facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Mistrzowska drużyna z Kaszowa (foto)

Mistrzowska drużyna z Kaszowa (foto)

Akademia Piłkarska Kaszowianka 2020 okazała się najlepsza w prestiżowym turnieju młodzieżowym Kryspinów Cup w kategorii rocznika 2010. Podopieczni Bogusława Gawła rok temu w tym samym turnieju zajęli szóste miejsce, w tym okazali się już bezkonkurencyjni. Progres w grze zespołu z Kaszowa jest naprawdę spory. 
 
Zespół AP Kaszowianki kojarzył się w ostatnich miesiącach przede wszystkim z duetu liderów w osobach Rafała Gawina i Michała Suchana. To dwaj skrzydłowi, którzy od początku funkcjonowania tej drużyny, wiedli prym i decydowali o obliczu tej ekipy. Dziś, w Kryspinowie okazało się, że większość pozostałych zawodników osiągnęło już podobny poziom dzięki czemu stworzył się zespół naprawdę silny piłkarsko. Wzrósł przede wszystkim poziom indywidualnych umiejętności piłkarskich. System szkolenia Coerver Coaching, z którego korzystają największe kluby piłkarskie w Europie sprawdził się i w Kaszowie. Całe podstawy rzemiosła piłkarskiego kaszowianie mają już opanowane, a to otwiera drogę sztabowi szkoleniowemu do wdrażania pierwszych elementów taktyki. Wydaje się, że rozwój zespołu postępuje według odpowiednich wzorców i występy kaszowian coraz bardziej cieszą oko postronnych widzów. 
 
Młodzi adepci futbolu z AP Kaszowianka nakręcani są także faktem zainteresowania największych klubów piłkarskich w Krakowie. Na testy do Akademii Wisły Kraków trafiali już choćby Michał Suchan Dominik Stybura, Bartosz Lach czy Rafał Gawin, kolejni piłkarze mają też zostać poddani obserwacji przez Garbarnię Kraków. Przy Reymonta nie zastanawiano się długo i szybko AP Kaszowianka na mocy stosownej umowy stała się partnerem wiślackiej szkółki. Założyciel i koordynator Akademii Piłkarskiej Kaszowianka 2020 Bogusław Gaweł tak naprawdę dopiero rozkręca realizację kolejnych planów rozwoju kaszowskiej akademii. Już wkrótce obiekty Akademii Piłkarskiej Kaszowianka wzbogacą kolejne boiska, co pozwoli wypłynąć projektowi Gawła na szerokie wody.
 
Wszystko to powoli przekłada się na wyniki. W weekend kaszowianie zgłosili zespoły do aż pięciu kategorii wiekowych. W niedzielę przed południem, rywalizowali chłopcy w kategoriach wiekowych 2010 (orliki) i 2015 (skrzaty). Ci ostatni do Kryspinowa przyjechali niemal w komplecie zawodnikami o rok młodszymi od konkurencji, ale zabawy z piłką na pewno odmówić im nie można było. Podopieczni Patryka Romaniuka dzielnie przeciwstawiali się każdemu rywalowi, przede wszystkim jednak dbając o defensywę, obronę dostępu do własnej bramki. Prym w zespole trenera Romaniuka wiódł Tytus Dudzik, który przez organizatorów wybrany został MVP zespołu z Kaszowa.
 
Starsi koledzy, od początku wzięli się za realizację swoje celu czyli zaprezentowania wszystkich swoich umiejętności w praktyce turniejowej.

-[FOTOGALERIA
 
Pierwszym rywalem była Clepardia prowadzona przez trenera Krzysztofa Moszumańskiego. Krakowianie zostali przez Kaszowiankę nieco zaskoczeni szybkim otwarciem wyniku przez Rafała Gawina, który już w 2 minucie posłał futbolówkę w same widły bramki Dyląga. Po 5 minutach gry było co prawda już 1:1 po efektownym strzale Czubińskiego z dystansu ale to kaszowianie wciąż dyktowali warunki gry. Nie trwało to jednak cały czas bo im bliżej końca, coraz więcej do powiedzenia mieli piłkarze Clepardii i mecz tak naprawdę emocjonujący był do samego końca. W 10 minucie Suchan odzyskał prowadzenie dla swojej drużyny po prostopadłym podaniu Stybury, a chwilę później pięknym uderzeniem pod poprzeczkę zwieńczył zagranie Lacha. Było 3:1 i wydawało się, że kaszowianie mają pewne trzy punkty ale gol kontaktowy Jakubowskiego, który przelobował Jarosza wprowadził jeszcze dreszczyk emocji w tym starciu. 
 
Lotnik Kryspinów nie postawił się drużynie Bogusława Gawła. Gospodarze są jeszcze na wcześniejszym etapie szkolenia i szybko zaczęli zbierać doświadczenie w starciu z lepiej dysponowanymi rywalami. Noga - Suchan - Noga - Suchan i już po kilku minutach było 4:0, więc kaszowianie inkasowali kolejne trzy punkty. Przewaga na boisku była jednoznaczna i skończyło się ostatecznie na wyniku 11:1. Honorowe trafienie dla Lotnika to dzieło Huberta Olafa, choć zdobyte w asyście Dawida Gawina, który ofiarnym wślizgiem na linii bramkowej omal nie zapobiegł temu zdarzeniu.
 
Po dwóch kolejkach wyklarowała się czołówka tabeli. Piłkarsko na liderów turnieju wyrosły ekipy Kaszowianki i Champions Miechów. Groźna była bardzo silna fizycznie Maszycanka, a i Clepardia z meczu na mecz robiła się groźniejsza, co zwieńczyła urwaniem punktów miechowianom, którzy przegrywali już w tym meczu aż 0:3! 
 
Ale punkty zgubiła i Kaszowianka. Właśnie w starciu z rosłymi chłopcami z Maszyc. To było zdecydowanie najtrudniejsze wyzwanie dla podopiecznych Bogusława Gawła. Mecz, w którym kaszowianie o zwycięstwie nie specjalnie mogli myśleć. Owszem, w końcówce po główce Nogi czy uderzeniu Stybury z rzutu wolnego, serca piłkarzom Kaszowianki zadrżały w nadziei na ukąszenie silniejszego przeciwnika, ale tak naprawdę więcej do powiedzenia w tym boju mieli maszycanie. Najcięższym wyzwaniem dla zespołu z Kaszowa okazywał się Kacper Kopijka, którego po prostu trudno było zatrzymać w środkowej strefie boiska. Kaszowianie świadomi obrotu spraw i starej zasady: "Jak nie możesz meczu wygrać, to przynajmniej go zremisuj" dzielnie pracowali w defensywie. I właśnie ta formacja okazała się kluczem do zdobycia punktu, który być może dał drużynie z Kaszowa końcowy triumf. Robił co trzeba w bramce Hubert Jarosz, kapitalnie ratował z opresji swój zespół w defensywie Dawid Gawin, a i Rafał Gawin pracował w defensywie co wyraźnie dowodzi, jak wielkich sił potrzeba było, by wydrzeć Maszycance jakże cenny w przekroju całego meczu remis. Cenny okazał się jednak dopiero wkrótce bo na ten moment, kaszowianie oddawali fotel lidera na rzecz zespołu z Miechowa.
 
Ostatnią przeszkodzą, do jak wszelkie znaki na niebie ziemi wskazywały meczu finałowego (bezpośredniego starcia z Champions Miechów w ostatniej kolejce) była ekipa Akademii Piłkarskiej Rudawa. Kaszowianie po raz kolejny rozpoczęli piorunująco i ponownie dzięki kapitalnie ułożonej nodze Rafała Gawina. Ten już w zasadzie w pierwszej akcji meczu huknął z dystansu pod poprzeczkę i było 1:0. Potem co prawda Jarosza z ostrego kąta zaskoczył Rafał Karolczak ale kaszowianie byli już wtedy rozpędzeni i remis był zdarzeniem przejściowym. W 10 minucie po centrze Rafała Gawina z kornera i niepewnej interwencji bramkarza, Suchan wepchnął głową futbolówkę do siatki. Chwilę później przytomnie sytuację sam na sam z bramkarzem wykorzystał Bartosz Lach i to mimo tego, że miał przy nodze nieprzyjemniej kozłującą piłkę. Wysokie umiejętności techniczne zapobiegły jednak problemom ze zdobyciem gola. Wynik na 4:1 ustalił Stybura i kaszowianie oczekiwali na starcie Champions z rozpędzoną Clepardią. Dla kaszowian wynik tego starcia miał znaczenie bo w przypadku wysokiej wygranej miechowian z Clepardią, musieliby w bezpośrednim starciu z Champions wygrać odpowiednio wysoko. 
 
Mecz Championsów z Clepardią przybrał jednak zupełnie nieoczekiwany przebieg bo krakowianie rozpoczęli go od bombardowania i niesamowitej urody goli doprowadzając do stanu 3:0! Miechowianie pod wodzą trenera Kamila Dąbrowskiego świadomi jednak swojej siły piłkarskiej, przebudzili się i zanotowali wielki powrót do gry. Czasu wystarczyło tylko na doprowadzenie do remisu, który sprawił, że bezpośrednie starcia Champions z Kaszowianką można było uznać za wielki finał. Kaszowianie mieli jednak odrobinę trudniejsze zadanie, bo w przypadku remisu z miechowianami, mieli nieco gorszy ogólny bilans bramkowy.

-[FOTOGALERIA
 
Ostatnie starcie dla kaszowian także okazało się nie lada wyzwaniem. Okazało się także, że liderzy zespołu Bogusława Gawła znów nie zawiedli. Ale nie zawiedli także dlatego, że mieli ogromne wsparcie reszty zespołu zwłaszcza w chwili gry prowadzili już 2:0 i narazili się na szturm miechowian. Podopieczni Bogusława Gawła tradycyjnie rozpoczęli mecz z wysokiego C, oczywiście za sprawą Rafała Gawina i Michała Suchana. Już w 2 minucie Suchan stanął oko w oko z golkiperem, sprytnie go przelobował podcinką, ale trafił jedynie w słupek. W 6 minucie Suchan znakomicie wypatrzył za przeciwległej stronie boiska R.Gawina, który miękką wrzutkę na gola zamienił efektownym uderzeniem z półwoleja. W 16 minucie było już 2:0. Tym razem Suchan Rafałowi Gawinowi okazję strzelecką wypracował fenomenalnym rajdem między zawodnikami Champions, a Gawin atomowym uderzeniem wieńczył dzieło. Kapitalne zawody od tego momentu rozgrywał Bartosz Noga, jego pressing, determinacja i walka o każdy metr boiska pozwalała kaszowianom zminimalizować napór naprawdę znakomicie budującej każdą akcję drużyny z Miechowa. Dwoił się i troił Jarosz w bramce, kluczowe dla losów akcji interwencje notował Dawid Gawin. Świetnie spisywał się  także Bartosz Lach, który w całym turnieju błyszczał niesamowitym opanowaniem, zimną krwią przy wyprowadzaniu piłki z własnej połowy mimo asysty rywali. Mijał ich skutecznie i do tego kreował akcje precyzyjnymi podaniami otwierającymi drogę do bramki. 
 
Mimo tych wysiłków, miechowianie zdołali ukąsić w końcu zmierzających po tytuł kaszowian. W końcówce bajecznym uderzeniem z rzutu wolnego kontaktowego gola zdobył Matyjewicz, który notabene niedługo wcześniej opuścił bramkę miechowian, a szkoleniowiec wpuścił do ofensywy. Minimalne prowadzenie kaszowianie utrzymali do końca i wkrótce świętowali swój ogromny sukces. Sukces, na który w tym roku zapracował cały, dosłownie cały zespół. Dzięki wsparciu Nogi, Dawida Gawina, Huberta Jarosza, Stybury - gwiazdy Michała Suchana i Rafała Gawina błyszczały jeszcze jaśniej. Dzięki zespołowi, liderzy Kaszowianki w kluczowych momentach punktowali rywali bacznie przyczyniając się do końcowego triumfu.
 
Każdy wnosił do zespołu niemałą wartość. Hubert Jarosz w bramce grał tego dnia bezbłędnie. Wyciągał się jak struna gdy trzeba było, ratował w opresji odważną interwencją gdy zespół był w opałach. W defensywie poza wspomnianym już Dawidem Gawinem, świetnie pracował Dominik Stybura. Nie dość, że obaj chłopcy w duecie współpracują wzorowo, to Stybura wnosił do gry ofensywne akcenty. Świetnie szukał gry podczas budowania akcji, potrafił też zaskoczyć prostopadłym podaniem między obrońców rywala, które siało tam niemały zamęt. W środku pola królował wspomniany Michał Suchan, niekwestionowany lider zespołu, piłkarz dysponujący najlepszym panowaniem nad piłką, dryblingiem, fantazją i przeglądem pola. Wtórował mu w tym turnieju Bartosz Noga, świetnie czujący się w pojedynkach jeden na jeden. To w zasadzie była tego dnia jego wizytówka. Widać było radość z uprawiania tego elementu gry, a radość powodowała pewność siebie, a co za tym idzie - skuteczność w jego poczynaniach. W defensywie równych sobie nie miał wybrany przez organizatorów najlepszym zawodnikiem AP Kaszowianka Bartosz Lach. Jego poczynania poniekąd pokrywały się z osiągami Bartka Nogi. Odważne wyprowadzanie akcji, wdawanie się z dryblingi i ciąg na bramkę. Na koniec słów kilka o Rafale Gawinie, zawodniku także niezbędnym w całej układance. Zawodniku obdarzonym niebagatelnym dryblingiem, ofensywnymi inklinacjami i świetnie ułożoną nogą. Ten ostatni element obrazował pięknymi bramkami zdobywanymi w Kryspinów Cup. Imponuje także warsztat dryblingów, wśród których oglądać mogliśmy choćby jakże popularne wśród gwiazd światowego futbolu Elastico.
 
- To nie przypadek, że wygraliśmy turniej Kryspinów Cup - opowiadał na gorąco po zwycięskim meczu z Champions, Dawid Gawin - Cały czas podnosimy swoje umiejętności, zwłaszcza te indywidualne i powoli przychodzą tego efekty. Myślę, że widać skutki trenowania w systemie Coerver Coaching, który dzięki naszemu trenerowi wprowadziliśmy to naszych zajęć - dodał obrońca AP Kaszowianka 2020. - Najtrudniejszym meczem był zdecydowanie ten z Maszycanką. Przeciwnik miał w składzie znacznie wyższych i silniejszych zawodników, co powodowało, że trudno było ich przepchać w pojedynkach o piłkę, wygrać z nimi walkę fizyczną. Na szczęście dobrze się broniliśmy i uratowaliśmy w tym meczu remis. 

Po zakończeniu turnieju obie drużyny Kaszowianki obsypane zostały przez organizatorów turnieju medalami, dyplomami i licznymi upominkami ufundowanymi przez partnerów i sponsorów turnieju. 

-[FOTOGALERIA


WYNIKI
Kaszowianka - Clepardia 3:2
Champions - Maszycanka 3:2
Rudawa - Lotnik 1:1
 
Lotnik - Kaszowianka 1:11
Rudawa - Maszycanka 3:10
Champions - Clepardia 3:3
 
Maszycanka - Kaszowianka 0:0
Lotnik - Clepardia 0:10
Champions - Rudawa 6:1
 
Kaszowianka - AP Rudawa 4:1
Clepardia - Maszycanka 3:4
Champions - Lotnik 10:0
 
Lotnik - Maszycanka 0:9
Rudawa - Clepardia 1:15
Kaszowianka - Champions 2:1
 
Tabela:
1. AP Kaszowianka 5 13 20-5
2. Maszycanka 5 10 25-9
3. AP Champions 5 10 23-8
4. Clepardia 5  7 33-11
5. AP Rudawa 5  1  7-36
6. Lotnik 5  1  2-41
 
Mistrzowski skład AP Kaszowianka 2020 (rocznik 2010):  Hubert Jarosz - Bartosz Lach, Bartosz Noga, Michał Suchan, Dawid Gawin, Dominik Stybura, Rafał Gawin. Trener: Bogusław Gaweł.
 
Skład AP Kaszowianka 2020 (rocznik 2015): Dawid Figuła, Henryk Kopciński, Tytus Dudzik, Tymon Hajduga, Łukasz Pore, Wojciech Stachowski. Trener: Patryk Romaniuk.

 

 

Źródło: Piotr Kwiecień

Dodano: 2021-06-14 21:53:37


Kaszowianka  Kryspinów Cup 

Komentarze


I liga futsalu, gr. południowa

Sośnica Gliwice
11:1
GSF Gliwice
16.01.2022
17:00
GKS Futsal Tychy
7:4
Unia Tarnów
16.01.2022
16:00
AZS UMCS Lublin
8:4
Heiro Rzeszów
16.01.2022
19:00

Ekstraliga Futsalu Kobiet, gr. południowa

AZS UEK Słomniczanka Słomniki
7:5
Tarnovia Tarnów
16.01.2022
16:00
Rekord Bielsko Biała
5:3
AZS UJ Kraków
16.01.2022
18:00

I Liga Futsalu Kobiet, gr. południowa

AZS UŚ Katowice
0:2
Unia Opole
16.01.2022
16:00

II Liga Futsalu Kobiet, gr. małopolska

Wawel Kraków
3:0
Tyniec Kraków
16.01.2022
14:30
Kalwarianka Kalwaria Z.
3:9
Iskra Tarnów
16.01.2022