Patroni lidera chcieli pogonić (foto)

Niezwykle roztropna gra nowotarżan spowodowała, że lider tabeli i murowany w tej chwili faworyt do wygrania ligi musiał w starciu z outsiderem ligi gonić wynik i to niejednokrotnie. Co istotne, Patroni tego dnia grali wcześniej ligowy mecz ze Spartakiem Wielkanoc i opromienieni pierwszym w tym sezonie zwycięstwem w południe, wieczorem w Krakowie także zamierzali sprawić niespodziankę.

Tak naprawdę już w 1 minucie po błędzie Czecha, mógł paść gol dla gości ale ratunkiem okazał się faul. Okazało się, że szybki zryw Górali nie był tylko incydentem. Przyjezdni niezwykle konsekwentnie i skrupulatnie budowali akcje atakiem pozycyjnym, cierpliwie rozgrywali piłkę po obwodzie i dominując w posiadaniu piłki uniemożliwiali wręcz gospodarzom grę atakiem pozycyjnym. Pierwsze 5 minut krakowianie zepchnięci byli wręcz do defensywy ale o ile w 5 minucie po szybkiej akcji Mączyńskiego lewym skrzydłem, prowadzenie gospodarzom dał Witaszyk i można było spodziewać się pospolitego ruszenia lidera tabeli, to nowotarżanie wysokim pressingiem w dalszym ciągu skutecznie wybijali miejscowych z rytmu. Niemniej, zespołowi Krzysztofa Kusi nieco bardziej kleiła się już gra i Bukalski czy Cygnarowicz mieli szanse by podwyższyć prowadzenie. Groźne były także prostopadłe podania na rosłego Wieczorka.

W 10 minucie przytrafiła się miejscowym poważna wpadka. Nieporozumienie (a wręcz niepewna interwencja bramkarza) Prusia z Wieczorkiem wykorzystał Duda i wepchnął bezpańską piłkę do siatki. Niestrudzeni nowotarżanie wciąż jednak szli za ciosem i kilkadziesiąt sekund potem z rzutu wolnego uzyskali prowadzenie za sprawą Pluty!

Pojedynek zrobił się nieco szalony, obie ekipy grały szybko nie unikając pressingu. Z tego wyścigu zwycięsko wyszli ostatecznie miejscowi ale zawdzięczają to tak naprawdę zabójczej końcówce pierwszej odsłony gdy w odstępie kilkudziesięciu sekund odwrócili ponownie losy pojedynku. Do remisu w 14 minucie doprowadził Ptak notując przechwyt na Dudzie, a w 15 minucie zainicjowaną przez siebie akcję, ponowioną potem przez Bukalskiego z Biedą zamknął Mączyński i AZS UEK z wielkim trudem wywalczył prowadzenie po pierwszej odsłonie. Prowadzenie, którego tak naprawdę po zmianie stron musiał... bronić.

Skazani na pożarcie Patroni udowodnili po przerwie swoją dominację w posiadaniu piłki, a poniekąd w kontrolowaniu wydarzeń na boisku. Poniekąd, bo niska skuteczność pod bramką Prusia spowodowała, że ostatecznie lider tabeli obronił się przed sensacją.

Z niedowierzaniem obserwowaliśmy odważną i agresywną grę gości także i po przerwie. Tyle tylko, że górę wzięły: wyrachowanie, skuteczność i odrobina szczęścia. Mimo, iż to Pruś miał od startu drugiej połowy więcej pracy, to w 26 minucie Witaszyk zupełnie zaskoczył G.Antolaka atomowym uderzeniem z okienko z dystansu i pierwsze w tym starciu dwubramkowe prowadzenie AZS UEK stało się faktem. Wcale nie oznaczało to końca emocji. Nie dość, że dziarscy Górale do 34 minuty zdołali odrobić straty, to jeszcze od 36 minuty po czerwonej kartce Marcina Czecha, przez defensywę lidera tabeli przewinęło się małe tornado podczas gry w liczebnym osłabieniu. Znów jednak więcej zimnej krwi zachowali krakowianie i w końcówce dwoma golami wydarli resztkami sił punkty ekipie Patronów. W obu przypadkach kluczowym zawodnikiem okazywał się Mączyński, który w 37 minucie nękał G.Antolaka, a wieńczył to golem Wieczorek, a w 38 minucie sam wepchnął piłkę do siatki w ogromnym zamieszaniu podbramkowym po rzucie rożnym.

Patroni znakomicie zniwelowali atuty lidera zarówno zespołowe jak i personalne. Warto wspomnieć o braku kilku podstawowych graczy w zespole Krzysztofa Kusi, nie tłumaczy to jednak w żaden sposób oddania inicjatywy zespołowi, który jeszcze dzień wcześniej miał zerowy dorobek punktowy (wygrana w Gołczy 5 godzin przed meczem z AZS UEK).

FUTMAL MVP przyznać należy Dawidowi Antolakowi z Patronów. To zawodnik który odgrywał niebagatelną rolę zarówno w defensywie jak i w ataku pozycyjnym zarówno jako rozgrywający jak i skrzydłowy. Stoicki spokój, siła fizyczna, świetne zgranie z zespołem i mnóstwo otwierających drogę do strzału podań do partnerów wywindowało notowania kapitana gości na sam szczyt naszej subiektywnej klasyfikacji.

W drużynie lidera tabeli nie było tego dnia mentalnego lidera zespołu. Na wysokie obroty nie udało się wejść ani Bukalskiemu, ani Czechowi, ani w zasadzie żadnemu zawodnikowi gospodarzy. Wyróżnić można jedynie Wieczorka w roli piwota w ataku pozycyjnym, może Mączyńskiego czy Witaszyka. Nie były to jednak role pierwszoplanowe tego spektaklu. Solidnym wsparciem okazał się Pruś w bramce ale i jemu za uszami pozostał gol na 1:1 w 10 minucie.

AZS UEK uciekł spod topora. Tak można jednym sformułowaniem podsumować sobotni bój z Patronami Nowy Targ. Lider pozostaje jednak nietknięty!