facebook youtube twitter


Futbol Wyniki Wyślij nam wynik meczu
 

Kaszów inwestuje w młodzież!

Kaszów inwestuje w młodzież!

W podkrakowskim Kaszowie miejscowa akademia piłkarska aktywnie zajmuje się szkoleniem najmłodszych adeptów futbolu. Utworzona przy klubie LKS Kaszowianka, Akademia Piłkarska Kaszowianka w trakcie krótkiej bądź co bądź obecności na rynku, zdążyła już nawiązać współpracę z akademią Wisły Kraków, a trenerzy AP Kaszowianki korzystają z nowoczesnej i efektywnej metody szkoleniowej – Coerver Coachingu
 
Kaszów znajduje się kilka kilometrów za stolicą małopolski – Krakowem. Najważniejszymi budynkami w malutkiej miejscowości są kościół i piękne boisko, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa Kaszowianka Kaszów. Budynek klubowy wraz z zieloną murawą prezentują się okazale i śmiało mogłyby cieszyć oczy kibiców w 4. lub nawet 3. lidze. Seniorzy Kaszowianki występują jednak w okręgówce i w minionym sezonie mieli okazję rywalizować chociażby ze słynną Wieczystą Kraków. Apetyt Kaszowianki wybiega zresztą znacznie poza szósty poziom rozgrywkowy.  

Dzisiaj w świetle reflektorów nie będą jednak znajdować się seniorzy, a ich znacznie młodsi koledzy po fachu, którzy właśnie w Akademii Piłkarskiej Kaszowianka stawiają swoje pierwsze kroki w piłce nożnej. W Kaszowie szkoli się zawodników w aż 7 rozcznikach – od sześcio do trzynastolatków. Klub robi bardzo dużo, aby ich rozwój przebiegał w odpowiednich warunkach. Hasło akademii to „Jakość, a nie jakoś” i faktycznie Akademii Piłkarskiej z Kaszowa trudno zarzucić bylejakość. Od jakiegoś czasu drużyna współpracuje z akademią Wisły Kraków. W ramach współdziałania wyróżniający młodzi piłkarze z Kaszowa mają okazję do trenowania w ekstraklasowym klubie i założenia słynnej koszulki z białą gwiazdą na piersi. Do tego podkrakowska drużyna współpracuje z Coerver Coaching Polska, która propaguje w naszym kraju system szkolenia Coerver Coaching. 
 
W sobotę 14 sierpnia na stadionie Kaszowianki odbył się specjalny trening pokazowy dla zawodników z rocznika 2009 i 2010, na którym na własne oczy mogliśmy przekonać się, na czym polega program pro Coerver Coachingu. Młodym piłkarzom nie straszny był ani lejący się z nieba żar, ani fakt, że jeszcze chwilę wcześniej rozgrywali mecz sparingowy. 
 
Holenderska myśl na polskich boiskach
 
Naszym przewodnikiem po świecie Coerver Coachingu był Mateusz Nowak, ze wspomnianego już wcześniej Coerver Coaching Polska, który poprowadził trening dla zawodników oraz panele szkoleniowe dla trenerów. Na początek kilka słów o tym, czym w ogóle jest Coerver Coaching. Nazwa systemu pochodzi od słynnego holenderskiego trenera – Wiela Coervera. To właśnie jego wiedzą i myślą inspirowana jest cała metoda, która skierowana jest przede wszystkim do zawodników w wieku 5-16 lat. - Coerver Coaching oparty jest na 4 fundamentach rozwoju zawodnika – technika, taktyka, przygotowanie motoryczne i mentalne – tłumaczy Mateusz Nowak – program zaplanowany jest tak, aby piłkarze stale się rozwijali – począwszy od zawodników w wieku 4-5 lat, a skończywszy na tych w wieku 16-17. O tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie na każdej płaszczyźnie zawodników w wieku nastoletnim, świadczy współczesna piłka nożna. - Zawodnicy w takim wieku powinni być już przygotowani do wejścia w seniorską piłkę – przykład Mbappe pokazuje, że w takim wieku można już nawet stanowić o sile zespołu – przekonuje trener Nowak.
 
W Kaszowie skupiają się na zawodnikach młodszych – w sobotę zaprezentowano trening w ramach programu Coerver Coaching PRO, który w teorii skierowany jest do zawodników w wieku 12-16 lat. Nie są to jednak sztywne ramy, a programy dostosowywane są przede wszystkim w oparciu o umiejętności zawodników. - Mieliśmy przypadki, w których zawodnicy w wieku 16 lat, będąc na programie PRO, musieli najpierw zejść poziom niżej i nadrobić zaległości. Z drugiej strony często zdarza się, że dużo młodsi zawodnicy są już gotowi na wyzwania programu PRO. Założenia programowe zawsze dopasowywane są do indywidualnego poziomu zawodników – rozjaśnia wątpliwości Mateusz Nowak. Zaimplementowanie przez Kaszowiankę poziomu Coerver Coaching PRO  jest chęcią dobrego dopasowania rodzaju treningu do poziomu i wieku zawodników podkrakowskiej drużyny i kolejnym krokiem ku kompleksowemu szkoleniu młodzieży w wieku od 7. do 16. roku życia. – W pierwszym etapie współpracy z Coerver Coaching Polska, wdrożyliśmy do naszego systemu szkolenia program Coerver Coaching dedykowany dla zawodników w wieku do 11 lat, kolejnym jest poszerzenie tej współpracy o program Coerver Coaching Pro, dostosowanego dla piłkarzy starszych, do 16 roku życia.  – tłumaczył Bogusław Gaweł, trener i koordynator Akademii Piłkarskiej Kaszowianka.
 
Podzielność uwagi i percepcja
 
Sam trening rozpoczął się od części oficjalnej. Trener Mateusz Nowak na ręce trenerów Kaszowianki Kaszów złożył certyfikat potwierdzający poszerzenie szkolenia w akademii o program Coerver Coaching Pro. Po chwili przeszliśmy już jednak do działania i młodzi piłkarze z Kaszowa wybiegli na murawę. Trener Nowak miał lekko utrudnione zadanie – chłopcy przed treningiem rozegrali mecz sparingowy z AP Radziszowianką. Młodzi piłkarze z pewnością wciąż rozpamiętywali boiskowe sytuacje i trener Nowak musiał ich w odpowiedni sposób zainteresować działaniami treningowymi. Kolejnym problemem był odwieczny wróg piłkarzy – pogoda. Pamiętamy słynne wypowiedzi Piotra Ćwielonga na temat gry w piłkę w niedzielę o 17. Tym razem godzina była znacznie wcześniejsza, bo 11:30, ale lejący się z nieba żar z pewnością nie zachęcał do najwyższego wysiłku. - Zarówno pogoda jak i fakt, że zawodnicy byli bezpośrednio po meczu miały wpływ na trening. Ich głowy były już mocno skupione i ukierunkowane na działania meczowe, dlatego później sporo pracowaliśmy nad kwestiami indywidualnymi i motywacyjnymi – przyznał Mateusz Nowak.
Pomimo drobnych modyfikacji, jakich w treningu musiał dokonać trener Nowak i tak mogliśmy dostrzec elementy charakterystyczne dla programu Coerver Coaching Pro. Większość zadań, jakie na boisku musieli wykonywać młodzi piłkarze, zakładały podzielność uwagi i wymagały szerszego spojrzenia na sytuacje boiskową. - Przy obecnej strukturze piłki nożnej zawodnik nie może być cały czas skupiony na piłce i obszarze przed nim, ale musi wykazywać się podzielnością uwagi. Ważne są percepcja, antycypacja i spostrzeganie, tak aby później podjął na boisku odpowiednią decyzję – tłumaczył sens takich ćwiczeń trener Nowak. Jeśli chcemy na polskich boiskach oglądać magików pokroju Kevina de Bruyne czy Davida Silvy, którzy jednym podaniem potrafią stworzyć swojemu zespołowi przewagę, to od najmłodszych lat muszą oni uczyć się kontroli piłki, tak aby potem nie przeszkadzała im ona przy nodze. 
 
Przy okazji pokazowego treningu warto też zwrócić uwagę na pracę trenera. Od Mateusza Nowaka biła pewność siebie i ogromna wiedza. Cały czas aktywnie udzielał wszystkim zawodnikom porad i podpowiadał, w jaki sposób w odpowiedni sposób wykonywać kolejne ćwiczenia. Przez cały trening był niezwykle aktywny i wciąż przekładał ćwiczenia na sytuacje boiskowe, tłumacząc w ten sposób, jakie umiejętności rozwijają. 
 
Coś dla zawodników i coś dla trenerów
 
Współpraca z Coerver Polska nie ogranicza się jedynie do przeprowadzenia specjalnego treningu dla zawodników. W sobotę nowe umiejętności posiądzie również sztab szkoleniowy Akademii Piłkarskiej Kaszowianka. Po zakończeniu treningu odbył się specjalny panel szkoleniowy, podczas którego trenerzy z Kaszowa poznali tajniki i wskazówki dotyczące odpowiedniego przeprowadzania treningów w programie CC Pro. - My, jako organizacja (Coerver Polska, przyp.red.), staramy się być bardzo blisko klubów. Założenia takiej współpracy zawsze ustalane są indywidualnie. W zależności od potrzeb klubu oferujemy program szkoleniowy, w ramach którego spotykamy się w klubach, a także oferujemy dostęp do materiałów szkoleniowych, warsztatów i planów treningowych rozpisanych na kolejne miesiące – wyjaśnia Mateusz Nowak.
 
Z Coerver Coachingu korzysta obecnie kilka czołowych klubów europejskich – między innymi akademie Bayernu Monachium, AC Milanu, Olimpique Marsylii, Liverpoolu czy Manchesteru United. Teraz do drużyn kompleksowo używających tej metody dołącza Kaszowianka! Mamy nadzieje, że przyniesie to pożądane efekty i Kaszów będzie wypuszczać w świat utalentowanych zawodników. - Co zdolniejsi z pewnością dołączą do krakowskich szkółek i będą kontynuować swój piłkarski rozwój w większych klubach – tłumaczył Bogusław Gaweł, który na co dzień opiekuje się drużynami młodzika młodszego i starszego. Pewne jest jedno – w Kaszowie inwestują w młodzież i robią wiele w kierunku zbudowania dobrej akademii piłkarskiej.

-[FOTOGALERIA Z TRENINGU

 

 

Źródło: Arkadiusz Salomon (tekst), Michał Kędzierski (foto)

Dodano: 2021-08-17 11:10:08


Kaszowianka  Coerver Coaching 

Komentarze


PKO Ekstraklasa

Legia Warszawa
3:1
Górnik Łęczna
19.09.2021
17:30
Stal Mielec
0:3
Raków Częstochowa
19.09.2021
12:30
Górnik Zabrze
1:0
Warta Poznań
19.09.2021
15:00

Fortuna I Liga

Puszcza Niepołomice
2:2
Chrobry Głogów
19.09.2021
18:00
Odra Opole
2:0
Stomil Olsztyn
19.09.2021
15:00
GKS Tychy
1:1
Widzew Łódź
19.09.2021
12:40
Górnik Polkowice
:
GKS Katowice
20.09.2021
20:30
Skra Częstochowa
:
Arka Gdynia
20.09.2021
18:00

eWinner II Liga

Pogoń Siedlce
1:2
Pogoń Grodzisk Mazowiecki
19.09.2021
14:00
Hutnik Kraków
1:0
Chojniczanka Chojnice
19.09.2021
16:00
Radunia Stężyca
3:0
Olimpia Elbląg
19.09.2021
15:00

III liga, gr. 4

Wisła Sandomierz
1:3
Cracovia II Kraków
19.09.2021
16:00
Podlasie Biała Podlaska
1:0
ŁKS Łagów
19.09.2021
16:00
Wólczanka Wólka Pełkińska
:
Czarni Połaniec
21.09.2021
16:00

Keeza IV liga (Kraków-Wadowice)

Pcimianka Pcim
4:2
Dalin Myślenice
19.09.2021
16:30

Keeza IV liga (Tarnów-Nowy Sącz)

Dunajec Zakliczyn
1:3
Kolejarz Stróże
19.09.2021
17:00
Wierchy Rabka Zdrój
1:3
Bruk-Bet Termalica II Nieciecza
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa Okręgowa (Kraków I)

Jastrzębiec Książ Wielki
0:5
Bolesław Bukowno
19.09.2021
16:00
Orzeł Bębło
2:1
Zieleńczanka Zielonki
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa Okręgowa (Kraków II)

Pogoń Skotniki
0:4
Orlęta Rudawa
19.09.2021
16:30
Bronowianka Kraków
3:5
Świt Krzeszowice
19.09.2021
17:00
Grębałowianka Kraków
2:1
Skawinka Skawina
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa Okręgowa (Kraków III)

Nadwiślanka Nowe Brzesko
3:1
Orzeł Myślenice
19.09.2021
16:00
Wiarusy Igołomia
1:4
Puszcza II
19.09.2021
15:30

Keeza Klasa Okręgowa (Tarnów I)

Orzeł Dębno
:
Korona N.
19.09.2021
15:00
Olimpia B.
:
Raba Książnice
19.09.2021
 
Odwołany.
Sokół Maszkienice
2:1
Sokół Borzęcin Górny
19.09.2021
16:00
Rylovia Rylowa
7:3
Strażak Mokrzyska
19.09.2021
16:00

Keeza Klasa Okręgowa (Tarnów II)

Unia II Tarnów
10:0
LUKS Zalipie
19.09.2021
11:00
Dunajec Zbylitowska Góra
0:5
GLKS Gromnik
19.09.2021
13:00
Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska
1:5
Tuchovia Tuchów
19.09.2021
16:00
Wisła Szczucin
:
Unia II Tarnów
22.09.2021
16:00
Polan Żabno
:
Dunajec Zbylitowska Góra
22.09.2021
16:00
LKS Szynwałd
:
Olimpia Wojnicz
22.09.2021
16:00
LKS Ładna
:
Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska
22.09.2021
16:00
GLKS Gromnik
:
Zorza Zaczarnie
22.09.2021
16:00
LKS Rzuchowa
:
Pogórze
22.09.2021
16:00
LUKS Zalipie
:
Rzepiennik Strzyżewski
22.09.2021
16:00
Tuchovia Tuchów
:
LUKS Skrzyszów
22.09.2021
 

Keeza Klasa Okręgowa (Nowy Sącz I)

Łosoś Łososina Dolna
1:3
Poprad Rytro
19.09.2021
13:00
LKS Zagórzany
2:0
LKS Kobylanka
19.09.2021
16:00
Zyndram
1:5
Barciczanka Barcice
19.09.2021
16:00
Hart Tęgoborze
0:1
Dunajec Nowy Sącz
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa Okręgowa (Nowy Sącz II)

Zawrat Bukowina Tatrzańska
3:0
Babia Góra Lipnica Wielka
19.09.2021
16:00
Wierchy Pasierbiec
0:2
Wiatr Ludźmierz
19.09.2021
13:30
Granit Czarna Góra
2:2
Krokus
19.09.2021
14:00
Wiatr Ludźmierz
:
Turbacz Mszana Dolna
22.09.2021
17:00

Keeza Klasa A (Kraków I)

Maszycanka Maszyce
3:1
Słomniczanka II Słomniki
19.09.2021
16:00
Błękitni II Modlnica
3:2
Galicja Raciborowice
19.09.2021
17:00
Płomień Kościelec
0:4
Szreniawa Koszyce
19.09.2021
16:00
Michałowianka Michałowice
0:3 v.o.
MKS Skała 2004
19.09.2021
17:00
Juvenia Prandocin
0:4
Orzeł Iwanowice
19.09.2021
16:00

Keeza Klasa A (Kraków II)

Strażak Rączna
:
Cedronka Wola Radziszowska
19.09.2021
16:30
Lotnik Kryspinów
:
Tęcza Piekary
21.09.2021
16:30

Keeza Klasa A (Kraków III)

Bratniak Kraków
1:1
Podgórze Kraków
19.09.2021
18:00
Krakus Swoszowice
1:1
Bieżanowianka Kraków
19.09.2021
11:00
Kabel Kraków
8:2
Wanda Nowa Huta
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa A (Wieliczka)

Sokół Chorągwica
2:6
Piast Łapanów
19.09.2021
16:00
Gwiazda Brzegi
1:7
Czarni Staniątki
19.09.2021
16:00
Wolni Kłaj
0:0
Błękitni Bodzanów
19.09.2021
16:00

Keeza Klasa A (Myślenice)

Pasternik Ochojno
3:0
Iskra Głogoczów
19.09.2021
10:30
Iskra Brzączowice
2:5
Topór Tenczyn
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa A (Olkusz)

Przebój II Wolbrom
2:0
Olimpia Łobzów
19.09.2021
16:00
Wielmożanka Wielmoża
2:1
Spartak Charsznica
19.09.2021
11:00
Centuria Chechło
2:5
Legion Bydlin
19.09.2021
11:00
Prądnik Sułoszowa
2:1
Pogoń Miechów
19.09.2021
16:00
Strażak Przybysławice
2:2
Piliczanka II Pilica
19.09.2021
16:30

Keeza Klasa A (Chrzanów)

SPRiN Regulice
1:4
Promyk Bolęcin
19.09.2021
16:00
Ciężkowianka Jaworzno
4:1
Unia Kwaczała
19.09.2021
11:00
Górnik Siercza
:
Victoria Zalas
19.09.2021
17:00

Keeza Klasa B (Kraków I)

Sparta Skrzeszowice
1:4
Zawisza Sulechów
19.09.2021
16:00
LKS Niedźwiedź II
6:5
Victoria Smroków
19.09.2021
14:00
LKS Polanowice
2:2
Polonia Wilczkowice
19.09.2021
15:00
Olimpia Czaple Wielkie
1:1
Trątnowianka Trątnowice
19.09.2021
15:00

Keeza Klasa B (Kraków II)

Niegoszowianka
5:2
Orzeł II Bębło
19.09.2021
16:00
Górzanka Nawojowa Góra
2:0
Fitball Szklary
19.09.2021
16:00

Keeza Klasa B (Kraków III)

Victoria Kraków
4:0
Universum Kraków
19.09.2021
14:00

Keeza Klasa B (Kraków IV)

Kaszowianka II Kaszów
0:6
Borkowianka Borek Sz.
19.09.2021
14:00

Keeza Klasa B (Wieliczka)

Wilga Instalbud Golkowice
4:3
Węgrzcanka II Węgrzce Wlk
19.09.2021
15:00
Złomex II Branice
8:2
Contra Sułków
19.09.2021
15:00

Keeza Klasa B (Myślenice)

Jordan Sum II Zakliczyn
1:10
Cisy Harbutowice
19.09.2021
14:00
Górki II Myślenice
2:2
Grodzisko Raciechowice
19.09.2021
16:00
Cyrhla Krzczonów
2:3
Szczebel Lubień
19.09.2021
17:00

Keeza Klasa B (Olkusz)

KS PKM II Olkusz
:
Hetman Dłużec
19.09.2021
16:00
Trzy Buki Wierzchowisko
3:3
Czapla Czaple Male
19.09.2021
11:00
Pilica Wierbka
2:2
Spartak Wielkanoc
19.09.2021
11:00
Orzeł K.
4:1
Dłubnia Trzyciąż
19.09.2021
13:00
Stare Bukowno
1:1
Słowik Olkusz
19.09.2021
16:00

Keeza Klasa C (Wieliczka)

Batory II Wola Batorska
0:1
Ledniczanka
19.09.2021
16:00
Start II Brzezie
2:0
Błyskawica II Wyciąże
19.09.2021
17:00

Centralna Liga Juniorów U-18

Śląsk Wrocław
2:0
Arka G.
19.09.2021
12:00
Stal Rzeszów
1:3
Polonia Warszawa
19.09.2021
12:00
Górnik Zabrze
4:1
SMS Łódź
19.09.2021
13:00

Małopolska Liga Juniorów

Górnik Wieliczka
0:1
Pcimianka Pcim
19.09.2021
10:00
Podhale Nowy Targ
2:1
Hutnik Kraków
19.09.2021
10:00
Unia Tarnów
:
Orzeł Myślenice
21.09.2021
17:00

I Małopolska Liga Juniorów Młodszych - jesień

Unia Tarnów
2:1
Dunajec Nowy Sącz
19.09.2021
16:00
Tarnovia Tarnów
1:0
Podhale Nowy Targ
19.09.2021
10:00
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
:
Sandecja Nowy Sącz
21.09.2021
16:00
Dunajec Nowy Sącz
:
Garbarnia Kraków
22.09.2021
15:00

I Małopolska Liga Trampkarzy - jesień

Hutnik Kraków
4:1
Unia Tarnów
19.09.2021
12:00
Podhale Nowy Targ
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
22.09.2021
17:00

II Małopolska Liga Trampkarzy - jesień

Unia II Tarnów
1:5
AS Progres Kraków
19.09.2021
13:30
Limanovia
3:2
Unia Oświęcim
19.09.2021
16:30
Górnik Tarnów
:
Kalwarianka
21.09.2021
16:00

I Małopolska Liga Młodzików

AS Progres Kraków
:
Podhale Nowy Targ
20.09.2021
16:50
Tarnovia Tarnów
:
Cracovia Kraków
21.09.2021
15:30
Dunajec Nowy Sącz
:
Limanovia Limanowa
21.09.2021
17:00
Hutnik
:
AS Progres Kraków
22.09.2021
18:00

II Małopolska Liga Młodzików

TS Wisła I Kraków
:
Cracovia Kraków
21.09.2021
14:00
Cracovia Kraków
:
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
22.09.2021
18:30

Keeza III Liga Kobiet, gr. IV

Dąb Zabierzów Bocheński
:
Naprzód Sobolów
19.09.2021
 
przełożony
Puszcza Niepołomice
1:1
Tarnovia II
19.09.2021
16:30
Iskra Brzezinka
2:1
Starówka Nowy Sącz
19.09.2021
11:00

I Liga Oldbojów (Kraków)

Hutnik Kraków
:
Cracovia Kraków
20.09.2021
17:00
Prokocim Kraków
0:2
Opatkowianka Opatkowice
20.09.2021
17:00
Armatura Kraków
3:8
Dąbski
20.09.2021
17:00
Garbarnia Kraków
5:3
Grębałowianka Kraków
20.09.2021
20:30
Wisła Kraków
:
Orzeł Piaski Wielkie
20.09.2021
17:00

II Liga Oldbojów (Kraków)

Victoria Kobierzyn
6:3
Clepardia Kraków
20.09.2021
17:00
Prądniczanka Kraków
1:4
Wieczysta Kraków
20.09.2021
18:30
Wanda Kraków
3:6
Strzelcy
20.09.2021
17:00
Krakus Swoszowice
0:4
Tyniec Kraków
20.09.2021
17:00
Borek Kraków
3:2
Zwierzyniecki Kraków
20.09.2021
19:00