facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Gaweł: Wyszkolenie technicznie priorytetem

Gaweł: Wyszkolenie technicznie priorytetem

Akademia Piłkarska Kaszowianka 2020 to świeży projekt trenera Bogusława Gawła. W krótkim okresie zyskał jednak szerokie zainteresowanie i uznanie choćby Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. O stanie rozwoju projektu, postępach w szkoleniu piłkarzy oraz o niedzielnym triumfie w turnieju Kryspinów Cup - rozmawialiśmy z założycielem i koordynatorem AP Kaszowianka 2020.

- Wspominałeś przed imprezą, że fajnie byłoby Kryspinów Cup wygrać. Byłoby to zwieńczenie ciężkiej pracy wykonanej przez zespół w ostatnim roku i przede wszystkim obrazem progresu jaki drużyna pod Twoją wodzą poczyniła. Udało się. Po niezwykle zaciętym boju z AP Champions, bodaj najlepszą obok waszej drużyną w turnieju, zgarnęliście okazały puchar.
 
- Owszem. AP Champions i Clepardia to ekipy, które moim zdaniem były najlepiej piłkarsko poukładane w tym turnieju. Ja z występu swojej drużyny jestem bardzo zadowolony. Realizowaliśmy jakieś 80 procent założeń jakie ustaliliśmy przed turniejem. Jedyne co nam tak naprawdę nie wychodziło to podwajanie w strefach bocznych boiska nad czym od miesiąca mozolnie pracujemy. Wysoko oceniam także indywidualne aspekty naszego występu. Wdawaliśmy się w liczne pojedynki jeden na jeden, większość z nich wygrywaliśmy, zaprezentowaliśmy dużo kombinacyjnej gry, sporo oddaliśmy strzałów na bramkę. Nie brakuje pozytywów płynących z naszego występu. Liczę że jednym z nich będzie zysk marketingowy w postaci jeszcze większego zainteresowania naszą akdemią wśród młodzieży.
 
- Progres. To słowo klucz dla Ciebie jako trenera, dla zawodników, dla całej akademii. Ten progres widać i to gołym okiem. Jeszcze rok temu choćby tu podczas Kryspinów Cup drużynę Kaszowianki kreował duet Gawin - Suchan. Reszta chłopców głównie kopała piłkę. Dziś oglądamy już cały zespół grający w piłkę, ze znacznie wyższymi umiejętnościami technicznymi i co chyba najistotniejsze - myślący na boisku.
 
- To prawda. Przez ostatni rok wykonaliśmy mnóstwo pracy nad indywidualnymi cechami piłkarskimi naszych podopiecznych. Duża w tym zasługa programu Coerver Coaching, który udało się wdrożyć w nasz system szkolenia. Coerver Coaching rozwija piłkarzy globalnie, generuje znaczny wzrost umiejętności technicznych zawodników, wymaga także od piłkarzy analizy i myślenia na boisku. Stąd ten progres u naszych podopiecznych. Na pewno najbardziej widoczny jest u Bartka Lacha ale gołym okiem widać, że znaczny postęp zarówno mentalny jak i techniczny poczynili wszyscy zawodnicy. Uważam, że program Coerver Coaching to był strzał w dziesiątkę. Znacznie przyspieszył rozwój naszych podopiecznych i coraz więcej osób czy klubów dostrzega te zmiany, a to mnie cieszy najbardziej.
 
- Rafał Gawin i Michał Suchan już nie odstają poziomem od reszty chłopców tak bardzo jak choćby jeszcze rok temu. Poziom piłkarski w zespole bardzo się wyrównał. Siła drzemiąca w tym duecie jednak wciąż pozostała. W tych kluczowych momentach, jak choćby to "finałowe" starcie z AP Champions dowiodło, że Suchan i Gawin potrafią wciąż rozstrzygać losy pojedynków. 
 
- Zgadza się. Rafał jest naszym liderem. Świetnie wyszkolony technicznie, sprawdza się w zasadzie na każdej pozycji. Ostatnio grywa nawet na wahadle, więc pracować musi nie tylko w ofensywie ale i w obronie. Ma naprawdę wysokie umiejętności jak na 11-latka. Michał Suchan także znakomicie się rozwija. Zresztą zainteresowanie ze strony Wisły Kraków czy Garbarni o tym świadczą najlepiej. Oba te kluby zapraszają po kilku naszych zawodników na test-treningi. Liczę, że kiedyś ruszą w podróż do wielkiej piłki.
 
- No właśnie. To pewnego rodzaju fenomen, że tak niedawno uruchomiona akademia, w dodatku z małej miejscowości tak szybko zyskała zainteresowanie choćby Akademii Wisły Kraków. To ważny krok w rozwoju tego projektu. Wisła może być ciekawym magnesem dla obserwatorów, skautów czy sztabów szkoleniowych innych poważnych klubów w okolicy. 
 
- Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Krzyśkiem Kołaczykiem - dyrektorem Akademii Wisły Kraków, z którą nawiązaliśmy oficjalną współpracę. Nasi piłkarze są zapraszani na testy, na treningi do klubu przy Reymonta. Powolutku rodzi się podobna współpraca z Garbarnią Kraków. Tam także nasi podopieczni odbędą test-treningi czy mecze kontrolne. To nie tylko dla tych chłopców ale i dla nas, dla sztabu szkoleniowiego dodatkowa motywacja by pracować jeszcze ciężej, bo efekty tej pracy są po prostu coraz bardziej wymierne. 
 
- Garbania i Wisła to dwa kluby które darzysz pewnego rodzaju sentymentem. W obu występołałeś jako zawodnik.
 
- Owszem. Jestem po części wychowankiem Wisły. W Garbarni spędziłem osiem lat więc na pewno łączy mnie z tym klubem sentyment. Wiem też jak duży nacisk przy Rydlówce kładą na szkolenie młodzieży. Dla mnie najważniejsze jest wyszkolenie techniczne zawodnika, wtedy mamy pewność że poradzi sobie w każdej sytuacji. Mam nadzieję, że współpraca z obydwoma klubami będzie się rozwijać.
 
- Jaką Akademią zamierza być AP Kaszowianka? Będzie równać do tych największych akademi w regionie? Czy raczej podążać będziecie autorską drogą tak, by raczej wyróżniać się wśród tych większych akademii piłkarskich?
 
- Chcemy po prostu szkolić piłkarzy pod kątem umiejętności technicznych na jak najwyższym poziomie. To ma być znakiem rozpoznawczym naszej akademii, budowanie wszystkich tych cech piłkarskich, jakie daje wspomniany program Coerver Coaching. Chcemy by nasi podopieczni mieli odwagę, pewność siebie w pojedynkach jeden na jeden, wdawali się wręcz w taką grę, podejmowali ryzyko. Nie od dziś wiadomo, że dla tych najmłodszych dryblingi w futbolu stanowią najważniejszą rzecz obok strzelania goli. Podążamy właśnie tą drogą. Wyszkolenie techniczne i zaradność w pojedynkach z rywalami pozwalają czerpać z futbolu jak najwięcej radości, a wtedy pojawia się prawdziwa pasja wśród młodych adeptów futbolu.

 

 

Źródło: Rozmawiał: Piotr Kwiecień

Dodano: 2021-06-15 12:55:04


Kaszowianka  wywiad  Gaweł 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Zagłębie Lubin
:
Górnik Łęczna
30.07.2021
18:00
Górnik Zabrze
:
Lech Poznań
30.07.2021
20:30
Stal Mielec
:
Piast Gliwice
31.07.2021
15:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Wisła Kraków
31.07.2021
17:30
Radomiak Radom
:
Legia Warszawa
31.07.2021
20:00

Fortuna I Liga

Odra Opole
:
Miedź Legnica
30.07.2021
18:00
Korona Kielce
:
Skra Częstochowa
30.07.2021
20:00
GKS Tychy
:
ŁKS Łódź
30.07.2021
20:30
GKS Katowice
:
Resovia Rzeszów
31.07.2021
12:40
GKS Jastrzębie
:
Puszcza Niepołomice
31.07.2021
18:00
Arka Gdynia
:
Zagłębie Sosnowiec
31.07.2021
20:30

eWinner II Liga

Ruch Chorzów
:
Pogoń Siedlce
30.07.2021
19:20
Radunia Stężyca
:
Lech II Poznań
31.07.2021
17:00
Znicz Pruszków
:
Motor Lublin
31.07.2021
17:00
Wisła Puławy
:
GKS Bełchatów
31.07.2021
18:00
KKS 1925 Kalisz
:
Olimpia Elbląg
31.07.2021
18:00
Sokół Ostróda
:
Pogoń Grodzisk Mazowiecki
31.07.2021
18:00
Stal Rzeszów
:
Garbarnia Kraków
31.07.2021
19:00