Powrót Jagiellonek na zwycięską ścieżkę (foto)

Krakowskie derby po raz drugi w tym sezonie padły łupem AZS UJ. Jagiellonki pokonały na własnej hali zespół UP Wanda Kraków, który wciąż nie jest pewien utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Zaległy mecz 6 kolejki pomiędzy Jagiellonkami a AZS UP Wandą Kraków zapowiadał się bardzo emocjonująco, ponieważ obydwie drużyny bardzo potrzebowały zwycięstwa. UJ zaliczył dwie porażki z rzędu z Rekordem i Słomniczanką, za to Wanda nie potrafiła zdobyć punktów od 6 spotkań. Mimo że na papierze mistrzynie Polski były faworytkami, to drużyna beniaminka, szczególnie w pierwszej połowie, postawiła bardzo twarde warunki.

Już po paru pierwszych sekundach, Jagiellonki przekonały się o ofensywnej sile Wandy, kiedy dobrą sytuację do strzelenia bramki miała aktywna w tym meczu Paulina Rusek. Przez pierwsze parę minut żadna z drużyn nie potrafiła przejąć inicjatywy i oglądaliśmy pewnego rodzaju wymianę ciosów. Po stronie Jagiellonek próbowała Dudziak oraz bardzo groźna tego wieczoru pod bramką rywalek Julia Szostak. Uniwersytet Pedagogiczny odgryzł się indywidualną akcją Kokoszki oraz bardzo dobrą akcją zespołową, której ostatecznie nie udało się sfinalizować Martynie Kurkiewicz. Zespół Wandy przykładał dużą wagę do stałych fragmentów gry. W 10 minucie po podaniu z autu, zaskoczyć bramkarkę strzałem z dystansu próbowała Staszczak, jednak Magdalena Syrek wybiła piłkę na rzut rożny. Parę sekund później, przy kolejnym stałym fragmencie futsalistki UJ zaspały i nie przypilnowały Moniki Markiewicz, która po podaniu z rzutu rożnego potężnie przymierzyła wprost w okienko bramki i tym samym otworzyła wynik spotkania. Jagiellonki ocknęły się po utracie gola i od razu zaczęły szukać sposobu na wyrównanie. Pierwsze ostrzeżenie do bramkarki wysłała Julia Szostak, która w 11 minucie chciała zaskoczyć strzałem z dystansu. Minutę później Szostak wykorzystała błąd w rozegraniu rywalek, przejęła piłkę na własnej połowie, wyprzedziła rywalki i pewnym strzałem umieściła piłkę w siatce, doprowadzając do remisu 1:1. Po bramce mecz ponownie się uspokoił i obydwie drużyny szukały sposobu na zdobycie gola, dającego prowadzenie. W 18 minucie po podaniu z głębi pola, Paulina Rusek wspaniale urwała się spod krycia i uderzyła z pierwszej piłki obok bezradnej bramkarki, zapewniając bramkę numer 2 i prowadzenie Wandy Kraków. Wraz z końcową syreną groźnym strzałem popisała się jeszcze Zuzanna Maronde, ale piłka nie znalazła drogi do siatki i na przerwę Jagiellonki schodziły z jednobramkową stratą.

W drugiej odsłonie rozdrażniony AZS UJ od razu ruszył do odrabiania strat. W 22 minucie Maronde trafiła z dystansu tylko w słupek, lecz paręnaście sekund później po wspaniałej akcji całego zespołu następuje wyrównanie. Szostak posłała penetrujące podanie z lewej strony, po którym Ładocha musiała jedynie dołożyć nogę. Remis 2:2 w żaden sposób nie zadowalał Jagiellonek, które w 2 części meczu przejęły totalną kontrolę nad spotkaniem. Przyjezdne zostały zamknięte na własnej połowie, a praktycznie wszystkie ich ataki spalały na panewce. W 29 minucie Trytek znajduje Hynek, która ustawiona tyłem do bramki, z bramkarką na plecach postanawia odegrać do środka, gdzie znajdowała się niefortunnie interweniująca Paulina Rusek, która przypadkowo pakuje piłkę do własnej bramki. Wynik 3:2 dla AZS UJ utrzymywał się praktycznie do końca spotkania, pomimo że Jagiellonki cały czas nacierały. Podwyższyć rezultat próbowały kolejno Ładocha, Godyń oraz Szostak, lecz żadnej z nich nie udało się ostatecznie zamknąć tego spotkania. Końcówka meczu była niezwykle emocjonująca, ponieważ wynik był wciąż sprawą otwartą. W 38 minucie swoją szansę w drugiej połowie w końcu otrzymały futsalistki UP. Dudziak straciła piłkę pod własną bramką i dała się minąć Kokoszce, która następnie przegrała pojedynek sam na sam z bramkarką Magdaleną Syrek. Chwilę później zagotowało się pod drugą bramką, gdzie Ładocha po raz kolejny otrzymała świetne podanie od Szostak, jednak tym razem na jej drodze stanęła Paulina Rusek, która ofiarnie zablokowała strzał zmierzający do bramki. Wanda starała się jeszcze wrócić do spotkania w przedostatniej minucie za sprawą Magdaleny Cieślik, jednak jej strzał z lewej strony był niecelny. Ostatecznie wynik spotkania ustaliła minutę i 15 sekund przed końcem Aleksandra Hynek, która po podaniu z rzutu wolnego mocno uderzyła z dystansu i w ten sposób zdobyła gola na 4:2.

W najbliższy weekend obydwie drużyny czeka ostatni mecz sezonu zasadniczego. Jagiellonki zmierzą się na wyjeździe z walczącą o utrzymanie Wierzbowianką, za to UP Wanda zagra u siebie z dotąd niepokonanym Rekordem Bielsko-Biała.

FUTMAL MVP otrzymuje Julia Szostak z AZS UJ Kraków. W trakcie tego sezonu rosła z meczu na mecz, aby w końcu stać się absolutnie kluczową postacią w barwach Jagiellonek. Zdobyła gola i zaliczyła asystę, a przy odrobinie szczęścia mogła tych asyst mieć nieco więcej, ponieważ raz za razem obsługiwała swoje koleżanki kluczowymi podaniami. Potrafiła jednym zagraniem przyspieszyć grę, a także przytrzymać piłkę przy nodze, kiedy grę należało zwolnić. Kolejny świetny i bardzo dojrzały występ najlepszej krakowskiej strzelczyni.