Drugie w sezonie, pierwsze u siebie

O czym mowa? O tym, co interesuje każdego sportowca – zwycięstwie! Pogoń Miechów zaczyna pomalutku zmazywać plamę z premierowej kolejki rozgrywek olkuskiej A klasy, kiedy to w słabym stylu uległa u siebie Pilicy Wierbka 0:1. 29 sierpnia br. w starciu ze Strażakiem Przybysławice gospodarze na wpadkę już sobie nie pozwolili. Gościom nie pomogła nawet obecność (na suto zastawionych publicznością trybunach) wójta Gminy Gołcza Lesława Blachy, choć niezwykle młoda kadra Marka Machnika stawała niezwykle dzielnie. W małych derbach powiatu miechowskiego triumfowali ostatecznie bardziej doświadczeni podopieczni Andrzeja Sendera.

Nie zaczęło się jak u Hitchcocka. Metaforycznego trzęsienia ziemi bowiem nie było. A przynajmniej nie w początkowej fazie spotkania. Wojciech Jajkiewicz musiał wykazać się dopiero w 24. minucie, gdy odbił do boku futbolówkę po uderzeniu z dystansu świeżego nabytku „Gryfitów” – Nigeryjczyka Marcelo Oladoi. Później mocno postraszył przyjezdnych Szych. Piłka po rykoszecie nieznacznie minęła okienko bramki Strażaka. U gości z dystansu próbował straszyć Krzysztof Jajkiewicz, z jego uderzeniami spokojnie radził sobie jednak Ciemiera.

W 32. minucie padł pierwszy gol w tym meczu – fenomenalną akcją kombinacyjną popisali się przy rzucie wolnym Oladoja oraz Byrski. Kapitan miechowian zacentrował, a Dudek efektownie otworzył wynik. Przy groźnej kontrze gości gospodarzy uratował młodziutki Sender, przecinając dośrodkowanie. Tuż przed gwizdkiem zapraszającym zespoły do szatni popularny „Szyszka” alias Piotr Szych wywalczył rzut karny. Do „gały” ustawionej na jedenastym metrze podszedł Byrski i podwyższył na 2:0. Golkiper gości mógł sobie pluć w brodę, bowiem futbolówka wpadła mu tuż pod brzuchem.

Po przerwie niczym wściekły zwierz rzucili się do odrabiania strat przyjezdni. Defensywa Pogoni nie pozwalała jednak przeciwnikowi na wiele. Gdy w 56. minucie Olesiński dobił uderzenie Oladoi (ten wcześniej rozhuśtał poprzeczkę), wydawało się, że już nic strasznego piłkarzy Andrzeja Sendera nie dotknie. Tymczasem po przebojowym wejściu Rolki zrobiło się 1:3 (zawodnik wzorcowo minął golkipera i posłał futbolówkę do pustej bramki), a dwie minuty później sam na sam z Ciemierą znalazł się Bętkowski (zbyt mocno wypuścił sobie jednak piłkę). W poczynania gospodarzy wkradło się sporo chaosu, zaś liczba niecelnych zagrań zaczęła lawinowo wzrastać.

Strażak z Przybysławic nie zdołał jednak wykorzystać słabszej postawy podopiecznych Sendera w drugiej połowie. Mało tego – w 85. minucie jeden z najlepszych w zespole miechowian – Rafał Dudek – wywalczył kolejny dla Pogoni rzut karny. Na murawie nie było już wtedy Byrskiego i do „wapna” podszedł Oladoja. Efekt – uderzenie w prawy róg, nad spojeniem. To była zdaje się próba ukoronowania zdobycia trzech punktów tzw. trafieniem w „winkiel”. Zabrakło centymetrów.  Ostatnia akcja pojedynku należała do lubianego przez miejscowych kibiców Maniaka. Skończyło się na, delikatnie pisząc, nieudanym strzale i ostatecznie zwycięstwem Pogoni różnicą dwóch bramek.

Przegląd boiskowych wydarzeń z zegarkiem w ręku
2’ – pierwszy celny strzał w spotkaniu. Byrski uderza zbyt słabo i golkiper spokojnie łapie piłkę.
10’ – odpowiedź gości równie anemiczna – Krzysztof Jajkiewicz nie mógł taką próbą zaskoczyć Ciemierę.
18’ – Papa Niang frunie ponad defensorami i wygrywa główkę, lecz przy okazji wywraca wybiegającego z bramki Jajkiewicza.
23’ – przepiękne przyjęcie kierunkowe Byrskiego, potem minięcie zwodem obrońcy i strzał ponad poprzeczką.
24’ – golkiper gości odbija futbolówkę po kąśliwej próbie Oladoi zza pola  karnego.
27’ – dynamiczne wejście Szycha. Najskuteczniejszy jak do tej pory strzelec Pogoni (miał dublet z Unią Jaroszowiec) posłał mocną piłkę zza „16”. Futbolówka po rykoszecie nieznacznie minęła konstrukcję.
32’ – goooooool! Cudowna akcja kombinacyjna gospodarzy! Rzut wolny wykonywali Oladoja na spółkę z Byrskim. Ten drugi przeskoczył nad piłką, Nigeryjczyk zaś wypuścił go w uliczkę. Kapitan „Gryfitów” zacentrował w pole bramkowe, a tam w nieco ekwilibrystyczny sposób do siatki futbolówkę zaadresował Dudek.
45’ – Szych zostaje sfaulowany i sędzia Tyliba nie ma wątpliwości – wskazuje na „wapno”!
45’+1’ – Byrski nie zaliczy tego karnego do najpewniej wykonanych w swojej karierze, ale w końcu ważny jest efekt – piłka za linią bramkową. Pogoń schodzi do szatni przy prowadzeniu 2:0.
52’ – Krzysztof Jajkiewicz z rzutu wolnego. Nieprzyjemny kozioł przed bramką, tyle że piłka i tak ląduje obok słupka.
56’ – 3:0! Najpierw potężnie huknął z prawej nogi Oladoja, futbolówka obija poprzeczkę i leci do góry. Olesiński wygrywa pojedynek powietrzny i dobija piłkę do bramki.
62’ – przebojowa akcja Rolki – opłaciło mu się przebiec kilkadziesiąt metrów. Wyszedł sam na sam z miechowskim golkiperem, minął go i zdobył gola honorowego.
64’ – mogło być już 3:2! Bętkowskiego powstrzymał czujnym wyjściem Ciemiera.
72’ – próbka umiejętności 16-letniego Walczaka. Młodzieżowiec w barwach „Gryfitów” przełożył obrońcę i kropnął pod poprzeczkę. Wydaje się, że końcami palców fantastycznie obronił Jajkiewicz, lecz sędzia tego nie dostrzegł, a zatem skończyło się zaledwie na aucie bramkowym.
83’ – Dyrda w dobrej okazji ubiegnięty przez golkipera Pogoni.
85’ – Dudek zapewne miałby drugie trafienie na koncie, gdyby nie blok defensora. Na pocieszenie został podcięty w polu karnym i arbiter znów musiał sięgnąć po gwizdek. Szczęście w nieszczęściu, bowiem po tym przewinieniu zawodnik miechowskiej drużyny kulejąc opuścił plac gry…
86’ – … a i satysfakcja z karnego żadna, bowiem Oladoja posłał futbolówkę nad spojeniem.
89’ – Walczak (tym razem jednak ten w barwach Strażaka Przybysławice) próbuje sprawdzić Ciemierę. Test wypada korzystnie. Dla bramkarza.
90’+2’ – Kosałka strzela bezpośrednio z rzutu wolnego. Jajkiewicz dobrze pilnował krótszego słupka i łapie piłkę w „koszyk”.
90’+4’ – Maniak niczym tur pędzi na bramkę gości w asyście obrońców. Po chwili jest już „oko w oko” z golkiperem, uderza jednak bardzo źle…

Wypowiedzi pomeczowe
Marek Machnik, szkoleniowiec Strażaka Przybysławice: Przede wszystkim gratuluję Pogoni zwycięstwa. Myślę, że było ono zasłużone. Mamy dość młodą drużynę, która musi się jeszcze uczyć. Zbyt wiele błędów indywidualnych zaważyło na końcowym rezultacie. Wydaje mi się, że trema trochę zjadła chłopaków. Nie przywykli do rozgrywania meczów przed tak liczną publicznością. Uważam, że z takich spotkań należy wyciągnąć więcej pozytywów aniżeli negatywów. Co powiedziałem zawodnikom po końcowym gwizdku? Musimy się motywować, to jest sport. Czasami porażki uczą więcej niż wygrane. W tamtym sezonie mieliśmy świetną passę, w tym zatem są wobec nas pewne oczekiwania. Spokojnie budujemy się dalej. Wrócimy lepsi, silniejsi! Jakie cele stawiam przed Strażakiem w tych rozgrywkach. Chcemy walczyć o najwyższe z nich. Pragniemy się rozwijać, mamy wielu młodych graczy. Każdy pojedynek coś nam mówi. Dzisiaj jest nam przykro, jesteśmy źli na siebie, mogliśmy lepiej się zaprezentować w pewnych elementach. Wypadli kadry zawodnicy kluczowi, decydujący o obliczu zespołu. Głowy są jednak podniesione, przed nami kolejne pojedynki. Czy będziemy jeszcze szukać uzupełnienia składu? Z tym jest trudno. Okienko transferowe już się zamyka. W chwili obecnej pozyskaliśmy jednego piłkarza do defensywy. Bez kontuzji, w optymalnym zestawieniu gra Strażaka wyglądałaby trochę inaczej. No ale jest, jak jest i podchodzimy do tego z pokorą.

Andrzej Sender, trener Pogoni Miechów: Jak oceniam swoich podopiecznych w dzisiejszym starciu? Na pewno cieszy wygrana, tym bardziej z lokalnym rywalem. Uważam, że rozegraliśmy niezłą pierwszą połowę – prezentowaliśmy się znacznie lepiej niż w drugiej. Po przerwie trochę wszystko nam „siadło” i trzeba o tych czterdziestu pięciu minutach jak najszybciej zapomnieć. Będziemy pracować nad tym, by tego typu fragmenty spotkań nie miały więcej miejsca. Czy kogoś bym wyróżnił w tym pojedynku? Indywidualnie nikogo nie chcę podnosić do wyższej rangi – grała cała drużyna, zwyciężył zespół. Wprowadziłem pięciu rezerwowych i oni także swoją „cegiełkę” do trzech punktów na pewno dołożyli. Cieszę się, że są tutaj młodzi chłopcy, jest zatem potencjał. Mecz mógł się podobać licznie zgromadzonym kibicom i mam nadzieję, że w kolejnych meczach w Miechowie ta frekwencja będzie się utrzymywać na podobnym poziomie. To wszystko zależy od nas – jeżeli zaprezentujemy odpowiedni poziom futbolu, to i fanom specjalnie zachęcać nie będzie trzeba.

Keeza A-klasa (Olkusz), 29.08.2021
Pogoń Miechów – Strażak Przybysławice 3:1 (2:0)
Dudek 32’, Byrski 45’+1’ (karny), Olesiński 56’ – Rolka 62’

Pogoń: Ciemiera – Dudek (88’ Kosałka), Sender, Wieczorek, Olasiński, Oladoja, Niang, Mazur (76’ Maniak), Byrski (kapitan; 76’ Rędziak), Żarnowiecki (60’ Farcik), Szych (66’ Walczak)
Trener: Andrzej Sender

Strażak: W. Jajkiewicz – Szumera, K. Kucharski, Amieliszko, Paweł Dudek (78’ Fira), K. Jajkiewicz, Dyrda (kapitan; 88’ Krzyżek), Rolka, Kulisa (78’ P. Kucharski), Piotr Dudek (61’ Żaba), Bętkowski (88’ Walczak)
Trener: Marek Machnik

Żółte kartki: Maniak, Oladoja, Szych – Kulisa, Rolka
Sędziowali: Kamil Tyliba jako arbiter główny oraz asystenci: Paweł Opala i Jakub Liszka (Kolegium Sędziów Olkusz).

Nowi zawodnicy Pogoni Miechów
Marcin Ciemiera, Damian Wieczorek, Kamil Olesiński, Mateusz Sender – wszyscy przyszli z Victorii Skalbmierz
Narudeen Marcelo Oladoja (Nigeria) – Polonia Nysa, transfer definitywny (ostatnio wypożyczony do zespołu Cedronka Wola Radziszowska)

Liczba meczu
20,55 – tyle wyniosła średnia wieku całej kadry, którą Marek Michnik zabrał ze sobą do Miechowa. Dla porównania zawodnik gospodarzy miał przeciętnie 25,94 roku. Co ciekawe trójka sędziowska Tyliba-Opala-Liszka mogła się pochwalić równie młodym składem – średnia wieku arbitrów wyniosła 22 lata.

MVP spotkania: Rafał Dudek – może nie był to występ wybitny, ale z pewnością zauważalny. To on otworzył wynik spotkania po znakomitym wykończeniu akcji, w której wzięli udział także Oladoja i Byrski. Był o krok od zdobycia drugiej bramki 85. minucie, lecz został zablokowany. Nie ma jednak tego złego, czego na karnego zamienić nie można. Po faulu na Dudku właśnie do „jedenastki” mógł podejść zawodnik z nigeryjskim paszportem. Szkoda, że zmarnował wysiłek kolegi.

Wyróżnienia: Mateusz Sender (Pogoń), Tomasz Amieliszko (Strażak): niespełna 16-latek w barwach Pogoni udowodnił, że metryka wcale nie musi być jego słabszą stroną. Prezentował się niezwykle solidnie i uspokoił wielu kibiców zaniepokojonych jego odpowiedzialną pozycją na boisku. Amieliszko z kolei stanowił najpewniejszy punkt ekipy Marka Machnika. Świetnie wyprowadzał piłki, nieobce były mu zagrania pod presją. Dobrze technicznie wyszkolony piłkarz.

Źródło: Krzysztof Oczkowicz

Dodano: 2021-08-31 20:15:39