Wieczysta sięga po puchar! (foto)

Wczoraj o godzinie 17:00 rozpoczęło się finałowe starcie w ramach Pucharu Polski na szczeblu Małopolski. Naprzeciwko siebie stanęły drużyny piątoligowej Wieczystej Kraków oraz czwartoligowiec – Poprad Muszyna.

Patrząc personalnie na składy obu drużyn faworytem wydawał się być zespół Wieczystej, który w swoim składzie ma doświadczonych zawodników, którzy w pojedynkę potrafią rozstrzygnąć losy spotkania. Poprad również ma takiego gracza – Maciej Korzym, lecz często jedna indywidualność nie wystarcza.

Pierwsi w tym spotkaniu zaatakowali goście z Muszyny, którzy bez kompleksów podeszli do tego spotkania, efektem czego już w szóstej minucie Szymon Gruca znalazł się w polu karnym po czym podał futbolówkę do Macieja Korzyma. Strzał doświadczonego napastnika Popradu został jednak zblokowany.

Wieczysta odpowiedziała strzałem z rzutu wolnego autorstwa Majewskiego. Lecz bez najmniejszych problemów Daniel Bomba złapał zmierzającą w światło bramki futbolówkę.

Goście z Muszyny kolejną groźną okazję stworzyli sobie w dziesiątej minucie. Najpierw błąd Frańczaka wykorzystał Gruca, który popędził z piłką w kierunku pola karnego i odegrał ją do Orzechowskiego, który krótkim i szybkim podaniem ponownie oddał piłkę do Grucy, lecz ten w polu karnym trochę się pogubił i nie zdołał celnie dośrodkować do partnerów. Mimo niepowodzenia tej akcji, goście wysłali kolejny jasny sygnał, że w tym meczu nie będą się tylko bronić.

Później obserwowaliśmy chwilę gry, która nie przyniosła nam żadnych okazji do zdobycia bramki, czy nawet zagrożenia. Co prawda, szczelną obronę Popradu próbowały rozrywać akcje i podania Majewskiego, lecz skutecznie interweniowali defensorzy gości, którzy zapobiegali większemu zagrożeniu. Kumah miał kilka razy okazję do dogrania piłki w pole karne, lecz za każdym razem górą byli właśnie zawodnicy z Muszyny, lub też strzał oddany przez Sławomira Peszko z głowy nie sprawił żadnych problemów bramkarzowi rywali. Efektu bramkowego nie przyniosła również dwójkowa akcja Majewski – Peszko. Ten pierwszy ograł kilku obrońców i na osiemnastym metrze wystawił piłkę do Peszki, lecz strzał pomocnika Wieczystej minął bramkę Daniela Bomby o ładnych parę metrów.

Również gracze Popradu mieli kolejną swoją szansę na wyjście na prowadzenie. Dobre mocne dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karny posłał Gruca, piłka otarła się o Korzyma i ostatecznie trafiła w głowę Jurkowskiego, który był blisko skierowania piłki do własnej bramki.

Odpowiedź Wieczystej nastąpiła po rzucie wolnym. Znowu Majewski próbował zaskoczyć Daniela Bombę. Lecz goalkeeper Popradu zachował czyste konto.

Pierwsza połowa dobiegła końca a licznie zgromadzona publiczność nie była do końca zadowolona z jej przebiegu. Obie drużyny miały swoje szansę, lecz zabrakło tego co w piłce jest najważniejsze, czyli goli. W grze Wieczystej dało się wyczuć momentami lekki paraliż, jakby mecz o stawkę większą niż trzy punkty w lidze sprawił, że gospodarze nie mieli spójnej koncepcji na ten mecz. Poprad natomiast radził sobie całkiem dobrze i odważnymi akcjami dawał do zrozumienia, że tanio skóry nie sprzeda w tym meczu a wynik wciąż jest sprawą otwartą.

Druga połowa przyniosła nam to, na co wszyscy czekaliśmy od pierwszego gwizdka Tomsza Musiała. Już w czterdziestej siódmej minucie gospodarze wykonywali rzut rożny. Do piłki podszedł Majewski i dokładną centrą na krótki słupek obsłużył Szewczyka, który mimo asysty obrońcy zdołał skierować piłkę do siatki, tym samym otwierając wynik finałowego starcia z Popradem.

Wieczysta miał wynik i zaczęła w pełni kontrolować wydarzenia na boisku, utrzymując się przy piłce i co ważne z dala od własnej bramki. Akcje były coraz bardziej przemyślane i piłka często lądowała pod polem karnym Popradu. Lecz na kolejne bramki w tym meczu czekaliśmy aż do sześćdziesiątej piątej minuty.

Na prawej stronie znalazł się Szewczyk, który wypuścił w bój Frańczaka. Ten dośrodkował w pole karne, gdzie zupełnie bez opieki pozostawiony został Majewski, ładny strzał pomocnika Wieczystej wpadł do bramki obok bezradnego Bomby i przy pomocy jednego z obrońców.

Druga bramka podcięła skrzydła graczom Popradu, którzy stracili już praktycznie szansę na korzystny rezultat w tym meczu. Chwilę później kropkę nad i mógł postawić Majewski, który dostał prostopadłe podanie od Peszki i znalazł się w dogodnej pozycji do oddania strzału. Sprytny strzał po dalszym rogu bramki Daniela Bomby minął jednak słupek dosłownie o centymetry.

Grająca już na większym luzie Wieczysta, zaczęła przypominać drużynę z Klasy Okręgowej. Przemyślane akcje, szybsza gra, niekonwencjonalne zagrania. Jedna z takich szybkich akcji mogła przynieść kolejną bramkę. Dobrze na prawej stornie pokazał się wprowadzony chwilę wcześniej Jakub Bąk. Wpadł w pole karne i wycofał piłkę do nadbiegającego Peszki, który mocnym strzałem ostemplował poprzeczkę bramki rywali.

W osiemdziesiątej minucie podopieczni Rafała Jędrszczyka dopięli swego. Do zbyt krótko wybitej piłki dopadł Majewski, który posłał mocny strzał z okolic dwudziestego piątego metra, piłka jeszcze podskoczyła przed bramkarzem i znalazła się w siatce. Stało się jasne, że to zespół Wieczystej Kraków będzie zwycięzcą Pucharu Polski na szczeblu Małopolski i będzie reprezentował nasz region na szczeblu centralnym pucharowych rozgrywek.

Pierwsza połowa wcale nie zapowiadała takiego obrotu sprawy, ponieważ gracze Popradu mieli więcej klarownym sytuacji i częściej gościli pod bramką Miśkiewicza, niż Wieczysta pod bramką Daniela Bomby. Jednak nie potrafili tego przełożyć na efekt bramkowy.  W drugiej połowie widzieliśmy już inne oblicze krakowskiego klubu, akcje były szybsze, bardziej przemyślane i napędzane przez Majewskiego, który w pierwszej połowie nie do końca potrafił znaleźć sposób na rozmontowanie obrony gości.