Barażowa batalia rozpoczęta! (foto/video)

Końcówka czerwca to tradycyjnie już dwumeczowa batalia o awans do III ligi z udziałem mistrzów zachodniej i wschodniej grupy małopolskiej IV ligi. Dla kibiców kapitalna dawka piłkarskich emocji, dla klubów wielki stres spowodowany dodatkowymi emocjami i ryzykiem zaprzepaszczenia dorobku całego sezonu.

Tradycyjnie już mistrzem wschodniej grupy (choć w tym roku z wielkimi problemami) została Unia Tarnów. Regularny uczestnik barażowych gier tym razem podejmuje rywalizację z Wiślanami Jaśkowice, niewielkim klubem który w ostatnich latach był już na trzecioligowym szczeblu.

W latach ubiegłych, awans w barażach tarnowianom sprzed nosa sprzątnęli piłkarze Jutrzenki Giebułtów czy Cracovii II. Obie ekipy biły się tam w o utrzymanie, a giebułotowianie w tym roku z hukiem spadli pod czwartej ligi. Czy triumfatora tegorocznych baraży czeka lżejszy los w trzeciej lidze? Wszystko zależy od ruchów kadrowych ale na dziś, przynajmniej oceniając pierwsze barażowe starcie, można mieć wiele wątpliwości o poziom sportowy pozwalający podjąć realną walkę o utrzymanie w wyższej klasie rozgrywkowej. Baraże to jednak pojedynki ogromnej stawki, ogromna presja która zapewne nie generuje najwyższych lotów futbolu. Dlatego też bardziej niż na styl gry, należy mimo wszystko spoglądać na wynik. A ten, po pierwszej połowie dwumeczu korzystniejszy mają Wiślanie. Stracili co prawda gola u siebie i stało się to atutem dla tarnowian ale ci mimo wszystko w sobotę w Skawinie przegrali i potrzebują odrobić straty w Tarnowie.

Problemy podopieczni trenera Bartkowskiego mieli w zasadzie od samego początku, zwłaszcza w defensywie. Miejscowi prowadzenie objęli już w 11 minucie. Broda znakomicie przerzucił piłkę na skrzydło do Kuliszewskiego, ten z woleja zagrał do Lamparta, który atomowym uderzeniem otworzył wynik meczu. Lisak co prawda sparował futbolówkę ale ta nabrała takiej rotacji, że nikt nie był w stanie powstrzymać jej lotu za linię bramkową. Co ciekawe, tarnowianie nie przebudzili się wcale i w 16 minucie przegrywali już 0:2. Szybką kontrę precyzyjną wrzutką do pozostawionego na 5 metrze kompletnie bez opieki Kowalika zwieńczył Głaz i Wiślanie mieli już dwubramkową zaliczkę.

Mogło być i jeszcze lepiej gdyby w 23 minucie po wrzutce Głaza z kornera, lepiej głową przymierzył Ochman. Wiślanie wkrótce jednak zostali nieco zastopowani. Jaskółki nieco uspokoiły grę i dłużej utrzymywały się przy piłce. Przed przerwą zdołały wypracować zaledwie dwie okazje strzeleckie ale obie... musiały zakończyć się golem, co jednak nie nastąpiło. W obu przypadkach w niewiarygodnych okolicznościach gola nie zdobywał Biały. W 20 minucie po dośrodkowaniu Lopesa, w tylko sobie znany sposób nie trafił głową do pustej bramki z 5 metrów, a kwadrans później po podaniu Adamskiego, z najbliższej odległości główkował wprost w Cabaja!

Po przerwie więcej powodów do niepokoju mieli już miejscowi. Po burzy, która nawiedziła stadion w przerwie pojedynku, Wiślanie nie byli w stanie wypracować już żadnej klarownej okazji strzeleckiej, stracili też szybko gola, gola który może ich słono kosztować w rewanżu. Tarnowianie, choć przejęli inicjatywę, budowali znacznie częściej ofensywne akcje, to byli mimo wszystko wciąż bezproduktywni. Wyjątkiem była 51 minuta i (wreszcie) celny strzał Białego, który wykorzystał małe zamieszanie przed polem karnym gospodarzy i plasowanym strzałem zdobył bramkę kontaktową.

We wtorek rewanż w Tarnowie. Losy awansu na pewno pozostają sprawą otwartą. Wiślanie mieli świetny początek, tarnowianie mieli inicjatywę na boisku przez godzinę, ale wyraźnie doskwierały im absencje dwóch czołowych zawodników: Popieli czy Putina. W obu ekipach było jednak wiele mankamentów, które powodują, że w rewanżu tak naprawdę może wydarzyć się jeszcze wszystko.