejsce:
Orliki Myślenice 1:2 Krakus Swoszowice
 
Mecz o 5 miejsce:
Puszcza Niepołomice 2:1 Orzeł Piaski Wlk.
 
Mecz o 3 miejsce:
AP Wieliczka 1:3 Błękitni Modlnica
 
Finał: 
Stal Rzeszów 3:2 Gdovia Gdów
Klasyfikacja końcowa:
    1. Stal Rzeszów
    2. Gdovia Gdów
    3. Błękitni Modlnica
    4. AP Wieliczka
    5. Puszcza Niepołomice
    6. Orzeł Piaski Wielkie
    7. Krakus Swoszowice
    8. Orliki Myślenice
    9. Garbarnia Kraków 
    10. Piast Łapanów
    11. Pcimianka Pcim
    12. SF Staniątki
    13. Raba Dobczyce
    14. Trzciana 2000
    15. Wiślacka SF
    16. Dziecanovia 

Źródło: Paweł Krusz (tekst), Piotr Prochownik (foto)

Dodano: 2020-09-07 00:05:39


Salt Mine Cup 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Górnik Łęczna
:
Warta Poznań
06.08.2021
18:00
Lech Poznań
:
Cracovia Kraków
06.08.2021
20:30
Jagiellonia Białystok
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
07.08.2021
15:00
Górnik Zabrze
:
Stal Mielec
07.08.2021
17:30
Legia Warszawa
:
Zagłębie Lubin
07.08.2021
20:00
Pogoń Szczecin
:
Piast Gliwice
08.08.2021
15:00
Wisła Kraków
:
Raków Częstochowa
08.08.2021
17:30
Śląsk Wrocław
:
Lechia Gdańsk
08.08.2021
20:00

Fortuna I Liga

Resovia Rzeszów
:
GKS Tychy
06.08.2021
18:00
Podbeskidzie Bielsko Biała
:
Odra Opole
06.08.2021
20:30
Miedź Legnica
:
GKS Katowice
07.08.2021
12:40
Górnik Polkowice
:
Sandecja Nowy Sącz
07.08.2021
18:00
Arka Gdynia
:
Chrobry Głogów
07.08.2021
20:30
Zagłębie Sosnowiec
:
Widzew Łódź
08.08.2021
12:40
GKS Jastrzębie
:
Stomil Olsztyn
08.08.2021
15:00
ŁKS Łódź
:
Skra Częstochowa
08.08.2021
18:00

eWinner II Liga

Pogoń Grodzisk Mazowiecki
:
Stal Rzeszów
07.08.2021
17:00
GKS Bełchatów
:
Znicz Pruszków
07.08.2021
17:00
Lech II Poznań
:
Wisła Puławy
07.08.2021
17:00
KKS 1925 Kalisz
:
Wigry Suwałki
07.08.2021
18:00
Olimpia Elbląg
:
Hutnik Kraków
07.08.2021
19:45
Garbarnia Kraków
:
Radunia Stężyca
07.08.2021
15:00
Pogoń Siedlce
:
Śląsk II Wrocław
08.08.2021
17:00
Chojniczanka Chojnice
:
Sokół Ostróda
08.08.2021
19:30
Motor Lublin
:
Ruch Chorzów
08.08.2021
20:00

IV liga (Kraków-Wadowice)

Wieczysta Kraków
:
Clepardia Kraków
07.08.2021
11:00
Jutrzenka Giebułtów
:
Wiślanka Grabie
07.08.2021
11:00
Beskid Andrychów
:
MKS Trzebinia
07.08.2021
17:00
Wiślanie Jaśkowice
:
TS Węgrzce
07.08.2021
17:00
Unia Oświęcim
:
Słomniczanka Słomniki
07.08.2021
17:00
Dalin Myślenice
:
KS Chełmek
07.08.2021
17:00
Orzeł Ryczów
:
Tempo Białka
07.08.2021
18:00
LKS Jawiszowice
:
Garbarnia II Kraków
08.08.2021
17:00
Pcimianka Pcim
:
Sokół Kocmyrzów
08.08.2021
17:00

IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Tarnovia Tarnów
:
Limanovia Limanowa
07.08.2021
16:00
Poprad Muszyna
:
Metal Tarnów
07.08.2021
16:00
Lubań Maniowy
:
Wolania Wola Rzędzińska
07.08.2021
16:00
Watra Białka Tatrzańska
:
Sokół Słopnice
07.08.2021
17:00
Jarmuta
:
Okocimski Brzesko
07.08.2021
17:00
Skalnik Kamionka Wielka
:
BKS Bochnia
07.08.2021
18:00
Dunajec Zakliczyn
:
Wierchy Rabka Zdrój
08.08.2021
17:00
Radłovia Radłów
:
Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
08.08.2021
18:00
Kolejarz Stróże
:
Glinik Gorlice
08.08.2021
18:00

Keeza Klasa Okręgowa (Nowy Sącz II)

Zawrat Bukowina Tatrzańska
:
AKS Ujanowice
07.08.2021
17:00
Płomień Limanowa
:
LKS Szaflary
07.08.2021
17:00
Orkan Szczyrzyc
:
Czarni Czarny Dunajec
07.08.2021
17:00
Zalesianka
:
Huragan Waksmund
07.08.2021
17:00
Wiatr Ludźmierz
:
Turbacz Mszana Dolna
07.08.2021
18:00
Babia Góra Lipnica Wielka
:
Krokus
08.08.2021
15:00
Wierchy Pasierbiec
:
Granit Czarna Góra
08.08.2021
16:00

Keeza A-klasa (Myślenice)

Staw Polanka
:
Pasternik Ochojno
07.08.2021
16:00
Orzeł Nowa Wieś
:
Gościbia Sułkowice
07.08.2021
18:00
Skalnik Trzemeśnia
:
Iskra Brzączowice
07.08.2021
18:00
Dziecanovia Dziekanowice
:
Clavia Świątniki Górne
07.08.2021
18:00
Topór Tenczyn
:
Hejnał Krzyszkowice
07.08.2021
18:00
Beskid Tokarnia
:
Iskra Głogoczów
08.08.2021
14:00
Górki Myślenice
:
Zielonka Wrząsowice
08.08.2021
17:00
LKS Rudnik
:
Sokół Borzęta
08.08.2021
17:00